Банки VS фінтех-компанії: як новітні технології допомагають залучати клієнтів. Огляд фінтех-новинок українського ринку

23 Лютого 2024

Діджиталізація змушує таких “мамонтів”, як традиційні банки, шукати різні можливості та варіанти, щоб крокувати в ногу з тенденціями та бажаннями клієнтів. Фінтех-компанії у свою чергу не втрачають можливості залучити нових клієнтів, презентуючи сервіси та додатки, які суттєво спрощують фінансові операції. Боротьба фінансових структур з інноваційними сервісами за кордоном сягає вже доволі великих масштабів. При цьому українські банки вдало співпрацюють з фінтехом і систематично запускають нові сервіси та можливості для українців.

Banker.ua вирішив дослідити, чи дійсно традиційні банки вважають фінтех-компанії головними конкурентами на найближчий час і що нового зʼявилося на українському ринку платіжних послуг.

Головний Telegram-канал банкірів

Фінтех-компанії – головні конкуренти європейських банків

Європейські банки називають фінтех-компанії своїми найбільшими конкурентами на найближчі п’ять років. Банки борються з конкуренцією з боку платформних гравців, небанківських установ та платіжних провайдерів, активно інвестуючи у фінтех-стартапи та власні цифрові проєкти (необанки).

Згідно з дослідженням Economist Impact, майже половина європейських банків (43%) інвестують у фінтех-стартапи, а третина (36%) створюють власний новий цифровий банк або фінтех-компанію.

Фінустанови в Європі також переносять основні банківські системи в публічну хмару та SaaS (SaaS – модель поширення програм споживачам, при якій постачальник розробляє вебпрограму, розміщує її й керує нею з метою використання її замовниками через інтернет – ред.) у більшій кількості, ніж їхні колеги в інших регіонах. Більше п’ятої частини (21%) європейських банків розглядають хмарні технології як стратегічний пріоритет, що забезпечує гнучкість і безпеку операцій в конкурентній боротьбі.

Штучний інтелект також є ключовою частиною їхньої інвестиційної стратегії, зокрема для покращення досвіду клієнтів і підтримки цифрового маркетингу, причому три чверті (75%) банкірів вважають, що генеруючий ШІ матиме значний вплив на банківський сектор.

При цьому гравці ринку платіжних послуг та постачальники технологій продовжують залишатися в центрі уваги, адже, за прогнозами європейських банків, компанії-новачки отримають найбільшу частку ринку саме у сфері платежів.

Український фінринок – клондайк для технологій. Як NOVA використовує фінтех у NovaPay

За даними НБУ, платіжна система NovaPay є лідером серед усіх систем переказу коштів, створених небанківськими установами. Щодня через систему відбувається близько 2,5 млн транзакцій.

У грудні 2023 року компанія NovaPay запустила бета-версію мобільного застосунку, в якому українці можуть моментально відкрити платіжний рахунок, оформити віртуальну картку та одразу почати нею користуватись. У компанії підкреслили, що такий застосунок вони запустили першими із компаній, які не є банками. Спочатку лімітована бета-версія додатка була доступна для завантаження у Google Play, а в січні 2024 застосунок NovaPay став доступний для завантаження в App Store.

Застосунок надає 20% вигоди, які можна використати для оплати послуг доставки та комісії з післяплати Нової пошти. Перекази з картки NovaPay на картки українських банків — безкоштовні. Клієнтам доступні безконтактні оплати — Apple Pay та Google Pay.

Крім того, днями компанія анонсувала, що в мобільному застосунку NovaPay також стали доступними для купівлі облігації NovaPay. Їх можна придбати строком від 1 до 12 місяців, а дохід залежатиме від терміну і сягатиме 18% при мінімальній сумі інвестицій 1000 грн. Для зручності клієнтів у додатку одразу буде розрахований розмір прогнозованої виплати. Дохід буде виплачений на картку після закінчення терміну дії угоди про купівлю облігацій, так само як отримують виплату відсотків за депозитами.

“Бойові” чайові: monobank запустив сервіс на підтримку ЗСУ

Цього місяця в monobank з’явилась нова функція “Бойові”, яка дозволить донатити на ЗСУ при відвідуванні кафе та ресторанів.

За словами співзасновника monobank Олега Гороховського, щомісяця українці залишають понад 100 мільйонів гривень чайових як подяку в кафе та ресторанах, але це було б неможливо без ЗСУ. Саме тому було вирішено створити новий сервіс, як можливість подякувати українським захисникам.

При оплаті рахунку по QR-коду в закладах, які активують новий сервіс, після екрана чайових зʼявиться новий екран “Бойових”, де клієнти матимуть змогу віддячити за захист, а гроші будуть використані на прямі потреби війська.

Кожен заклад може додати свою банку і “Бойові” підуть тим підрозділам або військовим, яким допомагає їхній бізнес. Для того, щоб підключити нову функцію заклад має бути підключений до сервісу expirenza by mono.

ПриватБанк запустив сервіс для переказів у польських злотих

У лютому поточного року ПриватБанк та європейський фінансовий сервіс ZEN.COM відкрили можливість відправки до України переказів у польських злотих (PLN) через систему PrivatMoney.

Член правління ПриватБанку з питань роздрібного бізнесу Дмитро Мусієнко повідомив, що тепер, щоб відправити гроші з Польщі рідним та друзям до України, більше не треба обмінювати злоті на іншу валюту. Отримати переказ у ПриватБанку можна як у гривні на власний рахунок чи картку, так і в польських злотих на валютний рахунок злотих (PLN) клієнта.

Щоб надіслати до України грошовий переказ у злотих через ZEN.COM та PrivatMoney, треба мати активний рахунок у додатку ZEN.COM, вибрати валюту переказу PLN, вказати ім’я та прізвище отримувача та номер картки/рахунку IBAN в гривні або номер рахунку IBAN у злотих в ПриватБанку та перевірити, щоб у розділі «Тип переказу» було зазначено PrivatMoney.

Сервіс швидкого кредитування онлайн для ФОП від BeeMoney

Новий сервіс під назвою BeeMoney спрямований на надання швидких кредитів підприємцям для вирішення їхніх поточних фінансових задач.

Сервіс BeeMoney належить українській компанії ТОВ «Фінансова компанія 24/7», яка працює на ринку мікрокредитування з 2021 року. Головною перевагою цього сервісу є швидкість процесу оформлення позики. Будь-яка фізична особа-підприємець, яка зареєстрована в Україні та має розрахунковий рахунок, може отримати кредит онлайн до 50 000 гривень при першому зверненні та до 100 000 гривень – у наступні. При цьому ФОП може мати кредитну історію і не мати застави.

Серед переваг у порівнянні з традиційним кредитуванням – швидкість та автоматизація процесу, без застави та поручителів, весь процес відбувається онлайн. Крім цього, позика надається для будь-яких потреб бізнесу, без обов’язкового звітування про використання коштів.

Тож, можна підбити підсумки, що в українському фінансовому просторі фінтех-сервіси займають передові позиції, а банки та компанії активно залучають нових клієнтів завдяки цим технологіям. Цьому сприяє і те, що фінтех-компанії постійно шукають вільні ніші у фінансовій сфері, займаючи їх своїми цікавими проєктами.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: