Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Поточний 2020 рік став нестандартним для світової фінансової системи. Коронакризис змінив підходи до заощадження і примноження грошей. Стандартні методи заробітку перестали діяти, а на зміну їм прийшли нові активи: більш ризикові, але набагато більш прибуткові. Banker.ua розбирався, які активи здатні приносити прибуток, а які можуть лише зберегти гроші від інфляції.
Банківські депозити
Банківські депозити довгий час були основним і найпопулярнішим засобом примноження грошей. Незважаючи на те, що в поточному кризовому році базова ставка була знижена до рекордно низьких показників, на прибутковості банківських депозитів це мало відбилося. Як стверджують експерти, реальна ставка за депозитами в поточному році склала 8,1-8,9%, а відсоток інфляції склав 3%. Це набагато вищий показник, ніж для валютних депозитів. Якщо перевести це в практичну площину, то гривневі депозити протягом 5 років принесли прибуток своїм власникам в 3,5 рази більше, ніж сума вкладень.
Якщо ж говорити про ризики, то сьогодні вклади до 200 тис грн страхуються Фондом страхування вкладів. Тому в разі непередбачених ситуацій з банком, власник може отримати цю суму в повному обсязі.
Інвестиції в золото
У кризовий період, який припав на кінець лютого поточного року, золото стало одним з найнадійніших активів, здатних захистити гроші власника від інфляції. Великі інвестори стали вкладати гроші в дорогоцінні метали, скуповуючи ф’ючерси на золото, а також запасаючись золотими злитками і монетами. Вартість тройської унції вперше за п’ять років піднялася вище $2100. Українські банки також стали пропонувати послуги золотого рахунку та інвестування в цифрове золото. Однак така тенденція тривала недовго. Вже в серпні вартість тройської унції опустилася до позначки в $1800, а центробанки і великі інвестори перестали купувати фізичне золото.
Як прогнозують експерти, інвестиції в золото з початку коронакризису і аж до серпня поточного року могли б принести своїм власникам до 50% прибутку. Однак ті, хто вчасно не продав золото, втратили в прибутку. Сьогодні золото продовжує падати в ціні на тлі відновлення традиційних ринків.
Нерухомість
Кризовий 2020 рік став не найкращим часом для ринку нерухомості. Вже на початку весни продаж новобудов різко скоротився, а багато будівельних проектів були заморожені через введення карантинних заходів. Українці відмовлялися від покупки нерухомості, не знаючи як буде розвиватися економічна ситуація в країні. На перший план вийшов заробіток на оренді первинної та вторинної житлової нерухомості. Однак і ці інвестиції не можна назвати прибутковими. За 21 рік інвестиції в нерухомість принесли своїм власникам прибуток в 1,6 рази в реальному вираженні.
Державні облігації
Інвестиції в державні облігації – один з найбезпечніших інструментів інвестування, так як повернення вкладених коштів гарантований державою. Однак сколотити статки на державних облігаціях навряд чи вийде. Щорічний дохід від інвестування в облігації складе близько 10%, що в умовах кризи теж непогано. У будь-якому випадку ви не втратите гроші, а зможете трохи їх примножити. Купувати облігації можна через спеціалізованих брокерів, які підкажуть, які облігації і на який час купувати.
Акції компаній
Інвестування в цінні папери компаній – найвигідніший і популярний спосіб отримання прибутку. Не дарма ж головні мільярдери світу, такі як Уоррен Баффет, сімейства Рокфеллерів і Ротшильдів скуповують акції світових промислових гігантів. На акціях українських компаній навряд чи можна багато заробити, а ось інвестування в цінні папери американських компаній може принести від 10% до 50% прибутку на рік. Нарівні з акціями інвестори часто купують індекс S&P 500, який підкріплений вартістю акцій 500 найбільших компаній світу.
Біткоїн
Біткоїн став найрезультативнішим, хоча і самим ризиковим вкладенням в 2020 році. Вартість кріптомонети з березня по листопад 2020 року зросла в 5 разів – з $3800 до $19 000, зробивши деяких власників криптовалюти мільйонерами. Сьогодні великі інвестиційні компанії, такі як Grayscale, MicroStrategy, Square і ряд інших запасаються біткоїнами на мільярди доларів, чекаючи рекордного зростання ціни. Також експерти підрахували, що кожен вкладений в біткоїн долар здатний генерувати 2 – 2,5 долара прибутку.
Професійні інвестори все ж рекомендують вкладати гроші не в один актив, а в кілька. Таким чином можна збалансувати прибуток і збитки і заробити на інвестуванні. Чого точно не варто робити, так це зберігати гривні під матрацом. Заощадження готівкових коштів визнано найбільш неефективним способом примноження капіталу.