Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Стабільність на фоні економічних змін: огляд банківського кредитування у вересні
Економічна ситуація в Україні вперше за 1,5 року війни дає змогу зробити зважені та аргументовані оптимістичні прогнози. На думку банкірів, саме це може стати поштовхом до суттєвих змін щодо умов банківського кредитування восени. Втім, на календарі вже кінець вересня, а ми спостерігаємо відносно стабільну ситуацію на ринку кредитування на фоні росту ВВП, зниженої облікової ставки та інфляції.
Тож Banker.ua традиційно проаналізував поточну ситуацію на ринку кредитів та зібрав найактуальніші пропозиції від банків за вересень.
Ситуація на ринку у вересні
Ринок кредитування цього місяця не зазнав особливих чи вражаючих змін, проте зустрів певні нововведення. Наприклад, у вересні Верховна Рада схвалила за основу проєкт закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг”. Згідно з цим законопроєктом, пропонується запровадити показник “денна процентна ставка за споживчим кредитом” та встановити максимальний його розмір на рівні 1% на день від загального розміру кредиту.
Також цього місяця Національний банк повідомив, що планує запровадити нові стрес-тести банків на екологічні ризики. Це означає, що банки через кілька років не зможуть кредитувати неекологічний бізнес.
За словами першої заступниці голови НБУ Катерини Рожкової, робитимуться стрес-тести ESG-ризиків, які допоможуть зʼясувати, як на бізнес-клієнтів банків вплинуть ці ризики. Це має вплив на стійкість банку та його капітал, тому банки або зовсім не кредитуватимуть ризикові проєкти, або ціна кредитів для них буде дуже високою.
Крім того, банки у вересні активно продовжили видавати українцям пільгові кредити за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Всього було видано 72 968 кредитів на загальну суму 237,5 млрд грн. Наразі люди витрачають отримані кошти переважно на антивоєнні цілі, сільськогосподарські товари, на інвестиції та на подолання кризи.
Крім цього, активно триває іпотечне кредитування за програмою “єОселя”. З моменту старту програми понад 3260 родин отримали кредити на загальну суму 4,6 млрд грн. Найбільше іпотечних кредитів беруть мешканці великих міст та областей: Київської, Львівської, Дніпропетровської, Одеської та Івано-Франківської.
Які умови пропонують банки
ПриватБанк зробив розстрочку ще доступнішою. Купівля товарів через сервіси Привату “Оплата частинами” та “Миттєва розстрочка” є найдоступнішою для клієнтів банку, адже наразі відсутня комісія за списання платежів з кредитних коштів.
Максимальна сума кредиту “Оплата частинами” складає до 300 000 грн та розраховується індивідуально. Мінімальна сума – 300 грн, а мінімальний перший внесок – 12 грн. Строк договору розрахований до 24 місяців. При цьому процентна ставка становить 0,01%, а реальна річна процентна ставка – 0,24%.
Щодо кредиту готівкою, його умови залишилися незмінними: до 300 тис. грн на строк до 10, 20 або 36 місяців. Процентна ставка становить 1,5% річних, а реальна річна ставка на будь-який з указаних термінів – 37% річних. Мінімальна сума першого внеску складає 0 грн.
ТАСКОМБАНК не змінював умов кредитування цього місяця. За кредитом «Зручна готівка Максимум» строк кредитування пропонують на вибір: 6, 12, 24, 36, 48, 60 місяців. Сума кредиту становить від 1 000 грн до 200 000 грн, та все це з фіксованою процентною ставкою 0,01% річних у гривні.
Щодо комісій, то щомісячна складає 2,9-6,9% та нараховується на суму кредиту за договором, а одноразова комісія з такими ж відсотками нараховується на початкову суму наданого кредиту.
Кредити в Агропросперіс Банк також без змін цього місяця. Кредит на картку “Мрія” з відсотками на залишок, терміном до 12 місяців з можливістю пролонгації залишається актуальною пропозицією для клієнтів.
Оформити кредит можна на суму від 5000 до 300 000 грн. Пільгова процентна ставка до 62 днів становить 0,0001% річних, відсоткова ставка після перебігу пільгового періоду – 30% річних, а підвищена процентна ставка (яка застосовується у випадку прострочення зобов’язань) – цілих 84% річних.
Втім, банк все ж запропонував новинку цього місяця. Оформити кредит або відстежити необхідну інформацію з приводу кредитування тепер можна в оновленому застосунку “Онлайн-банкінг AP Bank”.
Оформити кредит готівкою пропонує також і sportbank. Це можна зробити у додатку за лічені хвилини. Банк не обмежує максимальну кількість кредитів, але сума не має перевищувати 100 000 грн. Строк кредиту тепер становить від 6 до 60 місяців. Процентна ставка починається від 0,19%, а реальна річна процентна ставка – від 97,74%. Дострокове погашення зберігається – оплата відсотків здійснюється тільки за фактичний строк користування. На прострочену заборгованість за кредитом буде нараховуватися 0,32% щодня.
В Ощадбанку кредит можна взяти на суму від 30 000 до 250 000 грн, а його строк – від 1 до 5 років. Процентна ставка складає 56 % річних, але може бути встановлена у розмірі 44% річних, якщо клієнт надасть підтверджуючий документів щодо цільового використання коштів. Комісія за надання кредиту становить 5% від суми кредиту.
Вересень для банку ПУМБ не став місяцем змін. Одна з пропозицій від ПУМБ – кредит готівкою ВСЕЯСНО.
Максимальний строк такого кредиту не перевищує 36 місяців. Ще минулого місяця банк знизив максимальну суму кредиту до 100 000 гривень. Згідно з умовами, щомісячна комісія становить 2,99%, а за зняття готівки та перекази на карти інших банків ПУМБ не бере комісію.
Новим клієнтам банк пропонує вигідні умови: при оформленні у додатку ПУМБ Online кредиту до 5000 грн на 3 місяці комісія відсутня.
ОТП Банк у вересні зазнав певних змін у сегменті кредитування. Наразі за деякими програмами тимчасово припинили кредитувати, зокрема “Кредит готівкою”. Втім, є й альтернативні варіанти, наприклад “Споживчий кредит на необхідні товари”. Кошти видають на суму до 100 000 грн. Процентна ставка становить 0,01% річних, а реальна річна процентна ставка залежить від параметрів обраної програми кредитування та сягає 232,08% річних. Кредит можна взяти на строк від 3 до 14 місяців, без щомісячної комісії та з можливістю першого внеску від 0%.
А-Банк пропонує оформити кредит “Швидка готівка” на стабільних умовах. Кредит можна взяти на суму від 1000 до 500 000 грн, а погасити його – безкоштовно. Термін кредитування починається від 6 місяців до 5 років. Базова процентна ставка можлива у таких варіантах – 55%, 75%, 85% і 99%.
“Європейський персональний кредит” – одна з пропозицій від ПРАВЕКС БАНКу, що цього місяця піддалася певним змінам. Якщо минулого місяця максимальний розмір кредиту становив 1 000 000 грн, то наразі ця сума зменшилася до 750 000 грн. Мінімальна сума незмінна – 50 000 грн.
Змінилися й процентні ставки: річна від 22,99%, а реальна річна – від 34%.
Щодо строку, то він залишився максимально до 5 років, а кошти можна отримати без застави та на будь-які споживчі цілі.