Від глобального до приватного: про що писали фінексперти і банкіри з 15 по 19 березня

19 Березня 2021

Поточний тиждень був присвячений глобальним обговоренням і прогнозуванню розвитку економіки в країні. Експерти обговорювали можливий рівень інфляції й зростання заробітних плат, поведінку курсу гривні та зміни в законодавстві. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за поточний тиждень.

Олег Гороховський про обмеження комісій на еквайринг

Співзасновник monobank Олег Гороховський оголосив, що в Верховну Раду подано законопроект №4364, який пропонує законодавчо обмежити розмір комісії за еквайринг, який банки встановлюють для торговців при прийомі карток до оплати. Сьогодні цей тариф становить 1,8-2,7%.

Даний законопроект активно лобіюють і просувають представники великих торгових мереж . В якості агументів торгові мережі наводять як приклад Європу і зводять всі доводи до того, що банки встановлюють “драконівські” тарифи.

“Тут є велика несправедливість і дуже серйозне протиріччя. Цей тариф торговці хочуть опустити на 1-1, 5%, що становить приблизно 60% від діючих тарифів. 60%! При цьому зниження їхньої витратної частини складе, в залежності від націнки, близько 2-2, 5%. Дивовижна історія – забрати у когось 60% його доходу, щоб заощадити собі 2%. Стовідсотковий ” win-win»)”, – написав Олег Гороховський.

Від прийняття законопроекту в кінцевому рахунку програють клієнти і торговці. Олег Гороховський вважає, що “кешлес” точно не настане, і це може бути комусь і на руку, оскільки готівковий обіг “в рази дешевше” тільки в одному випадку –  якщо він не потрапляє під податки.  В іншому випадку, це ті ж витрати плюс складнощі  з інкасацією, фродом і безпекою

Детальніше про це в пості банкіра

Сергій Фурса про «цілющу інфляцію»

Фінансовий експерт Сергій Фурса висміяв заяви чиновників, які рекомендували друкувати більше грошей, а підняття цін на 10% навіть корисне для економіки країни.

«А що відбувається зараз, коли зростання цін прискорилося? Інфляція вже вище минулого року, але поки становить всього 7,5% і менше заповітних 10%. Тепер же ті ж можновладці бігають з виряченими очима і кричать» караул, ростуть ціни”, укладають меморандуми та інші папірці, що обмежують зростання цін і тиснуть на бізнес. І говорять про державне регулювання і про те, що треба стримати зростання цін будь-яким чином, навіть ціною обмежень для бізнесу», – написав Сергій Фурса.

Як пояснює сам експерт, всі ці меморандуми поки носять декларативний характер. І значної шкоди економіці не приносять. Але точно не сприяють зростанню і економічному розвитку, ніяк не підвищують  інвестиційну привабливість, і змушують бізнес нервувати, менше інвестуючи. А де менше інвестицій – там менше економічного зростання.

А введення цінових обмежень завжди закінчується тільки одним. Ті продукти, ціни на які починає регулювати держава, обмежуючи їх, просто пропадають. Краще від цього нікому не стає.

Олена Коробкова про відміну штрафів за несвоєчасне подання звітності з таксономії

Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова заявила про те, що Асоціація домоглася незастосування штрафів за несвоєчасне подання звітності з таксономії UA МСФЗ XBRL.

«Одне з питань, які ініціювала НАБУ перед регуляторами, – про незастосування заходів впливу до банків за несвоєчасне подання у 2021 фінансовій звітності 2020 року та проміжній фінансовій звітності 2021 року у форматі UA XBRL МСФЗ до центру збору фінансової звітності «Система фінансової звітності» – вже вирішено», — написала Олена Коробкова.

Разом з тим, НАБУ продовжує працювати з питань конкретизації термінів подання річної фінансової звітності 2020 року та проміжної фінансової звітності у 2021 році у форматі UA XBRL МСФЗ та впровадження звітності (стартовий етап) лише за основними чотирма формами звітності (за скороченим переліком вимог). Саме на цьому наполягає НАБУ у своїх зверненнях до регулятора і НКЦПФР.

Детальніше в пості

Віталій Шапран про економічне зростання України

Яким буде економічне зростання в 2021 році? На це питання можуть вам відповісти прогнози НБУ, уряду, МВФ або Світового банку. Якщо дивитися на прогнози МВФ, то в минулому році він досить сильно промахнувся з прогнозом в мінус 8,2% від фактичного падіння на рівні 4,2%. За словами Віталія Шапрана, прогнози були наступними:

  • НБУ + 4,2%
  • Кабмін + 4,6%
  • Світовий банк + 3,0%
  • МВФ + 2,99% (жовтневий прогноз)

“У 2021 рік я дивлюся з оптимізмом, без вірусів і локдаунів наша економіка показала здатність дуже швидко відновлюватися, тому при сприятливих обставинах + 5-6% ВВП в 2021 році – це цілком реальний прогноз. Втім, на мою думку, щоб досягти цих сприятливих обставин, потрібно знизити ризики локдаунів, прискорити темпи вакцинації, не поспішати з жорсткими монетарними і фіскальними заходами, які можуть бути відкладені і на 2022-23 р.р.», – написав Віталій Шапран.

Детальніше в пості експерта

Михайло Кухар про рівень зарплат українців

Економіст, викладач і бізнесмен Михайло Кухар обговорив економічне зростання України і зарплати громадян з блогером Максимом Бахматовим. За словами експерта, після депресії і кризи завжди відбувається відскок і зростання. Це ж спостерігається і сьогодні.

«На кінець 2021 року середня офіційна доларова зарплата становитиме 550 USD по всій Україні, а в Києві – 720 USD», — заявив Михайло Кухар. У перекладі на гривні зарплати складатимуть практично 20 тис. грн.

Що стосується курсу гривні на 2021 рік, то Михайло Кухар вважає, що курс національної валюти України по відношенню до долара складе не нижче 26 – 26,5 грн за долар.

Про інші тенденції в національній економіці – у відео з Михайлом Кухаром.

 

 

 


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: