Державні пенсії виплачуються всім громадянам України, які досягли певного віку і мають трудовий стаж не менш 20 років. При цьому Пенсійний фонд формується з відрахувань роботодавців і самих громадян, а також дотується з державного бюджету України.
Накопичувальні пенсії – це виплати, які отримують пенсіонери з певного фонду, державного або приватного. Щомісяця роботодавці або самі трудящі відраховують до цього фонду певну частину грошей. У цьому випадку держава не дотує пенсійний фонд, а виплати формуються тільки з тих коштів, які відраховувалися конкретною людиною і його роботодавцем.
Щоб сформувати накопичувальний пенсійний фонд, держава планує збільшити ЄСВ, який оплачує роботодавець, на 15% для списку №1 і на 7% для списку №2 (для шахтарів, хіміків, інших працівників шкідливих виробництв). Тобто людям ніякі доплати не загрожують. Однак для роботодавців таке податкове навантаження може виявитися надмірним. Виходить, що крім 22% єдиного соціального внеску потрібно буде платити ще 15%. Тобто в цілому – до 37%. Це може призвести до негативних наслідків.
По-перше, на підприємствах почнуться масові скорочення штату. Більша частка співробітників можуть бути звільнені, а робоче навантаження буде розподілятися на працівників, що залишаться. По-друге, бухгалтерія почне йти в тінь: люди почнуть отримувати зарплату в конвертах, тим самим позбувшись інших пільг. У такому випадку самі українці повинні будуть дбати про пенсійні накопичення.
Так, існує кілька варіантів формування пенсійних накопичень. Найпростіший з них – безстроковий вклад в банку. Незважаючи на те, що річна ставка там зовсім мізерна від 0,1-1%, але це допоможе зібрати певну суму для старості.
Також можна скористатися спеціальними програмами від банків. Наприклад, “ОТП Банк” пропонує послуги приватного пенсійного фонду з чистою річною прибутковістю від 17,03%. При цьому клієнт може мати і державну пенсію.
Вкладені кошти НПФ інвестують в різні активи, за рахунок чого і отримують прибуток, який потім йде на пенсійні виплати учасникам. Наприклад, така схема вже давно успішно використовується і державними Пенсійними фондами в Америці, Канаді, Норвегії та ряді інших фінансово успішних країн. Прибутковість буде прямо залежати від успішності інвестицій самого НПФ. Як правило, такі організації вкладають кошти відразу в кілька активів: акції, облігації, дорогоцінні метали, стартапи, криптоактиви, нерухомість і т. д.
Ризики є скрізь: як у державних пенсійних фондах, так і в приватних. Що стосується НПФ, то тут є ризик банкрутства самої компанії в силу політичної або економічної ситуації, тому в питанні тривалих накопичень, а термін накопичення пенсії в НПФ становить приблизно 20 років, потрібно ретельно вибирати компанію.