Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Відновлення економіки і боротьба з “короною”: огляд соцмереж експертів з 19 по 23 квітня
Головною темою поточного тижня стало відновлення економіки України після затяжної кризи, викликаної епідемією коронавірусу. Експерти обговорювали створення індустріальних парків, залучення в країну “зелених” інвестицій, а також підвищення банківської процентної ставки. Banker.ua розбирався, про що писали експерти протягом тижня.
Кирило Шевченко про залучення “зелених” фінансів
Голова НБУ Кирило Шевченко поділився з передплатниками інформацією про те, що Нацбанк підписав меморандум з IFC про співпрацю з розвитку “зелених” фінансів в Україні, що відкриває можливості для отримання країною десятків мільярдів доларів інвестицій в реальний сектор економіки, а, відповідно, для створення нових робочих місць.
«Дорожня карта постійного фінансування, яка є ключовою частиною угоди, містить перелік запланованих дій НБУ щодо сталого розвитку фінансів і укладає основні зміни, які НБУ має намір здійснити найближчим часом», — написав Кирило Шевченко.
Як пояснив експерт, за три роки будуть розроблені стандарти і проект стратегії НБУ зі сталого розвитку «зеленого» фінансування. Планується розгортання спроможності Нацбанку щодо реалізації екологічних, соціальних та управлінських стандартів для кращого управління ризиками (ESG), підвищення обізнаності для установ, які є об’єктами регулювання з боку НБУ.
«За оцінками IFC, сума “зелених” інвестицій в країни Еmerging markets, до яких відноситься й Україна, складе $23 трлн. З них наша країна може отримати $73 млрд», — пояснив Кирило Шевченко.
Детальніше в пості експерта:
Анатолій Гулей про підвищення банківської ставки
Експерт науково-консультативної ради Державної податкової служби України Анатолій Гулей заявив про те, що найближчим часом базова ставка НБУ може бути збільшена, оскільки економіка країни поступово відновлюється.
«15 квітня Правління Нацбанку розгляне питання підвищення облікової ставки. Останній раз вона переглядалася 5 березня і була підвищена з 6% до 6,5%», — написав експерт.
Віктор Скаршевський про створення індустріальних парків
Віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців, експерт Growford Institute Віктор Скаршевський розповів про створення індустріальних парків в Україні. За даними експерта, під час позачергового засідання Верховної Ради ввечері 15 квітня був прийнятий за основу законопроект № 4416-1 про внесення змін до Закону України “Про індустріальні парки”, спрямований на залучення інвестицій в промисловий сектор економіки шляхом впровадження стимулів в індустріальних парках.
«Для розвитку економіки, промисловості, експорту в багатьох країнах застосовуються такі інструменти, як індустріальні парки (ІП). Причому вони не просто створюються, для них передбачаються різні стимули. Такі парки існують в Китаї, Південній Кореї, Польщі. У Туреччині їх 415, в Угорщині – 210. До речі, в Угорщині 30% ВВП формують саме індустріальні парки», — написав Віктор Скаршевський.
Як пояснив експерт, в Україні зареєстровано 48 індустріальних парків, а працюючих – всього 7. Їхній внесок в економіку мізерний. Тому і виникла ініціатива у нардепів (хоча логічніше було б, щоб вона надходила від уряду) прийняти ряд законопроектів для стимулювання створення ІП. Перший прийнятий у першому читанні. Ще два, де прописані митні та податкові стимули, поки на розгляді. Без прийняття всіх трьох у комплексі ІП на повну потужність не запрацюють.
Детальніше в пості:
Богдан Данилишин про збільшення надходжень до бюджету
Обсяги державних запозичень на первинному ринку з початку квітня істотно знизилися. За три аукціони, які пройшли з початку квітня, до держбюджету було залучено лише 5,9 млрд грн і 49 млн доларів США. Середньозважена ставка за гривневими позиками склала 10,78% (порівняно з 10,90% у березні), що стало результатом скорочення терміновості державних запозичень: більше 90% від зазначеного обсягу коштів було залучено на термін не більше 1 року.
«Таким чином, з початку року на внутрішньому ринку було розміщено ОВДП на суму 100,9 млрд грн і 28,6 млрд грн в іноземній валюті в гривневому еквіваленті, що становить 25% від обсягу внутрішніх державних запозичень, запланованих на 2021 рік. У той же час запозичення на зовнішньому ринку (заплановані в 2021 році на суму 180 млрд гривень) з початку цього року не здійснювалися, що посилює ризики фінансування державного бюджету поточного року і вимагає активізації переговорів з МВФ та іншими міжнародними партнерами з надання фінансової підтримки», — написав Богдан Данилишин.
Детальніше в пості:
Віталій Шапран про факторинг в Україні
У 2020 рік Україна увійшла з досить сумними показниками ринку факторингу: факторинг займав всього 0,5% ВВП, у той час як в ЄС – 11,3%, Польщі – 8%, Туреччини – 4,5%. У банківському портфелі корпоративних кредитів в Україні він займав 5,5%, тоді як в ЄС – близько 15%.
“Вивчаючи наш ринок, представники ЄБРР у другій половині 2020 року оцінювали можливості для зростання факторингу на рівні 1,5–3,4 млрд євро»,— заявив Віталій Шапран.
За словами експерта, в рамках великої ревізії інструментів, що поліпшують монетарну трансмісію під час COVID-19, згадали про факторинг. Ситуація на цьому ринку в Україні “так собі” (це видно з глобальної та європейської статистики) і зажадає найближчим часом більш активного втручання влади.