Прогнози на 2025-й: світова економіка стабільно зростатиме, незважаючи на торговельну невизначеність

08 Січня 2025

Banker.ua презентує в адаптованому перекладі аналітичне дослідження Goldman Sachs Research, яке пропонує детальний прогноз розвитку світової економіки на 2025 рік. За оцінками аналітиків, він стане періодом стабільного економічного зростання на глобальному рівні, незважаючи на виклики, з якими стикається світова економіка. Дослідження охоплює ключові регіони та країни й містить аналіз факторів, що впливають на макроекономічну динаміку, від інфляційних ризиків до відновлення після кризових явищ.

Головний Telegram-канал банкірів

За прогнозами Goldman Sachs Research, світ очікує ще один рік стабільного економічного зростання. США перевершать очікування в 2025 році, тоді як Єврозона відставатиме на тлі нових мит, які очікує адміністрація Трампа.

Прогнозується, що у 2025 році світовий ВВП зросте у середньому на 2,7%, що трохи перевищує консенсус-прогноз економістів, опитаних Bloomberg, і відповідає очікуваному зростанню в 2024 році. ВВП США ймовірно зросте на 2,5% у 2025 році, значно випереджаючи консенсус-прогноз на 1,9%. Очікується, що економіка Єврозони зросте на 0,8% порівняно з консенсус-прогнозом в 1,2%.

Матеріал підготовлено для новорічного номера журналу Banker, який можна придбати тут.

«Глобальні ринки праці відновили баланс», — пише головний економіст Goldman Sachs Research Ян Хаціус у звіті команди під назвою «Макроперспективи 2025: Попутні (ймовірно) тарифи Трампа». «Інфляція продовжує знижуватися, і тепер вона майже досягає цілей центрального банку. І більшість центробанків активно перебувають у процесі зниження процентних ставок до більш нормального рівня».

Очікується, що найбільша економіка світу третій рік поспіль зростатиме швидше, ніж показники інших розвинених країн. Передбачається, що переобрання президента США Дональда Трампа призведе до підвищення тарифів для Китаю та на імпортні автомобілі, значного зниження рівня імміграції, деяких нових скорочень податків і пом’якшення регулювання. «Найбільший ризик — це високі всеосяжні тарифи, які, ймовірно, сильно вдарять по зростанню», — пише Хаціус.

Чи підвищать інфляцію в США зміни в торгівлі?

Базова інфляція витрат на особисте споживання (РСЕ) у США повинна сповільнитися до 2,4% до кінця 2025 року, що є вищим за попередній прогноз Goldman Sachs Research у 2,0%, але все ще є безпечним рівнем. Прогноз зросте приблизно до 3%, якщо США введуть загальне мито в розмірі 10%. Економісти Goldman Sachs очікують, що базова інфляція в Єврозоні сповільниться до 2% до кінця 2025 року. Ризик наднизької інфляції в Японії, за прогнозами, знизився.

«Основною причиною оптимізму щодо глобального зростання є різке зниження інфляції за останні два роки, — пише Хаціус. — Це безпосередньо підтримує реальний дохід, оскільки інфляція цін впала набагато швидше, ніж інфляція заробітної плати».

«Не менш важливо, що зниження інфляції також опосередковано підтримує попит, дозволяючи центральним банкам нормалізувати грошово-кредитну політику і тим самим полегшити фінансові умови», — додає він.

Goldman Sachs Research очікує, що Федеральна резервна система США знизить облікову ставку до 3,25-3,5% (з 4,5% до 4,75% зараз), із послідовними скороченнями протягом першого кварталу та уповільненням після цього. Тим часом очікується, що Європейський центральний банк знизить облікову ставку до кінцевого показника в 1,75%. Економісти Goldman Sachs вважають, що на ринках, що розвиваються, також є значні можливості для пом’якшення політики. При цьому прогнозується, що Банк Японії навпаки підвищить облікову ставку до 0,75% до кінця 2025 року.

Як торговельна політика Трампа вплине на економіку США?

Очікується, що вплив потенційної нової торговельної політики США на рівень власного ВВП буде незначним і значною мірою компенсується іншими факторами, згідно з базовим прогнозом Goldman Sachs Research. Потенційні тарифи призведуть до помірного впливу на реальний (з урахуванням інфляції) наявний особистий дохід через вищі споживчі ціни. Невизначеним є те, наскільки подальша ескалація торговельної напруженості може вплинути на інвестиції бізнесу.

«Якщо припустити, що торговельна війна не загостриться далі, ми очікуємо, що у 2026 році позитивні імпульси від зниження податків, більш сприятливого регуляторного середовища та покращеного «тваринного настрою» серед підприємств домінуватимуть», — пише Хаціус.

У базовому сценарії Goldman Sachs Research у 2025 році торговельна політика може мати чистий вплив на ВВП США на 0,2 в.п. Якщо запровадити більші, ніж очікувалося, загальнообов’язкові тарифи, це може спричинити чистий вплив у середньому на 1 в.п. у 2026 році (хоча він може бути нижчим, якщо доходи від тарифів повністю використовуватимуться для зниження податків).

США розвивалися швидше, ніж інші великі економіки, і, за прогнозами, так буде й надалі. Дослідження Goldman Sachs зазначає, що з кінця 2019 року продуктивність праці у США зросла на 1,7% у річному вимірі, що є явним прискоренням у порівнянні з тенденцією до пандемії COVID-19 на 1,3%.

Натомість, продуктивність праці в Єврозоні зросла на 0,2% у річному вимірі за той самий період, що є явним уповільненням порівняно з 0,7% до пандемії.

«Ми очікуємо, що зростання продуктивності в США залишатиметься значно сильнішим, ніж деінде, і це є ключовою причиною, чому ми очікуємо, що зростання ВВП США й надалі буде випереджати прогнози», — пише Хаціус.

Як торговельна політика США може вплинути на інші економіки

Очікується, що торговельна політика США матиме більший вплив на економіку за межами США. У Єврозоні зростання невизначеності торговельної політики до пікових рівнів торговельного конфлікту, який був у 2018-19 роках, призведе до зменшення ВВП на 0,3% у США, але до 0,9% у Єврозоні.

Економісти Goldman Sachs знизили свій прогноз зростання для Єврозони в 2025 році після результатів виборів у США на 0,5 в.п. (четвертий квартал до четвертого кварталу) і, ймовірно, скоротять його ще більше, якщо США введуть всеосяжне мито.

Goldman Sachs Research очікує, що вплив потенційної торговельної політики США на Китай буде ще більш прямим. Друга за розміром економіка світу може зіткнутися з підвищенням тарифів на 60 п.п. і в середньому на 20 п.п. на весь експорт до США. За прогнозами, це відніме майже 0,7 в.п. від зростання в Китаї в 2025 році. Економісти скромно знизили свій прогноз зростання на 2025 рік на 0,2 в.п. в чистому вигляді — до 4,5%, припускаючи, що китайські політики забезпечать стимул, і деякий вплив зростання буде компенсовано девальвацією юаня.

«Однак ми б, швидше за все, значно знизили рейтинги, якби торговельна війна загострилася далі», — пише Хаціус.

Подібним чином торговельна політика США також, ймовірно, завдасть ударів по інших країнах. Goldman Sachs Research очікує відчутного гальмування в економіках, які більш схильні до торгівлі, тоді як певні країни з ринком, що розвивається, можуть отримати поштовх за рахунок збільшення частки експорту, якщо торгівля відійде від Китаю.

Однак загалом очікується, що глобальне економічне зростання буде стабільним, незважаючи на потенційні тарифи США. Економісти Goldman Sachs підрахували, що зміни в торговельній політиці США призведуть до зменшення світового ВВП на 0,4%, тоді як посилена політична підтримка має послабити цей удар. Але багато залежить від розміру нових торговельних обмежень. Вплив може бути вдвічі-втричі більшим, якщо США запровадять 10%-ве мито.

«За винятком ширшої торговельної війни, політичні зміни в другій адміністрації Трампа навряд чи змінять широкі контури наших глобальних економічних поглядів», — пише Хаціус.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: