Cергій Тігіпко: «Підтримка армії – наше найважливіше завдання». Ексклюзивне інтерв’ю Banker.ua

06 Квітня 2022

Із Сергієм Тігіпком ми випадково пересіклися біля львівської Ратуші. «Обговорювали з мером взаємодію з бізнесом після Перемоги», – лаконічно відповів бізнесмен і пообіцяв найближчим часом відповісти на запитання Banker.ua. За кілька днів ми зустрілися в одному із львівських офісів  ТАСКОМБАНКУ, куди тимчасово переїхали усі основні підрозділи Групи «ТАС». Наша розмова –  про фінансовий патріотизм і бізнес-волонтерство, про пріоритети діяльності бізнесу й оптимізм самого пана Тігіпка.

Головний Telegram-канал банкірів

– Сергію Леонідовичу, війна вбиває людей, знищує міста, руйнує підприємства. Що потрібно зробити для забезпечення в умовах воєнного стану  роботи вітчизняних підприємств, а, отже, і надходжень до державної казни?

– Війна змінила життя кожного з нас, змінила наші цінності і пріоритети. Але незмінним залишається одне: віра в Україну і в НАШУ перемогу. Незважаючи на всі жахливі події останнього часу, я налаштований оптимістично: ми переможемо! Війна народна, і програти її ми не можемо. Як і не зможемо пробачити окупантам трагедій Бучі та Ірпеня, Маріуполя й Мелітополя, Харкова та Чернігова, Херсона та Сум, Миколаєва та Одеси…  Ми на своїй землі,  відстоюємо власну свободу і силу духу нашого народу не зламати нікому. Кожен із нас у цій війні наближає Перемогу на своєму місці і виходячи з власної  ефективності і можливостей.  І якщо наші військові захищають Батьківщину на лінії вогню,  українці захищають наші міста і села в тилу, то українські підприємства, банки і бізнес  захищають економіку країни на рубежі фінансовому.  

Вважаю, що  в  умовах воєнної агресії росії визначальними є три пріоритети.  Підтримка армії  –  наше найважливіше  завдання, для всіх і для кожного. Це аксіома. По-друге, ми повинні забезпечити стабільність роботи банківської системи як генератора   економічних процесів та гарантувати надійність енергетичного сектору. І третій важливий пріоритет на сьогодні  – це допомога аграріям для проведення посівної, від чого залежить і глобальна продовольча безпека. Нам під силу це триєдине завдання, адже  такого рівня патріотизму, героїзму громадян, такої консолідації  зусиль у трикутнику «влада- бізнес-громадянське суспільство» світ  ще точно не бачив.

– Наскільки відчутних змін зазнала  робота бізнесу та Групи  «ТАС» під час війни?

– Бізнес-процеси фактично залишилися тими ж, за винятком більш ширшого використання хмарних ресурсів. Зміни відбулися в іншому: за короткий час ми всі стали фахівцями в постачанні тепловізорів, бронежилетів, наколінників, касок, берців та іншої необхідної для фронту амуніції. Разом із львівськими благодійними організаціями і волонтерами, які ще з 2014 року займаються забезпеченням потреб  українського війська, ми оперативно реагуємо на потреби наших військових і виробили свою логістику доставок допомоги Збройним силам України та підрозділам територіальної оборони.

З перших днів війни Група «ТАС» створила у Львові штаб оперативного реагування, який  займається  передислокацією працівників у більш безпечні місця перебування й  оперативним матеріально-технічним забезпеченням всім необхідним наших захисників.  Допомагаємо і своїм працівникам, які  на передовій захищають  майбутнє нашої країни. Підтримуємо також і міські громади: наприклад, для забезпечення безперебійного електропостачання Львова придбали 9 потужних генераторів. Загалом від початку воєнної агресії  Група «ТАС»  переказала на потреби українських захисників понад 100 млн гривень. І щодня ця підтримка зростає.

Наші «патрони» – це своєчасна матеріально-технічна підтримка української армії. Нині волонтерами, які працюють на Перемогу, є  весь український бізнес, весь український народ. І це без перебільшення

– З початку воєнних дій Львів став не лише дипломатичною столицею України, а й бізнес-центром, куди тимчасово перебазувалося чимало українських компаній, в т.ч. і компанії Групи.  

– Так, наш бізнес також частково «мігрував» на Західну Україну. Ми перевели центр прийняття рішень  та всі основні служби наших бізнес-підрозділів до Львова з однією метою: забезпечення безперервності надання фінансових послуг,  безпечності роботи працівників та  надійності обслуговування наших клієнтів. Йдеться насамперед про банківський, страховий і промисловий напрями Групи.

Ми розгорнули активну роботу на Заході країни з урахуванням усіх можливостей компаній Групи.  Фактично з усіма клієнтами я зустрічаюся персонально. Паралельно підтримую постійний зв’язок із представниками влади для кращого розуміння потреб регіону та виокремлення пріоритетних напрямів  співпраці. У мене були дуже конструктивні зустрічі з головами воєнних адміністрацій Львівської та Хмельницької областей, на постійному контакті перебуваю з Тернопільщиною. Активно співпрацюємо і з мером Львова Андрієм Садовим.

Нещодавно ми провели бізнес-зустрічі з клієнтами ТАСКОМБАНКу у Львові та Тернополі, готуємося проводити їх і в інших областях,  Нам потрібен діалог з бізнесом, потрібно відчувати його потреби й оперативно реагувати на них кредитною підтримкою. Ми чекаємо звернень конкретного бізнесу і не тільки відновили у банку кредитування, але готові  й надалі кредитувати вітчизняні підприємства. Я бачу, що ринок працює, і ми  готові його «підживлювати» ресурсно.

– Чи не занадто ризиковим  є кредитування бізнесу з  огляду на нинішню ситуацію?  

– Із ризиками розберемося потім. Головне – дотримуватися вимог регулятора і оживити  бізнес-процеси.  Кредитування вітчизняних підприємств – це насамперед підтримка українського виробника та української економіки.  ТАСКОМБАНК відновив кредитування і підтримує  вітчизняні підприємства та бізнес кредитами, факторингом,  іншими фінансовими інструментами. Завдяки впровадженню державної програми кредитування «5-7-9» та розширенню фінансування аграріїв банк збільшує можливості надання фінансової допомоги вітчизняним підприємствам і підприємцям.

Окрім кредитування, ТАСКОМБАНК активно продовжує розвивати необанки – проєкти izibank та sportbank, фінансові послуги яких за нинішньої ситуації є особливо актуальними та зручними

– Наскільки відчутно вдарила війна по банківському сектору і як ви з позиції колишнього очільника НБУ оцінюєте кроки регулятора?

– Буду об’єктивним: чи не вперше в українській історії всі органи влади діють чітко і злагоджено, як єдиний механізм прийняття своєчасних і правильних рішень. НБУ й уряд реагують на ситуацію просто миттєво, як того і вимагає воєнний час, чітко пояснюючи суспільству свої кроки. Мова йде насамперед про нові правила роботи на валютному ринку, підтримку ліквідності фінустанов, зниження певних нормативів діяльності, впровадження пільгових державних кредитних програм. Завдяки такій правильній регуляторній політиці ми змогли уникнути на фінансовому ринку паніки та хаосу, масового зняття депозитів і закриття рахунків. Банківський сектор уже вдруге після ковід-стресу з честю проходить випробування на стійкість фінансової системи  до зовнішніх викликів. Це видно як на прикладі всієї банківської системи, так і на діяльності ТАСКОМБАНКУ й УНІВЕРСАЛБАНКу, на базі якого успішно розвивається проєкт monobank.

Банківський сектор, без перебільшень,  є своєрідним форпостом економічної перемоги над агресором. Надаючи кредитну підтримку, банки підтримують українську економіку та забезпечують безперервний цикл фінансової життєдіяльності країни, захищаючи під час воєнної агресії росії фронт фінансовий.

–  Зі стійкістю банківського сектору ситуація зрозуміла, а як щодо промислового напряму?

 –  Ми активно  розвиваємо виробничі потужності власних компаній, виходячи з оперативної ситуації на фронті і дбаючи за безпеку свої працівників. Бізнес працює на економіку, економіка  працює на перемогу.

Важливо, що навіть під час війни Група запустила два нові заводи – Кодимський соковий та завод «Інтерджус-Буковина», продукція яких уже повністю законтрактована на Європу та США.  Наразі запускаємо виробництво і на нашому третьому заводі з випуску сокового концентрату, яке тимчасово було призупинене з огляду на воєнні дії.

Дбаємо і про логістику доставок. Задля  безпеки транспортних перевезень, скорочення транспортних витрат і часу компанія «ТАС-Логістик» спільно з Укрзалізницею розробляють нову логістику перевезень і нові транспортні коридори між Україною та Європою.

Наше завдання – максимально запустити і завантажити замовленнями  усі підприємства Групи. На безперервний графік роботи вийшов уже завод «Дніпрометиз», який одним із перших метизних комбінатів  відновив виробництво дроту на агрегаті безперервного гарячого оцинкування.

Нарощує свою продукцію і завод  «Дніпровагонмаш», який у березні, незважаючи на щоденні тривоги, випустив 37 напіввагонів і планує у квітні виготовити ще 50. Підприємство також працює над новою логістикою поставок комплектуючих деталей із країн Євросоюзу і розробляє нові технології для деталей, які раніше виготовлялись на нині окупованих територіях.

Відновилася робота і на Дніпродзержинському сталеливарному заводі, який також нарощує своє виробництво.  Випуск продукції розпочато і на заводі «Евотек», що спеціалізується на  виготовленні пластикових пакувальних матеріалів. Готовий до випуску бетонної емульсії й асфальтобетоний завод «Столичний» у Києві. Поступово виробничі цикли налагоджуються. Ми чітко усвідомлюємо: чим швидше запрацюють українські підприємства, тим скоріше відновиться економіка країни.

– Ви говорили про підтримку аграрного сектору як один із основних пріоритетів бізнесу. Наскільки відчутними є втрати в сільському господарстві Групи?

– Хочу наголосити, що ми не тільки активно кредитуємо аграрний сектор  (за час воєнних дій ТАСКОМБАНК надав понад 100 млн грн кредитної  підтримки сільгоспвиробникам), а й розвиваємо власний аграрний напрям. Усі структурні підрозділи компанії «ТАС Агро» збережені, люди активно працюють на полях і розпочали посівну компанію.  На сьогодні ми чітко бачимо, що засіємо і підживимо близько 95 відсотків всього земельного банку Групи, який складає понад 82 тис. гектарів. При цьому не полишаємо надії, що весняні польові роботи ми проведемо на всіх 100 відсотках наших полів.

– Ваш оптимізм дещо дисонує із багатьма тривожними зведеннями з фронтів. На чому він базується?

–  Найважливішими «мотиваторами» мого оптимізму є героїзм українських людей, патріотична налаштованість українців і високий рівень підтримки влади. Важливо, що за час воєнних дій  як у банківській системі загалом, так і в банках Групи «ТАС» фактично не відбулося відтоку депозитів. Сьогодні всі розуміють: кожна депозитна гривня  працює на підтримку армії, економічну міць держави, а, значить, і на нашу перемогу. Фінансовий патріотизм українців просто вражає. Як вражає мужність українського народу і любов до України.

Зустрічаючись щодня з українськими підприємцями та волонтерами, розумієш: націю, яка має таку сильну волю і жагу до перемоги, не зламати. Головне – спокій та впевненість у нашій перемозі. Нам важливо максимально запустити економіку, адже армія тримається на тилу, а тил – на кожному з нас. Ми  виграємо у цій жахливій війні і відродимо нашу країну.

І на завершення – бліц-опитування. Отож:

– Як проводите вільний час у Львові?

– Здебільшого читаю, а коли нема тривог, прогулююся вуличками Львова, вивчаю колорит галицьких ринків.

– Найближчі плани?

– Переїхати до Києва і відновити там роботу бізнесу.

– Чого найбільше хочеться?

– Як і всім – перемоги.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: