Правоохоронці та банківський сектор. Тенденції–2025. Як нейтралізувати потенційні ризики кримінального переслідування акціонерів та менеджерів банків

27 Січня 2025

Денис Бугай, адвокат, партнер VB  Partnersспеціально для Banker.ua

Фінансові ринки продовжують зростати, прибутки збільшуються, а споживачі користуються різноманіттям сервісів. Це стосується як банківського сектору, так і небанківських фінансових установ та fintech-проєктів.

За перші три квартали 2024 року банки отримали рекордний чистий прибуток у розмірі 100 млрд грн, що на 20% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це зростання зумовлене збільшенням обсягів кредитування та зниженням рівня непрацюючих кредитів. Такі позитивні тенденції зростання галузі привертають фокус уваги правоохоронців.

Головний Telegram-канал банкірів

Бюро економічної безпеки активно порушує провадження проти бізнесу. Вдвічі збільшилась кількість арештів, у три рази — запитів на обшуки, у 12 разів — дозволів на слідчі дії. 1661 кримінальних справ у сфері господарювання зареєстровано за перші 9 місяців 2024 року. Це майже дорівнює кількості за весь 2023-й (1752 провадження). Правоохоронці активно використовують кримінальні провадження як інструмент впливу, що значно збільшує ризики для акціонерів та керівників банків.

Основні загрози для банківського сектору включають регуляторні, кримінальні та санкційні ризики. Національний банк, у рамках фінмоніторингу, значно посилив вимоги до банків, що часто супроводжується великими штрафами та загрозою втрати ліцензії.

Матеріал підготовлено для новорічного номера журналу Banker, який можна придбати тут.

У банківському секторі за останні роки зафіксовано 2534 кримінальних провадження, з яких до суду направлено 1121. Збитки склали 45,2 мільярди гривень, а звинувачення отримали 206 акціонерів та топменеджерів банків. Тиск на банківський сектор залишається значним, що змушує керівників шукати нові способи мінімізації ризиків кримінального переслідування.

Тенденції в підходах правоохоронців

VB Partners понад 20 років ефективно захищає інтереси клієнтів у фінансовій сфері. Ми відслідковуємо еволюцію підходів правоохоронців та фіксуємо ключові тенденції:

  • Зростання професіоналізму слідчих. Сотні справ останніх років сформували високий рівень експертизи у слідчих щодо банківського сектору. У поліції, СБУ, НАБУ, ДБР працюють спеціалізовані групи слідчих і детективів, які зосереджені на питаннях рефінансування, операціях з інсайдерами та дотриманні фінансового моніторингу.
  • Фокус на акціонерів та менеджерів. Основними об’єктами уваги правоохоронців залишаються акціонери та ключові менеджери, на яких здійснюється тиск, щоб створити кримінальну загрозу для бізнесу.
  • Робота з регуляторною базою. Слідчі та прокурори активно використовують регуляторну базу фінансової діяльності та вимоги фінансового моніторингу, намагаючись трактувати порушення як доказ злочинного умислу.
  • Інструментарій збору доказів. Крім класичних методів (допити, обшуки), слідство активно застосовує експертизи, аудити та співпрацює зі службами фінансового моніторингу як в Україні, так і за кордоном. Правоохоронці навчились самостійно продукувати аналітичні дослідження й використовувати їх як докази в таких кейсах.
  • Міжнародна правова допомога. Правоохоронці досягли успіхів у розкритті міжнародних корпоративних структур, банківської таємниці та розширили можливості вилучення доказів на глобальному рівні. Активи за кордоном більше не є захищеними від арешту та конфіскації.

Рекомендації  для зниження кримінальних ризиків:

  • Нейтралізація ризиків як бізнес-процес. Поставте зниження кримінальних ризиків на рівень бізнес-процесу. Хоча це вимагає додаткових зусиль та витрат, ризики занадто високі, щоб їх ігнорувати, особливо з урахуванням репутаційної вразливості фінансових компаній.
  • Дотримання вимог регулятора та фінансового моніторингу. Важливо виконувати рекомендації регулятора. Ігнорування може розцінюватися як обставини, що сприяють злочинній діяльності.
  • Перевірка контрагентів щодо зв’язків із країною-агресором. Будьте уважні до ідентифікації осіб, пов’язаних з агресором, щоб уникнути ризику втрати репутації та бізнесу.
  • Аудит внутрішніх бізнес-процесів. Проводьте регулярний аудит внутрішніх процесів для виключення суперечливих формулювань у документації, що можуть трактуватися проти банку.
  • Формалізація управлінських рішень. Формалізуйте процеси ухвалення рішень, адже «свобода» їхнього прийняття може бути розцінена правоохоронцями як участь у злочині.

Довідка:

VB Partners — провідна юридична фірма в Україні, що спеціалізується на кримінальному праві. Об’єднує найбільшу кількість експертів у галузі – 30 юристів. Команда VB визнана на глобальному ринку та загалом здобула 16 міжнародних відзнак. Під координацією 4 партнерів та 3  радників в портфелі фірми наявні десятки успішних кейсів банківської сфери.

Денис Бугай, адвокат, партнер VB  Partners

Спеціалізація: комплексні кримінальні провадження, антикорупційні розслідування, судові спори з регуляторами.

Консультує акціонерів та менеджмент найбільших банків в кримінальних провадженнях та у спорах з Нацбанком, Фондом гарантування вкладів.

Клієнти: акціонери та топменеджмент банків Фінанси та Кредит, ПриватБанк, Ощадбанк, Хрещатик, Дельта Банк, Укргазбанк, Укрсиббанк.

Захищає інтереси клієнтів в транскордонних розслідуваннях у ключових юрисдикціях: Німеччина, Австрія, Велика Британія, Швейцарія, Франція, Кіпр.  Представляє інтереси перед Інтерполом.

Професійний досвід: юридичний радник Національного банку України, юрист міжнародної інвестиційної компанії, очолював Наглядову раду системно важливого банку.

Визнання: визнаний провідними міжнародними дослідженнями Legal 500, Who is Who Legal, Chambers Europe. Юрист року у сфері кримінального права за версією Best Lawyers. Найкращий адвокат країни у кримінальних справах та Адвокат Року у сфері WCC&Anticorruption.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: