І за кордон відпустять, і житло дадуть: події осені, до яких варто готуватися українцям

24 Серпня 2022

Рівно тиждень залишився до початку осені. Попри те, що українці вже багато чого пережили за останні півроку, впродовж яких триває війна з рф, люди все одно з осторогою чекають, що ж принесе новий сезон. Багатьох хвилює економічний стан країни, платоспроможність, зростання цін на енергоносії тощо.

Banker.ua зібрав основні події та нововведення, які відбудуться в Україні вже з початку вересня.

Головний Telegram-канал банкірів

Іпотека повертається: шукайте в «Дії»

З 15 вересня на ринок банківських послуг повернеться іпотечне кредитування – Міністерство цифрової трансформації планує розпочати бета-тестування пільгової іпотеки в застосунку «Дія». Повноцінний же запуск проєкту має відбутися в жовтні. Про це заявив віцепрем’єр-міністр – міністр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров.

За його словами, це буде революційний інструмент, оскільки українцям не потрібно буде брати купу документів і йти в банк, а достатньо просто зайти в «Дію» та заповнити мінімальну кількість інформації, яка автоматично передається банкам.

За умовами програми, яку розробив уряд з ініціативи президента, на першому етапі, в жовтні, іпотека під 3% буде доступна для українських військовослужбовців, правоохоронців, медиків, педагогів та науковців. Другий етап розпочнеться на початку 2023 року. Тоді кредит на житло зможуть отримати всі українці, але під 7%. Проте відсоткова ставка буде фіксованою протягом усього строку кредиту.

Є певні базові умови для такої іпотеки: житло можна придбати із розрахунку не більше 52,5 м² на одну людину + 21 м² на кожного члена сім’ї. Тобто родина з трьох людей може взяти іпотеку для купівлі квартири площею до 94,5 м², а з чотирьох – до 115,5 м².

Доступні кредити видаватимуть максимально на 20 років, а початковий внесок складатиме мінімум 20% вартості житла. Але учасники програми не мають права брати участь в інших державних програмах з іпотеки.

За попередніми прогнозами, скористатися пільговою іпотекою на першому етапі можуть близько 2 тисяч українців. Але існує думка, що в багатьох може бракувати коштів навіть на першочерговий внесок через низьку платоспроможність пілся війни. Виключення – хіба що військовослужбовці, які повернуться додому із зони бойових дій.

Українці зможуть виїжджати за кордон: послуга єВідрядження

І ще одне нововведення в «Дії»: задля мобільності бізнесу в умовах воєнного стану з 1 вересня в державному застосунку буде доступна послуга єВідрядження – оформлення робочої поїздки за кордон на строк до 7 днів.

Відомо, що послуга буде доступна фізособам-підприємцям та юридичним особам, які:

  • подали податкову звітність;
  • не мають заборгованості зі сплати єдиного внеску на державне соціальне страхування;
  • внесли гарантований платіж у 200 тис. гривень;
  • середня заробітна плата в компанії становить не менше 20 тисяч гривень;
  • кількість застрахованих осіб за останній місяць звітного кварталу має бути не менше 10 осіб.

Зауважимо, що отримати дозвіл на виїзд зможуть одночасно не більше 10% від кількості застрахованих осіб, але при цьому не більше 10 людей із компанії.

Уряд розпочне приватизацію держпідприємств

З вересня Уряд відновить приватизацію підприємств державної власності, яка призупинилася на період воєнного стану. Її розблокували з ухваленням законопроєкту №7451. Про це повідомили в Міністерстві економіки України.

Ще в липні було затверджено перелік із 420 об’єктів після процедури тріажу – сортування на ті, які залишаться у державній власності, які будуть спрямовані на приватизацію до ФДМУ та на ліквідовані.

За словами першої віце-прем’єр-міністра – Міністра економіки України Юлії Свириденко, у липні уряд передав 65 підприємств до Фонду держмайна, який протягом останніх 4 років отримав 500 об’єктів на приватизацію. Процедуру тріажу підприємств планують проводити і надалі, щоб передавати максимальну кількість об’єктів на приватизацію.

Відомо, що у вересні приватизацію розпочнуть зі спиртзаводів і хлібокомбінатів. Крім того, відбуватиметься вона на спрощених умовах. Приватні підприємці зможуть викупити цілісні майнові комплекси, в тому числі ті, які обтяжені багаторічними арештами на майно (у цьому випадку зобов‘язані погасити накопичені борги). Також зростатимуть гарантійні внески, а оплата за актив відбуватиметься до укладання договору купівлі-продажу.

Процес приватизації від оголошення аукціону і до підписання договору займатиме не більше 2 місяців. Якщо в аукціоні зареєстрований лише один учасник, він зможе викупити об’єкт за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової. Якщо охочих купити з першого разу не знайдуть, то можна проводити повторні аукціони. Буде допускатися покрокове зниження стартової ціни, але не більше, ніж на 50%. Усі дозволи та ліцензії підприємств зберігатимуться для нових власників єдиних майнових комплексів.

Не звикати: ціни на паливо можуть зрости знову

Кабмін очікує, що ціни на АЗС восени залишаться незмінними через те, що ситуація з пальним стабілізувалася, а дефіциту на ринку немає. За словами першого заступника міністра економіки Дениса Кудіна, українські імпортери повністю змінили логістику. Тепер Україна отримує пальне із країн Європи, а раніше імпорт на 70% був з рф та білорусі.

Важливо, що основними факторами ціноутворення на нафтопродукти в Україні є світові ціни на нафту і курс гривні до долара. Щоб спрогнозувати ціни на паливо восени, потрібно розуміти, якою буде ціна нафти й курс долара.

У свою чергу, Уряд запропонував частково повернути акциз на пальне. Збільшення ціни внаслідок цього не очікується, бо вартість нафти у світі падає.

Кудін вважає, що українські споживачі не помітять зростання цін на пальне, але бюджет отримає кошти на дорожній фонд, оскільки акциз спрямовується на ремонт доріг. Кабмін наразі пропонує повернути податки частково і буде вносити пропозиції, аналізуючи ситуацію в Україні та світі.

Але на думку деяких експертів, найближчим часом ціни на нафту в Європі почнуть зростати в очікуванні ембарго щодо російської нафти, яке запрацює з 5 грудня. Це додасть до нинішніх цін на паливо щонайменше 5 гривень на літрі.

Газ для бізнесу подорожчає на третину: як це вплине на населення?

Восени вартість газу для підприємств може збільшитися майже на третину – з 45 000 грн до 60 000 грн за 1000 м3. На це варто очікувати вже у вересні-жовтні.

Зазначимо, що ціна на газ для промислових споживачів вже зросла з 30 до 45 тисяч гривень. Осіннє подорожчання буде відповідно впливати на зростання цін на будматеріали, сільгосппродукцію.

Але кардинальних змін від подорожчання газу для населення не буде. А от зростання вартості електроенергії, яке також очікується ближче до опалювального сезону, дуже вплине на збільшенні собівартості товарів.

На думку експертів, продукція, у вартість якої закладають ціни на енергоносії, може зрости до 20%, а продукти харчування подорожчають приблизно на чверть.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: