Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Дмитро Горбачов (BGB Advisors Inc.): “Україна-привабливий регіон для інвесторів»
Активність M&A (злиття та поглинання) – один з головних показників інвестиційної привабливості країни. Чим вищий показник угод на цьому ринку, тим більший кредит довіри інвесторів до українського ринку. Однак сектор злиття та поглинання гостро реагує на будь-які зміни: політичні, соціальні, економічні. Епідемія коронавірусу, зміна правлячого режиму та реформи, що проведені в Україні, безсумнівно відбилися на інвестиційній привабливості країни. Чим сьогодні живе ринок M&A та як він буде розвиватися до кінця року, Banker.ua обговорив з CFA-експертом у галузі фінансів та корпоративного управління, президент консалтингової компанії BGB Advisors Inc., акредитованим старшим промисловим радником ЄБРР Дмитром Горбачовим.
– Розкажіть про розвиток M&A в Україні за останні три роки. Які найбільші угоди були укладені?
Д.Г.: Найбільш плідним за останні три роки став 2019 рік. У минулому році в Україні кількість угод M&A зросла на 46,9% в порівнянні з 2018 роком. Це відмінний показник. Всього в 2019 році було закрито 144 угоди зі злиття та поглинання на загальну суму в 2,4 млрд доларів. Найгучнішими угодами минулого року стали придбання компанії Vodafone Ukraine компанією Bakcell за $734 млн та придбання українського розробника ігор для мобільних телефонів Murka компанією Blackstone Group за $100 млн. В цілому найбільше угод укладалися на ринках IT, енергетики та сільського господарства.
– Як сьогодні йдуть справи на ринку злиття і поглинання України? Як криза вплинула на ринок?
Д.Г.: Безумовно, криза негативно вплинула на ринок M&A. Починаючи з лютого поточного року, процеси зі злиття і поглинання практично повністю зупинилися. Не було укладено жодної угоди, а інвестори зайняли очікувальну позицію. Швидше за все, ринок відновиться не раніше 2021 року. Поки інвестори насторожено ставляться до інвестування в українські компанії.
У зв’язку з пандемією COVID-19 варто очікувати зниження міжнародної M&A активності, яка вже обмежена заборонами на польоти, карантинами та іншими попереджувальними заходами. На додаток до фактора COVID-19, є також фактор державного протекціонізму, який додає мотивації для компаній концентрувати свої зусилля на домашньому ринку.
– За якими критеріями інвестор обирає об’єкт? На що звертає увагу в першу чергу?
Д.Г.: Залежно від того чи є інвестор “стратегом” або “фінансистом” критерії вибору будуть відрізнятися.
Стратегічні інвестори розглядають для покупки компанії, які допоможуть розширити доступ на певний ринок або ж допоможуть інтегруватися по ланцюжку створення вартості, отримавши кращий доступ до продукту, сировини або до споживача. Тому стратегічні Інвертори розглядають об’єкти, які можуть бути інтегровані в їх існуючий бізнес і за якими може бути досягнутий ефект синергії.
Фінансові інвестори орієнтовані в першу чергу на показники прибутковості і грошового потоку.
– Які бар’єри стримують розвиток ринку M&A України?
Д.Г.: Україна є порівняно маленькою економікою, що розвивається за обсягом ВВП і за доходами на душу населення. Так що ринок M&A обмежений масштабами економіки. Кількість угод і їх масштаби були невеликими.
Бар’єри протягом багатьох років залишаються однаковими – несприятливе регуляторне середовище, слабкі державні та ринкові інститути. Втім, за цими напрямками є стабільні невеликі поліпшення з року в рік.
– Як швидко світовий ринок M&A відновиться після кризи?
Д.Г.: Якщо розглянути останні три значущих падіння ринку M&A-1990-91, 2001-2002 і 2008-2009, то можна побачити, що відновлення ринку займало від двох до шести років.
Теперішня криза відрізняється від попередніх тим, що вона викликана зовнішнім шоком, так що угоди, які були поставлені на паузу, швидше за все будуть здійснені, але пізніше. Якщо орієнтуватися на прогнози отримання вакцини від COVID-19 в першій половині наступного року, то можна очікувати що активність буде повертатися в приблизно той же час.
– Як поводиться сьогодні світовий ринок M&A після падіння фондового ринку?
Д.Г.: Фондовий ринок США показав падіння в кінці березня, відновив свої позиції. Оскільки ми прямо зараз входимо в сезон публікації квартальних звітів публічними компаніями, то масштаб втрат від кризи, викликаної пандемією, буде більш очевидний вже в наступні кілька тижнів, коли ми побачимо цифри в звітах.
– Які перспективи розвитку світового ринку M&A?
Д.Г.: Багато великих компаній та інвестиційних фондів володіють істотними запасами вільного капіталу і знаходяться в очікуванні. Стратегічні пріоритети, звичайно ж будуть змінюватися. Варто очікувати більше активності в сфері інформаційних технологій, що пов’язано з примусовим переходом на роботу дуже великої кількості людей.
Оскільки шок для ринків викликаний зовнішнім фактором COVID-19, то варто очікувати і більш швидкого відновлення активності.