Падіння ВВП України: в НБУ назвали 2 головні причини скорочення економіки в 2020 році

У Нацбанку прокоментували оцінку падіння ВВП, оприлюднену Держстатом, і розповіли, що завадить швидкому відновленню економіки України на початку 2021 року.

Ключовими факторами, які спровокували обвал ВВП України в 2020 році, стали карантинні обмеження і зниження внутрішнього попиту, в першу чергу, інвестиційного. Про це йдеться в свіжому коментарі Нацбанку щодо зміни реального ВВП в 2020 році, передає Banker.ua.

Коментуючи дані Держстату, згідно з якими реальний ВВП за підсумками минулого року скоротився на 4% після зростання на 3,2% в 2019-му, фахівці НБУ зазначають, що показник, оприлюднений Службою, практично відповідає оцінці регулятора: в січневому інфляційному звіті Нацбанк вказував скорочення на рівні 4,4%.

Що ж стосується оцінки Держстату, згідно з якою падіння економіки в IV кварталі 2020-го сповільнилося до 0,5% р/р, то, зазначають в НБУ, менше падіння, ніж очікував регулятор, обумовлено поліпшенням показників в сфері торгівлі, будівництва, промисловості та інших галузях в грудні минулого року.

За даними Нацбанку, 4%-й обвал ВВП України в 2020 році був спровокований як введенням карантинних обмежень, так і зниженням внутрішнього (перш за все інвестиційного) попиту.

У той же час, минулого року Україні вдалося уникнути різкої девальвації й інфляції, а споживання домогосподарств, незважаючи на глибоке падіння в II кварталі, за підсумками року зросла на 1,6%.

Також, зазначають в НБУ, внесок чистого експорту в зміну ВВП за підсумками кризового 2020-го залишився позитивним, а падіння економіки вдалося пом’якшити завдяки державній підтримці.

Що ж стосується перспектив України в 2021-му, то, зазначають в Нацбанку, на початку року головними перешкодами для відновлення економіки стануть такі чинники, як погіршення епідемічної ситуації, посилення карантинних обмежень та несприятливі погодні умови в січні та лютому.

Читайте також: Картки, гроші, ваш пароль: наскільки кіберзахищений український фінсектор

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що, відповідно до даних, оприлюднених Держстатом, з I по IV квартал 2020 року реальний ВВП України скоротився на 4%, тоді як номінальний валовий внутрішній продукт склав 4194,1 млрд гривень (показник ВВП в розрахунку на одну людину – 100 469 гривень).


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)