Хто платитиме борги по газу і чи буде Україна розвивати економіку тимчасово окупованих територій: про що писали експерти

19 Лютого 2021

Поточний тиждень ознаменувався кількома важливими подіями в економічному секторі України. Уряд прийняв нові закони, щоб зробити діяльність небанківських організацій ще більш прозорою і зрозумілою, а також стабілізувати курс гривні після провалу місії МВФ. Про що писали чиновники, банкіри і фінексперти, розбирався Banker.ua.

Віталій Шапран про курс гривні

Після того, як українські політики так і не змогли показати прогрес у реформах, місія МВФ, яка працювала в період з 11 січня по 12 лютого, відмовила у видачі другого траншу в рамках програми Stand-by у розмірі 2,2 млрд доларів. Тепер уряду доведеться довести, що країна рухається шляхом розвитку, а не стоїть на місці. Відсутність фінансової підтримки поки ніяк не позначилася на курсі гривні. Про це повідомив на своїй сторінці член НБУ Віталій Шапран.

«З початку лютого НБУ вже викупив понад 200 млн доларів у ЗВР і навіть заява постійного представника МВФ в Україні Йості Люнгмана не вплинула на валютний ринок. Гривня продовжує торгуватися і в понеділок і у вівторок на рівнях переважно нижче 28,0 грн за долар”, – заявив експерт.

Також Віталій Шапран запевняє, що Україна залишається учасником програми МВФ і шукає компроміси для отримання наступного траншу. Детальніше про це в пості чиновника.

Кирило Шевченко про законопроект, якого чекали 20 років

Кирило Шевченко, голова Національного банку України, написав, що у Верховній Раді нарешті був зареєстрований законопроект №5065 “Про фінансові послуги та фінансові компанії». Фактично, новий законопроект створить єдині базові підходи регулювання всіх учасників фінансового ринку, а не тільки банківських підприємств.

“Новий закон передбачає багато сучасних новацій. Серед них – нагляд за ринковою поведінкою, введення ризик-орієнтованого підходу до нагляду фінустанов залежно від розміру, значущості, складності бізнес-моделі та індивідуального рівня ризику фінансової установи. Також вводиться можливість застосування НБУ коригувальних заходів у випадках, коли учасник ринку ще не порушив вимоги законодавства, але ми вже бачимо певні ризики», – написав Кирило Шевченко.

Також зміни торкнуться ліцензування фінансових організацій. Прийняття законопроекту дозволить змінити підходи до ліцензування та спростити отримання дозвільних документів для відкриття фінансової компанії.

Денис Шмигаль про розвиток окупованих територій

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль поділився своїм баченням економічного розвитку України, в якому приділяється увага розвитку тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. За словами чиновника, реінтеграція окупованих територій – одне з найважливіших питань уряду. В рамках національної економічної стратегії 2030 року передбачається реалізація державно-приватного партнерства для створення інвестиційно привабливих умов на території ОРДЛО.

“Мова йде про створення привабливого образу територій, які є базисом для розвитку як бізнесу, так і для самореалізації звичайних людей», – написав Денис Шмигаль.

Детальніше – в пості експерта.

Віктор Скаршевський і ціни на газ

Тема підвищення тарифів на газ для населення вже не перший тиждень турбує не тільки звичайних людей, а й фінансових експертів. Віктор Скаршевський впевнений, що саме інтеграція України в ЄС стала однією з ключових причин підвищення ціни на газ до 4,5 грн/м3. При цьому в країні немає поки дієвого механізму виправити ситуацію через монополію “Нафтогазу”.

«У газові сховища влітку закачали дешевий газ, а продають дорогий. “Нафтогаз” збирає найбільшу маржу через монополію доступу до українського газу. Збитки перекладатимуть на споживачів”, – повідомив Віктор Скаршевський.

Можливим вирішенням проблеми може стати ліквідація “Нафтогазу” і формування дійсно ринку газу, так як зараз в Україні в цьому секторі існує явна монополія.

Єжи Яцек Шугаєв про автокредитування

Голова правління Кредобанку Єжи Яцек Шугаєв поділився з передплатниками приємною новиною. Банк став абсолютним лідером в секторі “Роздрібне кредитування” в період з січня по листопад 2020 року.

“Дуже радий, що незважаючи на пандемію і складні умови банківського ринку, нам все-таки вдалося досягти хороших результатів у роздрібному бізнесі. Понад 5 мільярдів гривень портфеля іпотечного та автокредитування – це вагомо”, – написав він.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: