Іпотечне кредитування в 2021 році: думки експертів

14 Грудня 2020

Поточний 2020 рік став складним періодом для іпотечного кредитування. Скорочення доходів громадян, заморожування об’єктів будівництва і згортання програм кредитування зіграли проти банків. Незважаючи на зниження базової ставки НБУ, яка сьогодні залишається на рівні 6%, іпотечні кредити обходяться українцям занадто дорого і можуть досягати 17-20% річних у гривні. Як відзначають ріелтори, в поточному році різко знизився попит на первинне житло, в той час як потреба в нерухомості на вторинному ринку збільшується. Яким стане наступаючий 2021 рік для іпотечного кредитування і чого чекати українцям найближчим часом, Banker.ua дізнавався у експертів.

Начальник управління розробки продуктів департаменту роздрібного бізнесу банку “Південний” Ольга Коломієць:

– У 2020 році іпотечне кредитування фізичних осіб не було пріоритетним напрямком банку “Південний”. Якщо говорити про наступаючий рік, то я припускаю, що попит на іпотечні кредити в 2021 році буде залежати від економічної ситуації і платоспроможності населення. Якщо забудовники будуть проводити роботи відповідно до запланованих термінів, то новобудови стануть доступними і затребуваними. Однак, якщо ринок нерухомості буде нестабільним, забудовники будуть затягувати терміни здачі житла, то пріоритет буде віддаватися вторинному ринку.

Що стосується ставок, то передбачається зниження ставок і перехід на плаваючу ставку в прив’язці до індексу ставок за депозитами фізичних осіб.

Начальник управління по роботі з партнерами “ГЛОБУС Банку” Катерина Лічана:

– Загалом 2020 рік для іпотечного кредитування був суперечливим. З одного боку, на розвиток іпотеки негативно вплинули карантинні заходи, які пригальмували активність покупців. З іншого боку, є ряд позитивних факторів, які стимулювали цей напрямок в 2020 році і будуть позитивно впливати на його розвиток і надалі: наприклад, впали процентні ставки за депозитами, що спричинило зниження процентних ставок за іпотечними кредитами. Так, банк “Глобус” в 2020 році знизив процентну ставку за деякими програмами іпотечного кредитування до 7%. Якщо динаміка зниження відсотків по залучених ресурсах збережеться, клієнти зможуть розраховувати і на здешевлення іпотечних кредитів.

Крім цього, збільшилася кількість банків, які почали пропонувати іпотечні кредити. Це стимулює банки пропонувати своїм клієнтам нові, більш вигідні умови і нові продукти. Цього року “Глобус” розробив і запустив нову програму “Легка іпотека”, яка дозволяє оформити кредит на покупку нерухомості на первинному ринку на термін до 10 років без оформлення договору іпотеки до введення будинку в експлуатацію.

Так як в Україні іпотечне кредитування не настільки популярний продукт, як в країнах Європи, він буде і далі активно розвиватися. Ментально українці хочуть мати власне житло, а житловий фонд у нас надзвичайно зношений – за різними даними, від 60 до 80 відсотків. Одномоментно купити собі власну квартиру може далеко не кожен, і в цьому сенсі іпотека – надзвичайно зручний інструмент для вирішення одвічного житлового питання. Зараз ми відзначаємо позитивну динаміку – значно збільшуються попит і кількість клієнтів, які хочуть взяти в кредит житло, причому затребувана нерухомість як на первинному, так і на вторинному ринках.

На сьогодні тенденція щодо зниження процентних ставок зберігається. Для істотного зниження ставок за іпотечними кредитами необхідно значне зниження вартості залучених ресурсів. Якщо процентні ставки будуть на рівні 6%, можна буде говорити і про іпотечні кредити з прибутковістю до 10% річних. Крім того, на активізацію іпотечного кредитування позитивно вплине перегляд законодавчої бази щодо захисту прав кредитора, а на кредитування ринку первинного житла – облік майнових прав на етапі отримання дозвільної документації. У владі вже є чітке розуміння, що власне житло – це ще й дієвий метод утримання українців у своїй країні. Збільшення доходів громадян і загострення конкуренції також посприяли б розвитку цього сегмента.

Вже 5 років банк “Глобус” активно розвиває напрямок кредитування фізичних осіб на купівлю нерухомості на первинному ринку. Зараз у нас діють понад 40 партнерських програм іпотечного кредитування із забудовниками. Ми постійно працюємо над збільшенням кількості партнерів-забудовників та об’єктів нерухомості.

В кінці 2019 року банк вийшов на ринок з програмою кредитування на покупку нерухомості на вторинному ринку. З листопада 2020 року ми активно розвиваємо програму “Легка іпотека”, яка розширює вибір житла для клієнтів до безмежного. Ми також ведемо з нашими партнерами переговори про запуск спільних акцій і створення більш лояльних умов кредитування для покупців.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: