Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Галина Хейло (CEO Айбокс Банку): «Ринок віртуальних банків продовжує зростати, і для його учасників – це великі можливості»
Галина Хейло, голова правління Айбокс Банку в ексклюзивному інтерв’ю Banker.ua розповіла про основні тенденції в банківському секторі на тлі карантину.
– Галина, що означає карантин для Вас?
– Звичний ритм різко і сильно змінився. Для Айбокс Банку карантин означав швидку перебудову процесів. Команда почала віддалену роботу, щоб мінімізувати ризики для персоналу, оскільки ми відповідальні за кошти бізнесів і повинні бути весь час напоготові.
У мене особисто з’явилася можливість проаналізувати те, що відбувається, побачити нові виклики і приділити час напрямкам, які тривалий час відсувалися у бік. І як людина, яка любить пізнавати нове, подорожувати – це, в певному сенсі, зупинка.
– Що означає карантин для банківського сектору? Про які наслідки ми можемо говорити прямо зараз і в перспективі?
– Поки складно оцінити глибину змін, але зрозуміло, що вони неминучі. Багато чого буде залежати від стійкості бізнес-моделі конкретного банку і дій Національного банку.
Можу точно сказати, що банкам буде непросто. У той же час, це точно не повторення історії про “банкопад -2014”. Тоді ринок очистився від більш ніж 100 банків. Залишилися тільки найсильніші. Вони проходять регулярно стрес-тести, що означає готовність до найбільш негативних сценаріїв.
– На Вашу думку, як карантин вплине на економіку?
– Він уже вплинув і значно. Особливо на малий і середній бізнес, який є фундаментом економіки. Тисячі людей залишилися без роботи і без фінансової подушки. Скоротилося наповнення бюджету, а це в першу чергу соціальні виплати.
Зараз дуже важливо вживати дієвих заходів. Скоротити всі непотрібні витрати і направити вектор на внутрішній ринок. Навіщо ми купуємо медичні маски в Китаї, якщо наші підприємства можуть їх шити? При цьому зберігати робочі місця, зарплату, соцвнески … Такого не повинно бути.
– Клієнти банків: депозити, що буде з ними на тлі карантину, і що це означатиме для клієнтів і банківського сектору?
– Поки паніки у клієнтів немає. Нагнітання ситуації може спровокувати відтік депозитних коштів. Далі алгоритм зрозумілий: ліквідність буде збільшуватися зростанням депозитних ставок. І це стане трендом на ринку.
– Як довго триватиме цей тренд на зростання ставок?
– Тенденція до зростання ставок буде недовгою, якщо банки швидко відновлять ліквідність. Далі піде зворотній процес на зниження.
– Що буде з кредитами?
– По кредитах складніше: через карантин клієнти 一 приватні або юридичні особи не зможуть вчасно виконувати зобов’язання. Основні причини очевидні – зупинка роботи, закриті бізнеси.
У такому випадку важливо визнавати карантин форс-мажором. Це дозволить підключитися банкам і допомогти клієнтам пережити важкі часи. Відповідну нормативну базу Національний банк України вже розробив. Таке втручання може знадобитися до кінця року. Але якщо карантин затягнеться, тоді, звісно ж, довше.
– Яка тоді доля кредитної програми “5-7-9”? Вона збережеться?
– На час карантину програма навряд чи буде працювати. Це пов’язано з процедурою видачі кредитів: спочатку оцінюється фінансове становище позичальника, потім проводиться прогноз по платежах. В особливий період всі ці процедури складно здійснити. А після карантину програма, думаю, запрацює знову.
– На якому етапі зараз проект Айбокс Банк?
– Ми вирішили направити сили на розвиток транзакційного бізнесу, так як кількість транзакцій показує стрімке зростання.
Проект з пластикових карт перенесли на 2021 рік.
– На початку року стало відомо, що найбільша кріптовалютная біржа Binance відкрила свої рахунки саме в Айбокс Банку. Як вдалося роздобути такого клієнта і на якому етапі співпраця зараз?
– Особливого секрету немає. Ми уважно стежили за анонсами Міністерства цифровиї трансформації. Вони зробили пілотний проект для обороту криптовалюти в Україні. Ми відгукнулися, написали мотиваційний лист – і стали учасниками цього проекту.
Зараз ми розробляємо методичну базу на основі зарубіжного досвіду, проводимо ряд процедур ідентифікації. Національний банк України також працює в цьому напрямку. На початку 2020 року відбулася конференція, організована Національним банком України, яка була присвячена обороту цифрових валют в Україні. Її відвідали представники банків з різних країн світу для обміну досвідом і методологією. І я дуже сподіваюся, що цей проект наблизиться до свого завершення в самий найближчий час, тому що зацікавлені всі сторони процесу.
– Що чекає нішу віртуальних банків? На ринку зараз активно працюють mono і sportbank, як плануєте з ними конкурувати? Що можете сказати про перспективи цього ринку?
– Конкуренція – це коли організації пропонують однаковий продукт. Тоді кожна з них займає свою частку ринку. А ми зараз прагнемо зайняти свою нішу, надаючи унікальні і оновлені продукти.
Якщо говорити про цей ринок, то перспективи колосальні. Люди через карантин змушені проводити платежі онлайн, зростає кількість користувачів. Коли клієнти спробували ці послуги один раз, вони не відмовляються вже від цього. Ринок продовжує зростати, що для його учасників це означає великі можливості і потенціал.
Спілкувалась Катерина Спориш