Багаті стають багатшими: як влаштований ринок інвестицій в Україні і чому краще інвестувати у свій бізнес

30 Листопада 2021

Ерік Найман, керуючий партнер Capital Times, спеціально для Banker.ua

Ринок інвестицій завжди пов’язаний із ринком заощаджень — це дві сторони однієї медалі. Українці заробляють гроші досить стабільно і методично, у них є заощадження, і тому постає питання інвестицій. Але воно актуальне для 10% населення, тому що 90% українців відкладають гроші в готівкових доларах і більше ні про що не думають. Ті ж, у кого з’являється більше грошей, починають думати не тільки про те, як відкласти на «чорний день», а й як на цих грошах заробити.

Матеріал підготовлений для друкованої версії журналу Banker.

Головний Telegram-канал банкірів

Інвестиції в нерухомість  і вигідні альтернативи

Зазвичай всі починають із нерухомості, оскільки це перший традиційний інвестиційний актив, який приходить у голову. Хтось купує для себе, потім здає в оренду. Для підприємців на першому місці стоїть інвестування у власний бізнес, і такі люди більше відкладають не на купівлю квартири, а саме на розвиток бізнесу. Дехто навіть живе в знімних квартирах.

Деякі починають поступово вкладати в ОВДП, і все більше людей зараз інвестують в акції, особливо іноземні, оскільки після кризи 2008-2009 років на ринку акцій України залишилося дуже мало людей.

Таким чином, за пріоритетністю на першому місці серед заможних українців стоїть бізнес — власний, партнерський або американські акції. У заможного середнього класу на першому місці нерухомість і ОВДП. У решти українців це готівкові долари і банківські депозити. Але все більшає попит на американські акції.

В цілому я — противник облігацій, крім гривневих ОВДП і буквально декількох єврооблігацій українських банків. За депозитами точно немає прибутковості, вона залишилася тільки в бізнесі. Криптовалюта — це спекуляції, а не про інвестиції, оскільки там маленький обсяг операцій. Купити на мільйон доларів крипти насправді складно. Продати криптомонети на таку суму ще складніше. Крипта — це вихід для спекулятивно налаштованих гравців, а не для інвесторів.

Актуальні інвестінструменти

Починати інвестувати краще з фондових індексів, тому що ти купуєш диверсифікований портфель, робиш ставку на американську економіку. Поріг входу для купівлі фондових індексів становить близько $5 тис. з урахуванням всіх транзакційних витрат. Це максимально довгостроково-надійний варіант на сьогодні. І при цьому ще дотримується ліквідність. Якщо раптом терміново знадобилися гроші, в будь-який момент їх можна зняти, на відміну від тієї ж нерухомості. Якщо захочеш швидко продати нерухомість, то доведеться дисконтувати на 5-10%.

Недолік фінансової освіти полягає насамперед у нездатності правильно оцінити ризики, пов'язані з інвестуванням

Щодо української нерухомості, тут поріг входу починається від $50 тис., очікувана прибутковість порівняна з американськими акціями — близько 10% річних, щоправда, з курсовими ризиками по гривні, хоча саме зараз вони не дуже високі. Інвестувати в нерухомість особисто мені не подобається з двох причин.

По-перше, це постійна зміна регуляторних правил, податків. Тобто ви можете придбати нерухомість, коли були одні правила, а захочете продати, і правила будуть вже зовсім іншими, не такими сприятливими.

Другий нюанс стосується здачі нерухомості в оренду — це повноцінний бізнес, яким потрібно займатися.

Максимальний прибуток можна отримати тільки у своєму бізнесі. Очікувана дохідність — 20-30% річних. Якщо ти заробляєш менше, значить, недоотримуєш за високі українські ризики. Свій бізнес — це пріоритет за прибутковістю і контролем.

Якщо свого бізнесу немає, я рекомендую купувати акції. Але бувають випадки, наприклад, у консалтинговому бізнесі, коли можна купувати акції і розпоряджатися власним бізнесом, оскільки не потрібні якісь капітальні вкладення.

Великим попитом серед українців також користується фінансування венчурних бізнесів, стартапів. Це зростаючий сегмент бізнесу, і тут є фонди, в яких цінник входу досить скромний — кілька тисяч доларів.

Гра «вдовгу» або швидкі інвестиції

Люди, в яких не дуже багато грошей, часто звертають увагу на високоприбуткові і високоризикові об’єкти, оскільки у них завдання — заробити якомога швидше і більше.

Наприклад, ви хочете заробити 20% річних. В облігаціях таке буває, але дуже рідко. На ринку акцій таке теж можливо, але довгостроково це, скоріше, буде 9-10% річних. Тому люди починають шукати щось дуже високоризиковане.

А ті, у кого вже є гроші, схильні до чогось більш надійного. У підсумку ті, хто спекулятивно налаштовані, втрачають гроші. Ті, хто інвестиційно налаштовані, стають ще багатшими. Виходить, що багаті стають ще багатшими, незважаючи на те, що можливості схожі.

Ринок приватних інвестицій України та США. Культура інвестування

Ключова відмінність між Україною і США — фінансова освіта населення. У нас практично всі інвестори — люди, які заробили гроші в першому поколінні. У спадщину в нашій країні не передавалися активи.

Недолік фінансової освіти полягає насамперед у нездатності правильно оцінити ризики, пов’язані з інвестуванням, і цим користуються шахраї, наприклад, та ж ювелірна схема B2B, яка називала себе інвестиційним проєктом, хоча насправді це була класична піраміда.

Україні зараз доводиться переживати період становлення інвесторів і появу ринку інвестицій як такого. У заможних людей це питання давно закрите, оскільки вони користуються послугами швейцарських банків і інвестконсультантів, а ось середньому класу доводиться вчитися методом проб і помилок.

Інвестиції у фондові індекси – це максимально довгостроково-надійний варіант на сьогодні. І при цьому ще дотримується ліквідність

Стимул для цього завжди є, і він внутрішній — люди хочуть, щоб їхні гроші приносили прибуток. Як тільки у тебе з’являються гроші, які ти хочеш відкласти на майбутнє, виникає питання, у що інвестувати. Воно закладене у саму природу грошей, і не потрібно ніякого стимулу ззовні.

Ключевой момент — государство должно четко определиться с правилами игры, например, налогообложением инвестиций. Сейчас дорабатывается законопроект по криптовалюте. Не очень ясны правила налогообложения иностранных инвестиций. В части недвижимости правила тоже меняются, и это вносит свой раздор, потому что многие украинцы зарабатывают на котловане. Они покупали непостроенную недвижимость и через некоторое время ее продавали, и это хорошая прибыльность. Но сейчас правила игры могут измениться в корне.

госдолг

Головний стимул для інвесторів, який може дати держава, — встановити правила, зафіксувати їх і далі оптимізувати. У США, наприклад, є пенсійні програми, там, по суті, розділяють інвесторів і спекулянтів. Якщо ти спекулянт, який купив і одразу продав акцію, у тебе будуть високі податки. Якщо ти інвестуєш удовгу, то у тебе може взагалі не бути податків. Так там стимулюють довгострокове інвестування через оподаткування.

Цей стимул міг би допомогти в розвитку ринку інвестицій і залучити капітал в український бізнес через випуск акцій і облігацій. Зараз цей ринок поки ще в тяжкому стані після всіх колотнеч 2009 і 2014-2015 років.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: