Українці не вірять у світле економічне майбутнє: огляд соцмереж експертів за 1-5 березня

05 Березня 2021

Українці все менше вірять в те, що наша країна в кінцевому рахунку вийде з економічної кризи і відмовиться від підтримки МВФ. Введення локдауну уповільнює зростання інфляції, а експерти готуються до третьої хвилі коронавірусу. Banker.ua розбирався, про що писали експерти протягом тижня.

Ерік Найман, фінансовий експерт

У лютому настрої українців з приводу економіки України трохи погіршилися. Що стало причиною? Можливо, відсутність прогресу щодо вакцинації або у відносинах з МВФ. Про це повідомляє Ерік Найман.
«До речі, курс гривні у вересні-жовтні виріс з 27.5 до 28.5 грн/дол. Тобто настрої корелюють з динамікою курсу гривні. Погіршення настроїв веде українців на валютний ринок купувати долари, а зниження курсу гривні провокує погіршення настроїв”, – пояснює експерт.
До серпня ситуація на валютному ринку України залишиться, швидше за все, в цілому стабільною. Хоча і раніше очікуваного багатьма аналітиками зміцнення в напрямку 26.5 грн/дол. напевно не відбудеться.
Детальніше про ситуацію в пості Еріка Наймана.

Віктор Скаршевський, фінансовий експерт

Чи є життя без кредитів МВФ? На це питання намагається відповісти Віктор Скаршевський. На думку експерта, питання потрібно ставити зовсім по-іншому: “Чи буде в України життя з кредитами МВФ?” Кредити Міжнародного валютного фонду заганяють країну в боргову кабалу. Детальніше про це розповідає Віктор Скаршевський.

Богдан Данилишин, Голова Ради НБУ, Академік НАН України

Богдан Данилишин заявив про виконання державного бюджету в лютому 2021 року на 102% від планового обсягу. Основний внесок у перевищення планових показників за доходами здійснили податкові органи (103,2% плану або 120 млрд гривень у січні, 106,9% плану або 460 млрд гривень у січні-лютому).

Фінансування державного бюджету за рахунок запозичень на внутрішньому ринку в лютому було здійснено в сумі 25,7 млрд гривень, 3,7 млрд доларів США і 70,5 млн євро. Зокрема, вперше з лютого 2020 року були розміщені 6-річні гривневі ОВДП на суму 964 млн гривень за ставкою 12,5%», — пише Данилишин.

Характерно, що згідно зі Звітом Міністерства фінансів про виконання Державного бюджету України 2020 року, фактичний дефіцит державного бюджету за минулий рік склав 72,2% від планового (план – 298,4 млрд гривень, факт – 217,1 млрд гривень) , що з урахуванням перевиконання плану доходів на 5,3% (план – 1022 млрд гривень, факт – 1076 млрд гривень) визначало недоотримання економікою коштів через невиконання запланованих видатків, в тому числі через ускладнення із залученням фінансування на внутрішньому ринку за прийнятною вартістю.

Віталій Шапран, член Наглядової Ради НБУ

Віталій Шапран, член Наглядової Ради НБУ, розчарований підняттям базової процентної ставки.
«На мою думку, на тлі інформації з Кабміну про можливість локдауна фактор невизначеності зберігся. Як показує світова практика, вихід фактичної інфляції і (або) прогнозів верхнього діапазону інфляційного коридору не означає миттєвого збільшення ключової ставки центрального банку, оскільки інфляційна мета встановлюється на середньострокову перспективу», — написав Віталій Шапран.
Як показала практика 2020 року, локдаун може істотно сповільнювати інфляцію на горизонті 3-6 місяців.

Детальніше в пості Віталія Шапрана

Андрій Блінов, координатор Експертної платформи НБУ

З 26 лютого обмеження червоної зони карантину офіційно вводяться в Івано-Франківській області. Більш того, епідеміологічна ситуація починає натякати, що після березня-травня 2020 року і січня 2021 року на значній частині території України (а може, і по всій країні) можливий ще один локдаун, що особливо не закладалося в макроекономічні прогнози різними експертами.

«Однак навряд чи цей факт істотно змінить перспективи очікуваного високого економічного зростання в другому кварталі. Все пізнається в порівнянні, а ділова пауза/переляк навесні минулого року була надто вже істотна», – написав Андрій Блінов.

Детальніше в пості


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: