НБУ знизив ставку до 6% – це значить дешеві кредити? (Спойлер: не зовсім)

8 карток, 26 Квітня 2024
1
НБУ знизив облікову ставку до 6%. Чому?

З 12 червня Нацбанк знизив облікову ставку з 8% до 6% річних. Цей крок зроблений в рамках його монетарної політики. Коли для макроекономічної стабільності в країні немає особливих ризиків, НБУ зазвичай знижує ставку. Якщо ж є загроза дестабілізації, вона зростає. Крім того, облікова ставка прямо впливає на депозити, кредити, побічно – на курс долара, а також інші сфери.

2
А як конкретно вона впливає?

Так, облікова ставка дійсно впливає на вартість кредитів, які НБУ видає комерційним банкам. І так, самі банки теж беруть кредити, але в тому випадку, якщо клієнти раптом зняли з рахунків більше коштів, ніж розраховував банк. Тому якщо ставка зростає, то рефінансування обійдеться фінустановам дорожче, а значить, зросте відсоток за власними кредитами банків. Чим вище облікова ставка, тим дорожче буде кредит в банку. І навпаки.

3
Тобто в країні не так все погано?

Те, що ставка опустилася до 6%, є її історичним мінімумом. Здавалося б, можна розраховувати на стабілізацію економіки, дешеві кредити, іпотеку, курс долара і зростання попиту на ці послуги. Однак Кабмін це рішення не надто втішає, оскільки навряд чи зможе сильно допомогти економіці України в ситуації, що склалася. Тим більше, що глава Нацбанку Яків Смолій заявив про завершення періоду швидкого зниження облікової ставки. На такому рівні вона зафіксується мінімум до 2022 року.

4
І як це все впливає на самих українців?

Безпосередньо. Зниження облікової ставки означає, наприклад, що ваш чек в магазині стане дорожче. До того ж, якщо у вас є депозит в банку, і ви розраховували при цьому отримувати непоганий пасивний дохід, то на жаль. Ставки по депозитах підуть вниз, тому єдине, що добре – гроші хоча б будуть захищені від інфляції. Зате зниження кредитних ставок повинно стимулювати розвиток бізнесу, а значить, можна і роботу знайти, і взяти кредит в банку простіше. Правда, ситуація з коронавірусом все ж вплинула на такий розклад.

5
Що, я не зможу взяти дешевий кредит?

Насправді, в ситуації, що склалася навіть зниження облікової ставки до 6% не особливо допоможе українському бізнесу, який збанкрутував і закрився через пандемію. Ставки за кредитами можуть подешевшати максимум на 2%, і то для нових клієнтів. Для старих умови договорів залишаться колишніми. Та й для самих банків кредитні ризики при кредитуванні МСБ не зменшаться. Тому ймовірно, що довгострокові кредити на розвиток все одно будуть дорогими, поки не покращиться ситуація із захистом прав кредиторів.

6
Окей, а довго цього чекати?

Зазвичай банки знижують ставки за продуктами протягом 1,5 місяців після рішення НБУ. А зараз так і поготів ми зможемо спостерігати відкладений ефект. Експерти вважають, що невелике зниження ставок за кредитами настане тільки в 2021 році. Тому споживчі кредити набагато вигіднішими не стануть, та й бізнесу, який виживає, за півроку це стане марно. Зростання кредитування і могло би бути, якби держава частково компенсувала банкам відсотки за кредитами, але з нашим дефіцитом держбюджету це нереально. Зниження облікової ставки дає можливість для здешевлення кредитів, але не гарантує його.

7
А я сподівався, що зможу взяти квартиру в іпотеку. Тут теж ніяк?

Зараз Україна є країною з найбільш дорогою іпотекою. Ставка в середньому становить 20%, плюс додаткові комісії, страховки і т.п. Президент обіцяв здешевити іпотеку до 10%, і в теорії це може бути. Такого відсотка досить, щоб банк міг заробляти на цьому. Але знову ж таки в цьому році у банків немає ресурсу для зниження ставок за іпотекою. Щоб кредитувати під такий відсоток, потрібно, щоб депозити були хоча б на рівні 7-8% річних, а поки цього не сталося. До того ж, навіть 10% за іпотечним кредитом – це величезна сума для українців. Попит може бути тоді, коли в місяць можна буде платити стільки ж, скільки і за оренду квартири.

8
Виходить, що сенсу мало. А як тоді вибрати відповідний кредит?

Можна сказати, що на українцях не особливо позначиться ефект від зниження облікової ставки НБУ. Так, кредити і іпотека сильно не подешевшають, зате депозити просядуть. Тому поки що потрібно виконати багато роботи для захисту прав кредиторів, поліпшення бізнес-клімату та монетарної політики в цілому. А вибрати вигідну кредитну пропозицію ви завжди можете на сайті Banker.ua, де представлена актуальна інформація про банківські продукти та послуги.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: