Що буде далі? (ЩБД#8): гривня стабільна, паливо дешевшає, ціни на житло зростають, а крипторинок залишається «жадібним»

12 Листопада 2021

Традиційно Banker.ua разом із експертами проаналізував, якою була ситуація на валютному та паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, а також чи були зміни на ринку криптовалют за минулий тиждень. Також експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися в наступні сім днів.

Тут банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Головний Telegram-канал банкірів

Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:

На поточному тижні курс гривня/долар тримався на стабільному рівні – близько 26,05-26,15 грн/$. Триває період сильної національної валюти, який обумовлений значним припливом валютної виручки від аграріїв, ІТ-компаній, металургів та трудових мігрантів на тлі значно ослабленого імпорту. Відповідно, на даний момент обсяги заходу валютного виторгу сильно перевищують попит на валюту.💸

Також варто зазначити, що в середу «Укренерго» отримала від продажу своїх єврооблігацій $825 млн, тим самим збільшивши обсяг міжбанківського ринку долар/гривня до $1 млрд (за звичайних $150-250 млн), але завдяки активному сприянню НБУ курс так і не переступив позначки нижче 26,00 грн/$.

При прогнозуванні подальшого руху курс гривня/долар варто відзначити як заходи валютної виручки, що продовжуються, і привабливість національної валюти в плані прибутковості для бізнесу і населення з одного боку, так і активне стримування Національним Банком курсу грн/$ від різкого руху вниз. Тому прогнозую, що курс наступного тижня триматиметься на рівні 26,00-26,15 грн/$.

Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:

Якщо оцінювати курс на початок і кінець тижня, то зовсім ніяких змін не відбулося. Торги понеділка відкривалися котируваннями на рівні 26,09-26,11 грн/$. І рівно на тих же показниках розпочиналася п’ятнична сесія. Хоча в середині тижня котирування опускалися до рекордних значень із березня 2020 року. – 26,05-26,06 грн/$.

Зміцнення гривні було обумовлено суттєвою перевагою пропозиції іноземної валюти над попитом. При цьому тиждень, що минає, ознаменувався ще одним рекордом: у середу обсяг торгів у Bloomberg вперше з 2014 року перевищив $1 млрд. Пов’язано це було з продажем валюти «Укренерго», залученої в ході розміщення «зелених» облігацій. Втім, попри очікування, істотного впливу на курсові тренди ця обставина не мала, оскільки більшу частину надмірної пропозиції кількома великими траншами викупив регулятор. Тільки у середу обсяг його інтервенцій перевищив $750 млн..

Ще одна важлива подія минулого тижня – досить успішний ОВДП аукціон Міністерства фінансів. За його підсумками, портфель нерезидентів зріс на 2,1 млрд грн. А сумарний відтік коштів іноземних інвесторів з держоблігацій з початку вересня скоротився трохи більше ніж 2 млрд грн.📊

Проте у четвер спекулятивно налаштовані учасники, користуючись вихідним у США, через що торги проходили на умовах TOM, спробували зіграти на підвищення. Частково це їм удалося – котирування піднялися до рівнів початку тижня.

Наступний тиждень буде ознаменований двома важливими факторами. У середу, 17 листопада, Міністерство фінансів має здійснити велику виплату власникам ОВДП. Сумарно в рахунок погашення старих випусків паперів та сплати відсотків буде перераховано 13,8 млрд. грн..

Водночас, 19 листопада – гранична дата сплати великих квартальних податків, включаючи рентну плату за використання надр, екологічний податок та низку інших. Це стимулюватиме активні розпродажі валютного виторгу експортерами.

Від співвідношення цих двох чинників і залежатиме хід торгів на МВРУ наступного тижня. Оцінити рівень їхнього впливу, втім, не так просто. З одного боку, останній ОВДП-аукціон продемонстрував, що рівень ставок цілком влаштовує інвесторів. Це означає, що частина виплачених коштів з високою ймовірністю буде переведена в нові випуски.

З іншого боку, тренд на зміцнення гривні останніми тижнями мотивував експортерів поспішати з продажем виручки. Це означає, що ефект «сплати податків» може виявитися не таким суттєвим.💰

Я думаю, що наступний тиждень все-таки буде трохи турбулентнішим. Спекулятивно налаштовані учасники намагатимуться закріпити висхідний курсовий тренд. Однак за підсумками тижня значних змін я не чекаю. Гадаю, торги на МВРУ проходитимуть у рамках 26,05-26,35 грн/$.

Сергій Гнєзділов, начальник департаменту по роботі на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ«РАДАБАНК»:

Курс долара з понеділка плавно йшов униз з 26,10 до 26,06 грн/$, поки «Укренерго» не продало відразу за один день більше 500 млн доларів, які викупив НБУ за 26,06 грн/$.

Відразу з ринку пішла «загроза», і курс пішов до 26,12 грн/$. Готівковий ринок відреагував як завжди – скопіював рух міжбанку.💲

Мінфін залучив у вівторок понад 6 млрд грн за гривневими паперами, проте ця новина згасла перед величезною доларовою сумою «Укренерго», залученою напередодні через єврооблігації.

На світовому ринку після виходу даних щодо інфляції у США різко зросли золото (+2% до долара) та долар. Всі інші валюти – фунт, євро, злотий тощо – різко впали на 0,5-1%.

Прогноз на тиждень: долар – 26,15/26,35 грн/$, євро – 29,80/30,30 грн/$.

Герман Марченко, директор Департаменту казначейства КомІнБанку

Національний Банк у результаті своїх інтервенцій викупив за неповний тиждень близько 800 млн. доларів США. Завдяки значному перевищенню обсягів пропозиції долара експортерами (металургія, сільгоспвиробники) та інформації про майбутній вихід на міжбанківський ринок держкомпанії «Укренерго» з продажем понад 857 млн. залучених раніше доларів США, гривня зміцнилася з 26,10 до 26,05 грн/$.🏦

У середу, 10 жовтня, по обіді, на міжбанківському ринку з’явилася валюта «Укренерго», яку одразу викупив Нацбанк у результаті інтервенції. До закриття дня долар відіграв 10 копійок, враховуючи вихідний день у США у четвер, 11.11., та майбутні розрахунки наступним робочим днем.

На світовому Форексі долар різко виріс до євро після виходу даних про дуже високу споживчу інфляцію в США.

Наступного тижня розпочнеться період податкових платежів, крім того, зберігається невеликий профіцит валютних надходжень. Передбачаю курс на міжбанку в районі 25,95–26,25 грн/$. Готівковий курс буде близьким до міжбанку, орієнтовно 26,00 -26,35 грн/$, і більше залежатиме від попиту та пропозиції населення.

Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:

Котирування гривні протягом усього тижня перебували у досить вузькому коридорі 26,07-26,12 грн/$. Як і раніше, на ринку ми бачимо, що пропозиція валюти значно перевищує попит. Тільки стараннями НБУ курс не просів нижче за позначку 26,00 грн/$. Регулятор зараз є головним покупцем валюти.

Основними продавцями валюти, як і раніше, є металурги, агроекспортери, а також цього тижня активно продавали валюту структури «Укренерго» за ресурси, отримані від відшкодування облігацій на зовнішньому ринку. Крім цього, незначно активізувалися нерезиденти із купівлею валюти за гривню, отриману від погашення ОВДП, імпортери енергоресурсів, а також дочірні структури іноземних компаній для виведення дивідендів своїм материнським компаніям.💵

Але ці фактори поки що ніяк не вплинули на курсову динаміку. Обсяг експортної виручки аграріїв та металургів значно перевищує попит. Високі ціни на газ та інші енергоносії у світі призвели до різкого зниження їх купівлі імпортерами, відповідно попит на валюту з їхнього боку різко зменшився. Тому найближчим часом ми не очікуємо на різкі зміни курсу, які традиційно були в минулі роки. За нашими прогнозами, курс у найближчі 1-2 тижні перебуватиме в діапазоні 26,00-26,30 грн/$.

Юрій Гріненко, казначей Банку Кредит Дніпро:

Тиждень відзначився кількома знаковими подіями. Першу половину тижня, чекаючи великого обсягу продажу з боку Укренерго, на ринку спостерігався активний продаж валюти, як з боку експортерів, які намагалися спрацювати на випередження, так і з боку спекулянтів, які бажають заробити на цьому русі. В результаті НБУ викупив рекордну за тиждень суму, дотримавшись подальшого зміцнення валюти і до кінця тижня на виході нерезидентів із коротких гривневих ОВДП долар скоригувався до рівня 26,23.💸

Наступного тижня має бути продаж під податки, і суттєвого зростання курсу долара в такі періоди не спостерігається. Можливий вихід нерезидентів може викликати тимчасові сплески активності та короткочасне зростання, але якщо на ринку не буде додаткових великих покупців, швидше за все, ми маємо повернутися в діапазон 26,10-26,20.

Специалисты делятся своим мнением о состоянии топливного рынка в ближайшее время.

Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:

У період з 8 по 12 листопада роздрібна ціна на бензини А-92 та А-95 не змінилася і тримається на рівні — 30,87 грн/л та 31,83 грн/л відповідно. Вартість ДП за цей період виросла на 1 коп./л, до 30,62 грн/л.

Протягом наступного тижня варто очікувати на зниження цін на стелах АЗС у зв’язку з постановою уряду про граничну торгову націнку та зниженням котирувань на нафтопродукти в Європі. За попередньою оцінкою, зниження бензину варто очікувати на 20-25 коп./л, за ДП – на 30-35 коп./л.

Автогаз за тиждень у роздробі зріс на 15 коп/л, до 18,74 грн/л. На роздрібну ціну зрідженого газу так само продовжують впливати високі ціни на ресурс у Європі. 📈

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

За останні 7 днів бензин та дизельне паливо в ціні практично не змінилися, тоді як подорожчав скраплений нафтовий газ. За останні 2 тижні це зростання склало більш ніж 1 грн/л. Причиною цього стало суттєве скорочення цього ресурсу з російського напряму, викликане їх переорієнтацією на внутрішній ринок та ринки країн, які використовують пропан/бутан як котельне паливо.

Внаслідок цього виник ситуативний дефіцит зрідженого газу в Україні, який, як і в багатьох випадках раніше, не вдалося швидко заповнити.⛽️

Найближчим часом слід очікувати скорочення попиту на дизельне паливо у зв’язку із завершенням польових робіт і зниження цін на цей вид нафтопродуктів у зв’язку із заміною літніх марок дизеля, що наближається, на зимове. Плюс зниження попиту на скраплений нафтовий газ у зв’язку з наближенням середньодобової температури до нуля за Цельсієм. Після подолання нуля у мороз попит на нафтовий газ стрімко скорочується.

Що стосується бензину, то попит на нього вийшов на осінньо-зимову «поличку» і навряд чи зміниться до перших хуртовин.

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

Традиційно в першій половині нового місяця багато девелоперів переглянули прайс на квадратні метри у своїх ЖК у бік збільшення. Це стандартна практика, і поточні зміни цін у межах 1,5-3% не можна назвати суттєвими.

Якщо говорити про попит, то він залишається стабільно високим.

Глобальний ринок первинної нерухомості трусили новини з Китаю. У середині тижня під реальною загрозою банкрутства з ініціативи німецької скринінгової компанії опинився найбільший китайський забудовник Evergrande. Станом на 10 листопада було опубліковано інформацію про те, що девелопер не виплатив відсотки за своїми облігаціями у встановлений термін. Проте вже наступного дня два інші інвестори, які тримають по 2 види облігацій, на умовах анонімності підтвердили, що вони отримали платежі. Загроза банкрутства все ще нависає над будівельним гігантом, але поки що Evergrande виконує свої зобов’язання. Очікуємо на дії інших інвесторів та уряду Китаю.

У Києві очікується приватизація “Електронмашу”. За прикладом приватизації «Більшовика», що відбулася наприкінці минулого місяця, колишній завод, розташований на столичній Борщагівці, пустять із молотка. Аукціон заплановано на 12 листопада. Безперечно, це позитивна новина. Бюджет отримає додаткові кошти, а місто – перспективу будівництва нового цікавого проекту із розвиненою інфраструктурою.🏢

На всіх будівельних майданчиках “Інтергал-Буд” ведуться активні будівельні роботи.

Крім того, у девелопера IB Alliance стартувала нова черга у ЖК Dibrova Park, а у компанії «ДБК-ЖИТЛОБУД» – у ЖК Navigator 2. Забудовник Lev Development розпочав продаж ЖК комфорт-класу «Лісогірський узвіз».

На 15 листопада заплановано старт продажу нової черги проекту в класі «Комфорт+» – ЖК «Паркові озера» від «Інтергал-Буд».

Останній тиждень на ринку криптовалют супроводжувався оновленням ATH (All Time High) багатьох криптовалют, у тому числі BTC та ETH. 10 листопада 2021 року курс Біткоїна на деяких біржах досягав $69 000, а курс Ефіріуму – $4 860.

За тиждень ринкова капіталізація ринку криптовалют додала 8%, що дозволило подолати позначку $3 трлн. На початку 2021 року весь криптовалютний ринок оцінювався менше $1 трлн ($770 млрд)

Що буде далі?

Індекс страху і жадібності на позначці 74, говорить про те, що інвестори стають більш жадібними і купують більше криптовалют, проте показник 74 ще надзвичайно критичний і не означає зміну тренду і глибоку корекцію. Багато аналітиків, у тому числі і Рафаель з каналу «Сльози Сатоші», прогнозують невелику корекцію BTC не нижче 60к з подальшим пробиттям чергового All Time High і можливим зростанням до 75-80к. При цьому варто відзначити, що найближчим часом буде кілька позитивних подій для Біткоіна, наприклад, обробка платежів у криптовалюті від Mastercard та VISA до кінця поточного року..

Чекаємо на подальше зростання Біткоіна, а разом з ним і всього ринку в найближчий місяць. Ситуація може змінюватись практично щодня. На даний момент все ще спостерігається дуже «бичачий» тренд.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: