Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Після кризи, пов’язаної з початком пандемії, банківські показники почали нарешті відновлюватись. Banker.ua проаналізував, як минулого року зростали та змінювалися обсяги гривневих кредитів.
Зростання попиту на кредити на початку 2021-го
Наприкінці 2020 року, на тлі відновлення економічної активності та зниження кредитних ставок, в Україні зріс попит на кредити — не лише з боку бізнесу, а й населення.
Наприклад, частка гривневих коштів населення за рік (перед початком 2021 року) зросла до 55,2%, тоді як вклади бізнес-клієнтів у нацвалюті збільшилися на 34,5%, а валютні — на 2,2%.
У першому кварталі року кредитний портфель банківського сектора виріс одразу в корпоративному та роздрібному сегментах.
Так, НБУ повідомив, що у першому кварталі українським банкам вдалося заробити 10,9 млрд. гривень. Також за цей час на тлі поступового відновлення економіки було зафіксовано зростання попиту на кредити.
Наприклад, портфель гривневих бізнес-кредитів у січні-березні зріс на 5,3% до попереднього кварталу та на 5,8% порівняно з показниками першого кварталу 2020-го. Ще зафіксували квартальне зростання 6,0% та річне — на 8,2% у кредитуванні населення.
Стабільність у середині року
Вже за результатами другого кварталу прибуток українських банків виріс у 2,5 рази, порівняно з квітнем-червнем 2020 року, до 19,1 млрд грн.
Гривневі кредитні портфелі у корпоративному сегменті зросли до 14,9% у другому кварталі проти 5,3% у першому. У річному вирахуванні приріст на той момент досяг восьмирічного максимуму — майже 30%.
Споживчі кредити за своїм темпом зростання почали наближатися до докризового рівня, повідомили у НБУ. А обсяги чистих гривневих кредитів фізичним особам зросли на 8,7% за квартал та на 23,8% у річному вимірі.
До того ж, 27 липня у НБУ повідомили, що позитивні настрої банків щодо динаміки кредитування посилилися у другому кварталі. Так, банкіри відзначили подальше зростання попиту домогосподарств та корпорацій на позики та покращили до рекордного показника очікування зростання кредитного портфеля бізнесу.
Наприкінці вересня глава НБУ Кирило Шевченко оцінив банківську систему за результатами перших восьми місяців року. За його словами, вона стійка, добре капіталізована та ліквідна. Фінансовий результат сектора за підсумками 8 місяців 2021 року перевищив показник 2020-го на 40%.
«Приріст чистих гривневих кредитних портфелів у корпоративному сегменті перевищив 30% з початку року та 40% у річному вимірі. Обсяги чистих гривневих кредитів фізособам зросли відповідно на 24% та на 29%. Іпотечні кредити зберігають випереджальну динаміку порівняно зі споживчим кредитуванням: + 37% за 8 місяців та + 51% р/р.
Приріст гривневих депозитних портфелів бізнесу та населення становив у річному вимірі +29% та +15% відповідно», — сказав голова НБУ.
Також він додав, що українські банки здійснюють належну оцінку кредитних ризиків та зберігають прийнятну якість кредитних портфелів.
Як закінчився 2021 рік
Загалом за 2021 рік банки збільшили обсяги гривневих кредитів для бізнесу на 20%, а для населення — на 31%, повідомили у Нацбанку.
Портфель гривневих кредитів для корпоративного сектора минулого року зріс на 19,9% — до 504 млрд грн. Водночас обсяг валютних позик для цієї категорії позичальників зменшився на 11,4% — до $9,93 млрд.
Зазначимо, що портфель гривневих кредитів для населення у 2021 році збільшився на 31,3% — до 221,2 млрд грн, тоді як обсяг валютних позик для цієї категорії позичальників скоротився на 30,8% — до $763 млн.