П’ять перешкод для випуску CBDC. Переклад статті FT

17 Лютого 2023

Редакція Banker.ua публікує переклад матеріалу Financial Times (автор – Г’ю Ван Стініс).

Від редакції:  CBDC (Central Bank Digital Currency) — цифрова валюта центрального банку певної країни чи регіону. Це віртуальна форма фіатних грошей, яка регулюється валютним органом країни та реалізується за допомогою бази даних, контрольованої центральним банком, урядом або уповноваженими суб’єктами приватного сектору.

Головний Telegram-канал банкірів

Автор є віце-головою Oliver Wyman і був старшим радником Марка Карні під час його перебування на посаді керуючого Банку Англії.

«У світі є не більше п’яти людей, які розуміються на грошах», — пожартував якось інвестор Г’ю Гендрі. Після того, як минулого тижня Банк Англії та Казначейство Великої Британії започаткували цифрову валюту центрального банку Британії, будемо сподіватися, що деякі з них готові зробити свій внесок.

Суть проблеми полягає в тому, як цифрова валюта центрального банку може співіснувати з нашою фінансовою системою та доповнювати її, не завдаючи збитків. На кону стоїть не лише тип токена, який ми використовуємо для того, щоб оплачувати речі, а й сама структура фінансів.

Щоб уникнути ризиків, багато керівників центральних банків пропонують створити «Goldilocks CBDC» («Золотовласки» – ред.): не так багато в обігу, щоб викликати паніку банківської системи, коли люди переводять заощадження на CBDC, але не настільки мало, щоб це було несуттєвим.

Європейський центральний банк уже припустив, що його CBDC буде обмежено лише 3000 євро на людину. На Багамах, де є найстаріший CBDC, існують обмеження на те, скільки грошей можна рухати щодня. Банк Англії запропонував у своєму плані обмеження в 10-20 000 фунтів стерлінгів і не буде виплачувати відсотки на новий цифровий фунт.

Але чи справді варто витрачати багато мільярдів на щось настільки обмежене та ризиковане? І який варіант використання? Новий блискучий цифровий токен навряд чи допоможе тим, хто не має банківських рахунків. Грошова система мобільних телефонів M-Pesa в Кенії мала більший вплив, ніж будь-який пілот CBDC.

Історія грошей показує, що створити схему Золотовласки буде важко. Але це також показує багато фінансових фальстартів технологій та ідей, які пізніше були прийняті. Фінський Avant, який іноді називають першим CBDC, і британський Mondex давно пішли в минуле, але деякі їхні функції для зберігання готівки на картках були прийняті.

Тож куди йти? Ось п’ять речей, які слід враховувати.

По-перше, потрібно провести роботу, щоб зрозуміти, чому всі пілотні проекти CBDC досі розчарували. Згідно з новим дослідженням Лондонської школи економіки, CBDC Багамських островів, відома як пісочний долар, намагалася набрати обертів або допомогти соціальній інтеграції. У країні на душу населення припадає лише 86 центів CBDC порівняно з 1365 доларами на душу населення у готівці. Нігерія також бореться з охопленням: менше 0,5% нігерійців використовують eNaira, а Китай, як повідомляється, не задоволений рівнем використання свого пілотного цифрового юаня.

По-друге, не варто недооцінювати потенційний вплив на фінансову стабільність і монетарну політику. Створити більш безпечну банківську систему після фінансової кризи було важко. Мій друг Стів Ейсман, керуючий фондом, який відомий тим, що перед фінансовою кризою брав участь у боротьбі з субстандартними іпотечними кредитами (subprime mortgages, укр. субстандартне кредитування — це надання позик людям, які можуть мати труднощі з дотриманням графіка погашення, – ред.), каже, що банківська система зараз найсильніша за все його життя.

Але банківська паніка — це далеко не теоретичний ризик у часи потрясінь. Під час кризи єврозони ми бачили, як компанії, які мали банківські ліцензії, переводили гроші з французьких банків до ЄЦБ. Фізичні особи також можуть перейти в CBDC під час кризи. Минулого року Банк Англії опублікував сценарій, згідно з яким 20% депозитів можуть перетекти з банківських рахунків у нові цифрові гроші.

По-третє, орієнтуватися слід на опт, а не на роздріб. Центральні банки не підходять для надання рахунків напряму роздрібним клієнтам. Скоріше, вони можуть мати значний вплив за лаштунками, роблячи оптові платежі швидшими та безпечнішими. Наприклад, новий об’єднаний рахунок у Банку Англії, який надає новим постачальникам платежів доступ до балансу центрального банку (ідея, яку я рекомендував у своєму звіті 2019 року), може стати платформою для інновацій.

По-четверте, використовуйте лише системи, перевірені в бою. Керівникам центральних банків слід винести уроки з досвіду Австралійської фондової біржі, яка нещодавно списала 250 мільйонів австралійських доларів (170 мільйонів доларів) через невдалу систему клірингу та розрахунків на блокчейні, що були розроблені лише на 63% за сім років. Перешкода для критичної інфраструктури ринку має бути дуже високою.

Насамкінець, гроші є надто важливими, щоб залишити їх лише центральним банкам. Країні потрібна чесна розмова про наслідки для конфіденційності, якщо центральні банки зможуть відстежувати витрати CBDC, проблеми конкуренції з приватними банками та структуру фінансів перед тим, як використовувати більш радикальні версії CBDC.

Яким би не було майбутнє грошей, криптовалютний бум і падіння підкреслюють, що нам знадобиться добре регульована фіатна валюта. «ІТ-революція не позбавить попиту на валюту (за винятком оруелівської командної економіки, і, ймовірно, навіть не там)», — стверджує Чарльз Гудхарт, який справді мав би бути одним із п’ятірки Г’ю. Навіть якщо Банк Англії зрештою прийме рішення проти CBDC, це дослідження може стати каталізатором для швидших платежів, кращих стандартів обміну повідомленнями та покращеної безпеки.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: