Як обрати житло в новобудові? Нюанси, про які знають досвідчені девелопери. Розказують експерти Alliance Novobud

13 карток, 05 Травня 2024
Матеріал підготовлений в партнерстві з Alliance Novobud
logo
1. Давно мрію про власне житло. Але зараз стільки різної інформації щодо вибору нерухомості, що важко зрозуміти. З чого ж почати? 2. Якщо з цим все гаразд, можна їхати дивитися житло? Є один забудовник – в нього дуже гарні проєкти. 3. До речі, досі вагаємося, де оселитися – у самому місті чи десь у передмісті, ближче до природи. Що порадите? 4. А якщо все-таки в місті залишитися? 5. Напевно, що зупинимося на квартирі в місті. Але хочеться побачити наживо, як там з інфраструктурою, безпекою. 6. У того житлового комплексу, який нам подобається, гарна природа навкруги, все зелене. 7. З цим зрозуміло. Але в країні триває війна – є купа ризиків для нерухомості. Як розв'язувати цю проблему? 8. А чи можна якось застрахуватись від військових ризиків? 9. Добре. На що ще варто звертати увагу, обираючи нерухомість? 10. Технологія будівництва також важлива, чи не так? 11. А як щодо комунікацій, дорожньої розв’язки? 12. Тепер, знаючи всі ці нюанси, так хочеться скоріше придбати власну квартиру! Але грошей трохи не вистачає. 13. Так і зроблю, дякую. Можливо, залишилося щось іще, про що варто сказати?
1
Давно мрію про власне житло. Але зараз стільки різної інформації щодо вибору нерухомості, що важко зрозуміти. З чого ж почати?

Якщо ви маєте намір придбати житло в новобудові, перш за все, важливі репутація та досвід будівельної компанії. У забудовника мають бути успішно реалізовані проєкти, але головне — відсутні недобуди. Поцікавтесь, коли забудовник відновив будівництво після повномасштабного вторгнення, яка реальна динаміка будівництва сьогодні, чи здавав він в експлуатацію будинки протягом 2022 – першої половини 2023 років. Не полінуйтеся й прогляньте сайт компанії, новини, інтерв’ю, звіти про хід будівництва.

2
Якщо з цим все гаразд, можна їхати дивитися житло? Є один забудовник – в нього дуже гарні проєкти.

У цьому випадку попросіть у відділі продажу проєкт будівництва комплексу, який вам до вподоби, та дозвільні документи — ліцензію й дозвіл на будівельні роботи. Обов’язково перевірте статус земельної ділянки під будинком — документи на право власності або договір оренди. Призначення має бути «Під житлове будівництво». Не зайвим буде перевірити ділянку й у Публічній кадастровій карті.

І знову-таки, почитайте про проєкт в інтернеті: чи не «світиться» він у скандалах, судових процесах, які відгуки та коментарі інвесторів, що пишуть на офіційних сторінках ЖК у соцмережах.

3
До речі, досі вагаємося, де оселитися – у самому місті чи десь у передмісті, ближче до природи. Що порадите?

Комплекси передмістя – це зазвичай сімейні гніздечка невисокої забудови з купою дитячих майданчиків, з пенсіонерами та молодими батьками. Плануєте велику родину та хочете, аби всім вистачило місця? Такий формат житла буде вдалим вибором. До того ж цінник на нерухомість у передмісті менший.

4
А якщо все-таки в місті залишитися?

Якщо хочете жити в ритмі міста, мати швидкий доступ до культурних та історичних локацій, офісних, спортивних та торговельно-розважальних центрів, тоді обирайте житлові комплекси ближче до центру міста. Так, цінник тут вищий, але й можливостей для активного ділового життя, розваг та розвитку більше. Тут переважає висока забудова з панорамними краєвидами міста, але прибудинкова територія зазвичай доволі скромна.

5
Напевно, що зупинимося на квартирі в місті. Але хочеться побачити наживо, як там з інфраструктурою, безпекою.

Справді, всім хочеться жити у безпечному, чистому та розвиненому районі міста. Тому хоча б трохи ознайомтеся з історією та географією місцевості, в якій плануєте оселитися. Поцікавтеся, чи нема поблизу «сумнівних сусідів»: заводів, фабрик, в’язниць, сміттєзвалищ, сховищ небезпечних речовин тощо. Відомі випадки, коли житлові комплекси зводили на місцях колишніх гігантів хімічної промисловості.

6
У того житлового комплексу, який нам подобається, гарна природа навкруги, все зелене.

Це добре. Завжди варто перевіряти, що поблизу комплексу буде хоч якась зелена зона: сквер, парк, водойма, ліс. Чи швидко та зручно буде до них дістатися. Якщо ж ні, то зверніть увагу на прибудинкову територію: чи достатньо її буде для прогулянок, скільки зелених острівців передбачається планом забудови тощо.

7
З цим зрозуміло. Але в країні триває війна – є купа ризиків для нерухомості. Як розв'язувати цю проблему?

Придбання квартири в умовах воєнного часу потребує більше уваги та знань. Впевніться, що поряд або безпосередньо на будмайданчик не було «прильотів», адже це може негативно вплинути на конструктив будівлі та цілісність підведених комунікацій.

Наявність на території комплексу підвальних приміщень подвійного призначення, які в разі потреби можна використовувати як укриття — вагома перевага. Це можуть бути підземні паркінги, комори, а в ідеалі – спеціалізовані укриття, оснащені вентиляцією, санвузлами, приміщеннями для приготування їжі, зонами для дітей та вагітних жінок тощо.

8
А чи можна якось застрахуватись від військових ризиків?

Так. Можливість застрахувати майнові права та готові квартири з урахуванням воєнних ризиків існує, і це буде великим плюсом для вас. Сьогодні такі послуги надають лише кілька забудовників в Україні, наприклад, компанія Alliance Novobud.

9
Добре. На що ще варто звертати увагу, обираючи нерухомість?

Переглядаючи світлини з будівництва на сайті, зверніть увагу на якість кладки цегли чи керамоблоку, а саме з цих матеріалів мають бути змуровані зовнішні стіни, якщо ви хочете мати тепле та сухе помешкання. Газоблок можливий лише як матеріал для внутрішніх стін. Важливий і матеріал та товщина утеплення. Мінеральна вата товщиною 14-15 см та щільністю 125 кг/м3, достатній шар якісного тинькування.

10
Технологія будівництва також важлива, чи не так?

Справді, найкраща технологія будівництва — виключно монолітний каркас. Сьогодні вже будують з якісних сендвіч-панелей, але таких прикладів мало. Якщо вас допустять на будівельний майданчик, зверніть увагу на чистоту території, як зберігаються будматеріали – з цього все починається. І ще такий нюанс: запитайте у відділі продажу, якого виробника будуть віконні конструкції, вхідні двері, радіатори тощо.

11
А як щодо комунікацій, дорожньої розв’язки?

Обираючи новобудову, дослідіть інфраструктуру навколо та впевніться, що ваш будинок не буде «самотнім воїном у полі». Це має бути обжитий та розвинений район, до якого ведуть відремонтовані або нові, прокладені забудовником чи владою міста, дороги. Також тут мають бути централізовані каналізація, електро-, газо- та водопостачання. Щодо опалення, то, як варіант, може бути власна котельня на комплекс, газові котли в кожній квартирі або класика — централізоване опалення.

12
Тепер, знаючи всі ці нюанси, так хочеться скоріше придбати власну квартиру! Але грошей трохи не вистачає.

Нерухомість — річ дорога, тож, якщо ви маєте всю суму – добре. А якщо є лише частина коштів, у пригоді стануть розстрочка від забудовника, спеціальні умови, знижки тощо. Ну і взагалі чудово, якщо на вас розповсюджуються умови держпрограми «єОселя».

Головне — не піддаватися на занадто «солодкі» умови. За жодних нормальних умов забудовник не буде працювати собі у збиток. Занадто низька ціна на квадратні метри чи шалена знижка — свідчення того, що щось пішло не так й, скоріше за все, добудовувати будинок ніхто не збирається. Тож перед придбанням дослідіть ринок та цінові пропозиції.

13
Так і зроблю, дякую. Можливо, залишилося щось іще, про що варто сказати?

Наостанок важливо розуміти, яка організація відповідатиме за сервісне обслуговування житлового комплексу. Найпоширеніша практика — сервісна компанія від забудовника. Завдання організації — підтримка створеного благоустрою на рівні, адже комплекс є живою рекламою будівельної компанії. Послуги надає штат професійних співробітників: прибиральників, консьєржів, електриків, охоронців тощо, вони носять формений одяг.

Дешевшим варіантом може стати ОСББ, але, якщо ви коли-небудь були учасником будинкового чату, ви зробите правильний вибір.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: