Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Що буде далі? (ЩБД #5): зміцнення гривні, подорожчання палива і корекція криптовалют
Banker.ua традиційно запитав у експертів, якою була ситуація на валютному і паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, а також проаналізував зміни на ринку криптовалюти. Крім того, в свіжому дайджесті ми зібрали прогнози експертів на найближчий тиждень.
У цьому блоці банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.
Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:
Курс долара до гривні з понеділка по середу котувався в вузькому коридорі 26,68-26,72 грн/$. Але вже в четвер стався різкий розворот у бік зміцнення гривні, курс «пробив» психологічну позначку 26,50 і тільки зусиллями НБУ не зміг зміцнитися ще нижче. Регулятор був активно присутній на міжбанку і викупив весь надлишок валюти. Після цього курс повернувся до практично попереднього діапазону 26,62-26,64 грн/$.
Головною причиною падіння курсу можна виділити одночасно велику продаж валюти нерезидентами з метою покупки ОВГЗ.💲
Крім цього, спостерігається скорочення попиту на валюту з боку великих імпортерів побутової техніки та енергоносіїв в очікуванні можливого локдауну.
Однією з причин стабілізації курсу також є початок періоду відшкодування ПДВ експортерам, що призведе до скорочення пропозиції валюти на міжбанку.💰
Незважаючи на це, ми не очікуємо серйозних змін котувань в ту чи іншу сторону найближчим часом, і, за нашими прогнозами, в найближчі тижні курс буде коливатися в межах 26,50-27,00 грн/$.
Антон Курінний, провідний експерт департаменту казначейства і фінансових інститутів ОТП Банку:
Курс євро/долар знаходився у вузькому діапазоні 1,1705-1,1755 на очікуваннях засідання ФРС і статистики Єврозони і США. Слабкі рухи пари спостерігалися після негативної статистики (трохи гірше очікувань) як по Єврозоні, так і з США. На засіданні ФРС озвучили готовність зупинити друкарський верстат при отриманні більш позитивних данних.💸
Наступного тижня очікується виплата ПДВ, велике погашення по ОВДП в середу (29.09) і податки в кінці місяця, що може спровокувати зростання до рівнів 26,75 грн/$ і далі зупинку на рівнях 26,60-80 грн/$.
На початку жовтня також очікуємо зростання, а ближче до середини місяця ситуація повинна знову заспокоїтися, і гривня трохи зміцниться. А якщо регулятор продовжить більш нейтрально виходити на ринок, можливо, повернеться до рівнів 26,50-26,60 грн/$.
На даний момент ринок в кінці місяця поводиться трохи хаотично і волатильно, що давно не спостерігалося за спокійною парою грн/дол. США. Оновили мінімум року після того, як пройшли попередній мінімум в районі 26,60 грн/$, і гривня зміцнилася до 26,49-50 грн/$, після чого відбилася на відкладених заявках від імпортерів.
Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:
За минулий тиждень курс долар/гривня продемонстрував невелике укріплення, почавши тиждень з позначки 26,67 грн/$, і вже до кінця тижня зміцнився на рівні 26,59 грн/$.
Причиною послужило, в основному, перевищення пропозиції іноземної валюти над її попитом на МВРУ.
Головним фактором тренда на невелике зміцнення гривні стали як активні продажі валюти агроекспортерами, так і розгубленість учасників МВРУ: поки немає однозначного прогнозу, в якому напрямку піде курс, і, відповідно, хід торгів спекулятивно налаштованих учасників ринку.💵
З огляду на, що кінець місяця – це традиційний період виплати ПДВ, а також з урахуванням високої волатильності ринку, вважаю, що курс долар/гривня буде триматися в діапазоні 26,50-26,75 грн/$.
Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:
Минулий тиждень на валютному ринку пройшов при високій волатильності. Більшість прогнозів виявилися неспроможні, що лише посилювало коливання. В деякі дні різниця між мінімальним і максимальним значенням на реальних угодах протягом дня досягала 15 копійок. При цьому в четвер був встановлений новий рекорд вартості гривні – котування опускалися нижче 26,50 грн/$. В останній раз такі значення фіксувалися в «доковідному» березні 2020-го.📊
Ключовою причиною зміцнення гривні стала невідповідність очікувань більшості учасників торгів і реальної ситуації. Ринок був налаштований на поступову девальвацію гривні на тлі скорочення обсягу пропозиції іноземної валюти через активізацію виплат ПДВ-відшкодування експортерам. Однак в середині тижня на торгах спостерігалося очевидне переважання пропозиції. Серед продавців особливо виділялися банки, що обслуговують агрохолдинги і нерезидентів. Рух вниз посилили спекулятивно налаштовані учасники, які поспішали закрити довгу валютну позицію.
Все це відбувалося на відносно малоліквідному ринку. Тому навіть невеликі обсяги додаткового пропозиції відчутно тиснули на долар. При цьому покупці займали вичікувальну позицію, розраховуючи на ще більш глибоке зміцнення гривні. Крім того, імпорт зараз трохи менш активний через перехід країни в жовту зону – багато придивляються до реакції на ринку і не поспішають укладати контракти.📈
Несподіванкою стало і зростання ОВДП-портфелю нерезидентів. Після майже 3-х місяців скорочення, минулого тижня він зріс на 530 млн грн. Це незначний обсяг, проте вихід на торги з продажем валюти банку, традиційно обслуговуючого нерезидентів, справив на учасників торгів сильне враження.
Наступного тижня будуть проходити активні виплати ПДВ-відшкодування експортерам. Великий платіж пройшов в четвер (2,2 млрд грн), але до кінця місяця належить виплатити ще близько 6 млрд грн. Це буде зменшувати обсяг пропозиції іноземної валюти на ринку.
Крім того, в середу Міністерство фінансів має виплатити власникам ОВДП більш 13 млрд грн в якості погашення старих випусків ОВДП і відсотків по ним. Частину цих коштів потраплять на МВРУ у вигляді попиту на іноземну валюту. Цей фактор також буде чинити тиск на гривню.🤝
З іншого боку, попит з боку імпортерів, швидше за все, буде залишатися помірним. До того ж, непередбачуваним залишається поведінка іноземних покупців ОВДП. Невеликий приріст портфеля на цьому тижні навряд чи можна трактувати, як зміну тренда. І все ж Міністерство фінансів істотно підвищило прибутковість деяких випусків облігацій в ході останніх двох аукціонів. З огляду на майбутні погашення, навряд чи цього буде достатньо, щоб зупинити скорочення ОВДП-портфеля нерезидентів. Однак трохи сповільнити негативний тренд такий захід цілком може.
Вважаю, що наступний тиждень на валютному ринку буде дуже активном і високо волатильним. Будь-який, навіть локальний тренд, будуть активно підтримувати спекулятивно налаштовані учасники ринку, що буде посилювати амплітуду курсових коливань. На мій погляд, торги майбутнього тижня будуть проходити в широкому коридорі 26,55-26,90 грн/$.
Фахівці діляться своєю думкою про стан паливного ринку найближчим часом
Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:
На минулому тижні ціни на паливо зросли в середньому і нижньому ціновому діапазоні. Це стало прямим наслідком публікацій Мінекономіки рекомендацій щодо підвищення цін на бензин і дизельне паливо.⛽️
На жаль, ці рекомендації стали останнім часом чи не єдиним орієнтиром для значної частини ринку, хоча методика їх визначення викликає дуже багато питань, оскільки не є обґрунтованою і не відображає реального співвідношення попиту і пропозиції на ринку.
У найближчі дні, швидше за все, ціни знову знизяться на 10-15 копійок, оскільки в чергових рекомендаціях Мінекономіки публікують ціни нижче оприлюднених в попередню декаду. Яких-небудь серйозних форс-мажорних обставин, здатних дестабілізувати ринок і привести до більшого руху цін, не спостерігається.
Рівень попиту останнім часом скорочується через погіршення погоди і завершення сезону відпусток, проте залишається досить високим для дизельного палива, оскільки сезонні польові роботи в розпалі.🚗
Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:
За тиждень середня ціна по країні бензинів А-92 і А-95 знизилася на 19 коп./л і склала 29,14 грн/л і 30,01 грн/л відповідно, а дизельне паливо подорожчало на 3 коп./л, до 28,49 грн/л.🚘
Зниження цін на бензини і їх зростання на дизпаливо стало результатом коригування граничної вартості палив відповідно до постанови уряду. Так, в порівнянні з другою декадою вересня, згідно з даними Міністерства економіки України, середня ціна на бензин опустилася на 44 коп./л, на дизельне паливо зросла – на 27 коп./л. Це свідчить про те, що в перебігу наступного тижня оператори ринку можуть підкоригувати цифри на стелах згідно з розрахунками Мінекономіки.
Автогаз за тиждень в роздробі виріс на 24 коп/л., до 17,77 грн/л. На роздрібну ціну скрапленого газ все так же продовжують впливати високі ціни на ресурс в Європі і брак LPG на ринку України.
Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.
Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:
Столичний ринок первинної нерухомості залишається стабільним. Виняток норми про ПДВ із законопроекту №5600 заспокоїло потенційних інвесторів, тому можна очікувати жвавий попит серед тих, хто відкладав покупку первинної нерухомості до внесення ясності в законодавчу ініціативу.
ДАБІ, чия остаточна ліквідація відбулася 15 вересня, в останні дні своєї роботи була щедра на видачу дозвільної документації на будівництво. У зв’язку з цим можна очікувати нові пропозиції по проектам, починаючи з листопада. Деякі забудовники відкрили бронювання на об’єкти, які тільки днями отримали дозвільну документацію.🏢
Глобальний ринок нерухомості сколихнула новина про те, що найбільший забудовник Китаю Evergrande вагається з виплатою свого боргу перед кредиторами, який становить $300 млрд. Всі завмерли в очікуванні рішення уряду Китаю про подальшу долю девелопера. Падіння такого гіганта може запустити кризу на глобальному ринку нерухомості, тому що дані кошти – це не тільки заборгованість перед інвесторами, а й перед системними банками.
У зв’язку з ситуацією з Evergrande торги майже на всіх світових фондових біржах завершувалися істотним падінням, починаючи з 20 вересня. Новина 22 вересня про те, що компанія все ж планує виплатити відсотки за своїми боргами в кінці вересня, змогла згладити настрою, але питання з банкрутством залишилося відкритим.
Крім того, як і раніше, ми спостерігаємо на ринку зростання попиту на розстрочення від забудовника і пільгові програми банківського кредитування (не іпотека 7%). Зростання попиту на розстрочення пов’язаний в першу чергу з тим, що покупці прагнуть навіть невеликі заощадження інвестувати в нерухомість. А пільгові програми кредитування є більш зручним продуктом в порівнянні з іпотекою 7%, оскільки займають менше часу на узгодження.🏠
Також ми відзначаємо зростання попиту на квартири в будинках з більш високим ступенем готовності. Тренд, який проявився ще на початку літа, зараз тільки зміцнився. Покупець дійсно готовий заплатити більше, але за гарантовано готове житло зі зрозумілими термінами заселення.
Більшість проектів компанії зараз перебувають у фазі активного будівництва, також ми готові запропонувати покупцям квартири в будинках, які будуть готові у 2022 році, це ЖК «Нивки-Парк» і ЖК «Сирецькі сади».
За минулі 2 тижні на ринку були запущені такі нові проекти: ЖК Paradise avenue (8 будинок), ЖК на Зарічній 45, ЖК Gravity Park, ЖК Lucky Land (5 будинок). Park Lake City AQUA, ЖК «Оазис» (2й будинок), ЖК «ТЕТ А ТЕТ», ЖК «Деснянський», новий забудовник ADAPT Development відкрив бронювання на ЖК Anril house.
На даний момент нових подій не планується.
В останні два тижні на ринку криптовалют спостерігається корекція BTC до 40к з подальшим откупом до 44к. Однією з причин падіння є зниження ринку S&P 500, викликане невиконанням своїх боргових зобов’язань (близько 305 млрд доларів) китайським Інвестхолдинг China Evergrande Group, який є одним з найбільших операторів нерухомості Китаю.
На думку Рафаеля з каналу “Сльози Сатоши”, корекція біткоіна продовжиться до 30-32к, а разом з цим і падіння всіх криптовалюта. Рекомендуємо подивитися останнє відео на каналі Рафаеля. Індекс “страху і жадібності” по BTC знизився до 33, що говорить про очікування учасників ринку криптовалют більш глибокої корекції. Рекомендуємо як мінімум 40% свого портфеля тримати в стейблкоінах на випадок підтвердження такого сценарію, щоб була можливість зайти в ринок за нижчими цінами.✌️