Хранителі даних: ринок дата-центрів стрімко зростає

17 Лютого 2022

Поширення цифрових послуг у сфері виробництва, фінансів, торгівлі, освіти та охорони здоров’я призвело до збільшення трафіку даних в усьому світі. Спалах коронавірусної інфекції посилив цей процес. На ринку відбулося раптове зростання автоматизації, цифрових транзакцій, віддаленого використання програмного забезпечення. Онлайн-шопінг, безконтактні платежі, цифрові гаманці, електронне навчання, відеоконференції тощо призвели до різкого збільшення обсягу даних.

Розробити необхідну інфраструктуру для швидшого обслуговування, зберігання та обробки даних можуть не всі. Дуже багато компаній стикаються з проблемами через величезні інвестиції та відсутність досвіду, необхідного для створення власного ІТ-відділу, а тим більш дата-центру. Навіть якщо коштів достатньо, великий бізнес вважає за краще використовувати послуги сторонніх дата-центрів, які забезпечують безпеку інформації та високоякісне мережеве з’єднання для максимальної прибутковості.

Всі ці фактори стимулювали попит на послуги центрів обробки даних, які забезпечують ефективне керування трафіком.

Головний Telegram-канал банкірів

Світовий ринок

Згідно зі звітом Research and Markets, яка спеціалізується на проведенні маркетингових досліджень, в умовах коронакризи світовий ринок центрів обробки даних, що оцінювався в $59,3 млрд в 2020 році, за прогнозами, досягне $143,4 млрд до 2027 року (тобто буде зростати в середньорічному темпі на 13,4%).

Прогнозується, що Китай, друга за величиною економіка світу, досягне прогнозованого розміру ринку в $32 млрд до 2027 року за середньорічного темпу зростання 17,5%. Серед інших примітних локальних ринків – Японія та Канада, щорічне зростання яких очікується на рівні 9,5% та 11,8% відповідно. Ринок центрів обробки даних Німеччини зростатиме приблизно на 10,6%.

Що відбувається в Україні

Як пройшов 2021 рік для сфери комерційних дата-центрів України? За словами експертів, постійне зростання потреб українського бізнесу у зберіганні даних сприяє зростанню ринку центрів обробки даних і в Україні.

Як розповів директор з розвитку бізнесу GIGAGROUP Антон Хвастунов, хвилі пандемії, як і раніше, впливають на екосистему дата-центрів.

«Масовий перехід бізнесу та користувачів в онлайн призвели до зростання світового споживання
даних — у 2021 році показник збільшився на 47%. Хмарна інфраструктура й надалі активно розвивається: за прогнозами Gartner до 2022 року сфера може перевищити середні показники сегмента ІТ-послуг втричі. Такі фактори безпосередньо впливають на збільшення розмірів ринку colocation —
у 2020 році він оцінювався у $55 млрд проти $33 млрд у 2019-му, — пояснює експерт. — В Україні ринок комерційних дата-центрів розвивався більш повільними темпами. В основному за рахунок зростання попиту на хмарні сервіси, формат віддаленої роботи та цифровізацію бізнесу. В середньому позитивний приріст складав 3-4% на рік. Але зважаючи на карантинний період, поступове зростання ринку — позитивна тенденція, яка збережеться і в наступному році».

Збільшення кількості нових клієнтів, обсягів споживаних ресурсів та зростання довіри до розміщення даних у дата-центрах спостерігають і в дата-центрі «Парковий».

«Загалом переведення частини завдань на аутсорс, офісів — на віддалену роботу, необхідність у скороченні витрат на утримання власних серверних та штату фахівців, які їх обслуговують, призвели до збільшення запитів на ЦОДи (Центри обробки даних), —
зауважує комерційний директор, дата-центр «Парковий» Наталія Рєпіна. — Також програма Cloud First, реалізація якої стає все більш реальною завдяки ініціативам Міністерства цифрової трансформації, викликає зацікавленість у хмарах з боку державних установ».

Директор бізнес-дата-парку BEMOBILE Валерій Вольний зазначає: «Ми пропонуємо клієнтам різноманітні персональні машинні зали (модулі) або технічні площадки-майданчики загального призначення для розміщення  їхнього серверного обладнання. Ми забезпечуємо їхнє обладнання безперебійним постачанням електроенергії, комфортними кліматичними умовами для роботи техніки та відповідаємо за безпеку, як протипожежну, так і фізичну, — пояснює Валерій Вольний. — В 2021-му, як і у попередньому році, розвиток був досить стабільним, але не таким швидким, як хотілось. Взагалі, бізнес щорічно зростає десь у межах 10-15%».

Кому в хмари?

Який бізнес зацікавлений у дата-центрах в Україні?

СЕО GigaCenter, co-founder GIGAGROUP Назарій Курочко

зазначає, що карантин частково «привернув» увагу нових клієнтів до комерційних дата-центрів. Особливо тих, хто тримав IT-інфраструктуру у власних серверних. В GigaCenter це відчувається протягом останніх двох років.

Серед основних клієнтів GigaCenter: ритейл — 20,4% від загальної кількості клієнтів, розробники програмного забезпечення та аутсорсингові компанії — 19,8%, банківська та фінансова сфери — 8%, консалтингові та юридичні компанії — 5,5%, а також компанії сфери медіа, виробництва, державного сектору, сфери послуг, будівництва та інші.

«У 2021 році в дата-центрі GigaCenter з’явилися нові масштабні проєкти, а існуючі клієнти масштабували свою інфраструктуру. В середньому кількість клієнтів збільшилася на 15% у порівнянні з 2020 роком. Серед них гравці у банківській сфері, IT, ритейлі, фінансовому секторі та інші. Імена клієнтів та компанії ми не можемо розголошувати згідно з договором NDA», — зазначив Антон Хвастунов.

За словами Валерія Вольного, майже всі компанії в бізнесі використовують серверне обладнання для своєї роботи. Деякі мають свої сервери та власні серверні, деякі використовують хмарні сервіси, деякі розміщують обладнання у комерційних ЦОДах. Але, в будь-якому разі, обладнання потребує особливих умов для роботи і найважливіша з цих умов – це  їхня стабільна робота без зупинок 24/7.

Забезпечення цих умов, в свою чергу, потребує великих матеріальних ресурсів, тому компанії, для яких умова відсутності зупинок в роботі є найбільш важливою, завжди потребують місце, де ця умова буде виконана якнайкраще. Безперебійна робота серверів забезпечується, перш за все, рівнем технічного оснащення інфраструктури ЦОД, рівнем підготовки персоналу та його компетенції. Дуже важливі вимоги – відсутність потенційних ризиків для клієнтів у володінні та побудові матеріальної бази ЦОД, перш за все – будівлі, території, комунікацій, відповідність матеріальної бази всім вимогам існуючих стандартів.

Лише в першому півріччі 2021 року в сферу дата-центрів було інвестовано понад $100 млрд

«Наш бізнес напряму залежить від економічної ситуації в країні та темпів її розвитку. Чим швидше починає розвиватися бізнес в країні в цілому, тим більше затребувані наші послуги. Зараз ми маємо тренд зростання за рахунок розвитку банківського сектору та торгових компаній, перш за все супермаркетів. Активно розвивають свій бізнес оператори хмарних послуг, які теж розташовані у нас. Цього року з’явилися компанії з області медицини», — розказав керівник BEMOBILE.

У дата-центрі «Парковому» надають клієнтам хмарні рішення та colocation. Наталія Рєпіна констатує зростання попиту на хмари, що зумовлює природне скорочення запитів на colocation. Наприклад, бізнес, який зацікавлений в іноземних інвестиціях, все частіше стикається з вимогою зберігати дані в захищених сертифікованих структурах, а це лише дата-центри, які проходять необхідні атестації. У той же час, фінансові структури, банки традиційно віддають перевагу colocation – розміщенню обладнання в екранованих залах найвищого рівня захисту.

«Популярність набирають послуги резервного копіювання у хмарі та післяаварійного відновлення даних. Це дозволяє запобігти втратам даних та інформації, що оптимально з точки зору уникання фінансових та репутаційних ризиків», — зазначає Наталія Рєпіна.

Дата-центр як інвестиція

Дата-центр в якості інвестицій — це вигідно чи ні? Чому так? Відповіді на ці запитання будуть перш за все цікавими для потенційних інвесторів, які перебувають у пошуках альтернативних активів.

Наталія Рєпіна каже, що три світові хмарні гіганти — Amazon, Microsoft і Google – витрачають мільярди на будівництво та оснащення нових ЦОДів по всьому світу, щоб розширити охоплення хмарних послуг. Найближчими роками в Європі відкриваються 6 нових великих дата-центрів. Це однозначне свідчення, що на послуги дата-центрів лише зростатиме попит, в Україні зокрема.

«Ми інвестували в дата-центр «Парковий» у 2020 році та очікуємо на окупність інвестицій через 3-5 років. Це не миттєве повернення, процес досить тривалий. Надійний ЦОД має бути спроєктований та побудований з дотриманням вимог до інфраструктури, інженерних систем, обладнання, матеріалів, а це дуже дорогі вкладення. У процесі експлуатації необхідно підтверджувати свою безпеку, проходити сертифікації, навчати персонал. Наприклад, для ЦОДів на світовому ринку показовою є наявність сертифіката TIER III. Щоб його отримати, потрібно пройти тривалий та багатоетапний аудит, вкласти багато коштів. В Україні тільки «Парковий» має сертифікат TIER III — Design Documents Tier III, ми можемо проходити наступний етап аудиту, далеко не у всіх дата-центрів України є технічна можливість це зробити», – пояснює Наталія Рєпіна.

Антон Хвастунов зазначає, що хмарні обчислення, перехід на формат віддаленої роботи та 5G спричинили різке зростання попиту на ЦОД як з боку орендарів, так і інвесторів. Також експерт акцентує увагу на стрімкому розвитку metaverse — віртуального простору.

Такі світові гравці, як Facebook, Snapchat, Microsoft, HTC, Google активно розвивають цю технологію, що в свою чергу потребує більшої кількості місця для зберігання даних метавсесвіту — відмовостійких дата-центрів. Так ринок зберігання AR-даних до 2024 року буде оцінюватися у $50 млрд за даними Three Kit. Саме тому у світі активно проєктуються нові ЦОД. За даними Tech Capital, лише в першому півріччі 2021 року в цю сферу було інвестовано понад $100 млрд, що стало рекордом для галузі.

«Дата-центри — це IT-фундамент зберігання даних бізнесу та інтернет-користувачів у всьому світі. Також це критично важливий актив, який забезпечує стрімкий розвиток хмарної інфраструктури. Тому ніша буде розвиватися й надалі, — вважає Назарій Курочко. — З огляду на ці фактори сфера дата-центрів є вигідною з точки зору інвестицій. Проте варто враховувати термін окупності таких проєктів — в середньому від 5 до 8 років».

Великі дата-центри у світі будуються, коли інвестор має гарантованого замовника послуг. Інакше ризик надто великий

На думку Валерія Вольного, дата-центр в якості інвестицій — це дуже «довгі» гроші. Крім того, це дуже дорогий «квиток» для входу (первинні витрати), а також і великий рівень постійних витрат на тлі зовсім не гарантованого приходу нових клієнтів до дата-центру. Тобто, цей бізнес важко назвати легким та швидким.

«Орієнтовно для того, щоб побудувати дата-центр в Києві або поблизу нього, треба мати декілька десятків мільйонів доларів, як мінімум. – зазначає Валерій Вольний. — І це буде невеликий дата-центр. Великі дата-центри у світі будуються, коли інвестор має гарантованого замовника на мінімум 50%-70% потужності. Інші рішення — досить ризиковані».

Дата-центри в 2022-му: експертні прогнози

Попит на хмарні сервіси та віддалену роботу й надалі стрімко зростатиме. Наші аналітики прогнозують, що у сегменті хмарних сервісів щорічний приріст становитиме 15%. Очікуємо, що більше запитів на хмари приходитиме з державного сектору завдяки політиці Cloud First, а за ними почнуть міграцію до хмар й фінансові структури. Підніматиметься питання про екологічність дата-центрів та розглядадимуться можливості для оптимізації показника PUE до оптимального рівня
img
Наталія Рєпіна, комерційний директор, дата-центр «Парковий»
В Україні ніша дата-центрів зростає, хоч і не такими стрімкими темпами, як на світових ринках. Зважаючи на неповну завантаженість вже існуючих ЦОД, будівництво нових дата-центрів — малоймовірний сценарій. Ринок буде зростати поступово, за рахунок заповнення існуючих colocation-місць та збільшення попиту на хмарні сервіси. Також не виключаємо появу нових гравців, шляхом поглинання існуючих дата-центрів. Тим більше, що ми вже спостерігаємо такий сценарій розвитку на ринках ЦОД та телекому України
img
Назарій Курочко, СЕО GigaCenter, co-founder GIGAGROUP
Все залежить від економічної ситуації в країні. А вона, в свою чергу, залежить від політичної. Прогнози сьогодні можна робити тільки зі словами «якщо не станеться чогось непередбаченого». І якщо не станеться чогось непередбаченого, то бізнес буде зростати такими ж темпами, якими він зростав цього та минулого року. Зростання ринку буде відбуватися за рахунок розвитку компаній зі сфери IT та інтернету, хмарних сервісів, а також за рахунок виходу на український ринок великих іноземних компаній, які вже декілька років «ходять навколо», вивчають умови, технічні можливості та придивляються до українського ринку в цілому, тобто зважують ризики
img
Валерій Вольний, директор BEMOBILE

Цікаво: Компанія Rolls-Royce планує продавати технологічним гігантам, зокрема Amazon, міні-атомні станції для живлення ЦОД, щоб  їхні гіпермасштабовані центри обробки даних стали незалежними від електромережі. Будівництво першого блоку компактної атомної електростанції буде завершено на початку 2030-х років. Один такий модуль коштуватиме близько 2,2 млрд фунтів стерлінгів. Вартість електрики у такому разі становитиме 40-60 фунтів стерлінгів за 1 МВт/год протягом 60 років.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: