«Банківська система ліквідна та готова до кризи». Руслан Співак (Райффайзен Банк Аваль) про виклики в роботі банків у нових реаліях

07 Квітня 2020

Руслан Співак, директор корпоративного бізнесу Райффайзен Банк Аваль , – представник вкрай цінного покоління українських банкірів. Він пройшов не одну сходинку в класичному банкінгу, але при цьому успішно підхопив хвилю цифрової трансформації, що зробило його одним з найбільш затребуваних спікерів в цій ніші. Banker.ua поговорив з Русланом Співаком про виклики для сучасної фінансової системи, наслідки карантину та стан українських банків, які, незважаючи на важкі часи, можуть та повинні демонструвати соціальну відповідальність.

Про світову фінансову кризу

Протягом 2019 роки я в багатьох своїх виступах, інтерв’ю та статтях передбачав початок глобальної кризи в 2020 р. і акцентував на необхідності кардинальної зміни існуючої світової фінансово-економічної системи. Я глибоко переконаний, що вся система міжнародних організацій, які так чи інакше займаються наглядом, регуляцією та управлінням міжнародних фінансів і міжнародної економіки вимагає абсолютно корінної трансформації.

Світ давно став Agile & Adaptive і поточна реактивна old – school система відповідає з істотним запізненням і недостатньою ефективністю. Саме нездатність поточної архітектури міжнародних відносин ефективно диригувати в умовах мінливого середовища призводить до того, що глобальна економіка знаходиться в постійному квесті перезбалансування.

Негативною похідною цього є торгові війни, геополітичні ігри, наростаючі локальні загрози та дезінтеграційні тренди. Сьогодні можна сміливо говорити про кризу ліберальної економіки та її неадекватності умов «нової нормальності».

Одне з основних питань, яке потрібно буде вирішити в світі у найближчі 12-18 місяців – вихід з коронакризи, перебалансировка між savings і spendings , скорочення розриву між фінансовим і реальним сектором. Монетарні та фіскальні заходи, якими користуються уряди та Центробанки по світу, поступово вичерпують свій ресурс. «Економіка-казино», негативні ставки та необмежений друкарський верстат більше не життєздатні, так як продукують абсолютно непідтверджені нічим борги, збільшуючи дисбаланси та штовхаючи в прірву всю систему.

Про банківську систему

Банківська система України на сьогоднішній день – стабільна, ліквідна та досить непогано готова до того, щоб успішно пройти поточний кризовий період. Сектор показав хорошу прибутковість за 2019 рік – більше 60 млрд грн., активно вкладав в інновації та покращення клієнтського досвіду, розвивав онлайн канали та намагався кредитувати, не тільки населення, а й бізнес. Ми більше не належимо до ринку з екстра маржинальністю, хоча все ще ціна ресурсів і відповідно ставка кредитування, значно вище, ніж в Європі. Минулий рік в цьому питанні став поворотним. Сьогодні існує недокредитованість багатьох галузей через все ще високий рівень процентних ставок і недостатньо хороший фінансовий стан позичальників.

Разом з тим, є стійка тенденція до поліпшення завдяки тому, що регулятор активно знижує ключову ставку, а програми підтримки з боку міжнародних інституцій , і в меншій мірі держави, сприяють порівняно більшому доступу до кредитів. Останні 3-4 роки, незважаючи на всі спроби активізувати кредитування економіки, сукупний портфель системи не зростав і становив близько 400 млрд грн. Це абсолютно недостатньо для економіки України.

Якщо ми хочемо, щоб наш експорт складався переважно не тільки з агропродукції , selective commodities і робочої сили, то нам потрібно , як мінімум , подвоїти поточний портфель. В пріоритет повинні потрапити галузі, що формують експортний потенціал готової продукції, як джерело валютних надходжень до країни, а також галузі, які будуть основою конкурентоспроможності України в новій економіці наступні 10-15 років.

Банки на карантині – максимально можливий перехід в онлайн і соціальна відповідальність

Райффайзен Банк Аваль обслуговує більш 2.5. млн клієнтів – це величезна честь та відповідальність. В умовах гострої пандемії та карантинних обмежень ми максимально, наскільки це можливо, зберегли працюючими відділення, адаптувавши графік їх роботи. Але найголовніше, ми змогли забезпечити доступність більшості послуг через онлайн канали. Взаємна довіра та довгострокові відносини, а багато клієнтів з нами вже більше 10 років, формують безумовну основу, яка допомагає разом легше проходити через складні часи. Ми продовжуємо максимально підтримувати всіх наших клієнтів, як фізичних осіб, так і юридичних в їх daily services, а будь-які поточні проблеми, навіть не найприємніші, намагаємося вирішити та піти назустріч.

Останні 3-4 роки, незважаючи на всі спроби активізувати кредитування економіки, сукупний портфель системи не зростав і становив близько 400 млрд грн. Це абсолютно недостатньо для економіки України. Якщо ми хочемо, щоб наш експорт складався переважно не тільки з агропродукції , selective commodities і робочої сили, то нам потрібно , як мінімум , подвоїти поточний портфель.
img
директор корпоративного бізнесу Райффайзен Банк Аваль

Що буде з ринком кредитування в умовах кризи

Криза – це завжди випробування на міцність. В цей раз ми зіткнулися , можливо , з найглибшою кризою з часів Другої Світової Війни. У важкі часи завжди на перший план виходить питання виживання, а значить багато активності в економіці будуть заморожені, а найбільш вразливі індустрії продемонструють істотне падіння. Вже зараз існують прогнози зниження ВВП України до 10%. Дані негативні тенденції безумовно змушують банківський сектор адекватно коригувати свої політики в бік посилювання та формування додаткового буфера ліквідності. Думаю, якщо криза піде за найгіршим сценарієм – ми знову побачимо велику кількість реструктуризацій.

Чи правда, що може дійти до заморозки валютних рахунків?

Ми, як і інші банки, повністю керуємося постановами та рекомендаціями Національного Банку де ніяких обмежень не було введено. В нашому банку достатній запас ліквідності для того, щоб відповідати за всіма зобов’язаннями, які є у банку. На період пандемії ми організували наскрізне обслуговування, без прив’язки до певних відділень. Якщо у клієнта є потреба обміняти валюту, він може це зробити, не виходячи з дому, скориставшись онлайн банкінгом.

Дійсно, банківська система зіткнулася з певною проблемою готівкової валюти в перші два тижні карантину – це було, в основному, викликане підігріваючим панічним настроєм і, як наслідок, лавиноподібним попитом на валюту. У деяких банках навіть були короткострокові проблеми з поверненням валютних депозитів. На поточний момент ситуація значно стабілізувалася. На сьогоднішній день в Райффайзен Банк Аваль проблем з видачею готівкової валюти також немає, хоча ми і рекомендуємо нашим клієнтом насамперед користуватися віддаленими каналами. Для забезпечення безпеки наших клієнтів і прискорення часу обслуговування, ми просимо перед відвідуванням відділення зателефонувати в інформаційний центр і записатися заздалегідь, озвучивши тип операції та необхідну суму грошей до зняття.

Про мотивацію банкіра

Головний мій мотиватор – це життя. Ми не знаємо скільки сторінок в нашій книзі-життя, але наповнюємо кожну з них ми виключно самостійно. Усвідомлене, відповідальне та дбайливе ставлення до кожної сторінки та рядку свого життя визначає нашу цілісність. Творіть щиро і від усієї душі, зберігайте здоров’я та бережіть близьких Вам людей.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: