Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
«Мобільний банк у смартфоні» та мобільний банк «на колесах»: банківська інклюзія потребує і того, й іншого. Колонка Сергія Наумова, СЕО Ощадбанку
У рамках спецпроєкту SUPER CEO Banker.ua продовжує публікувати кейси успішних українських керівників, які не лише досягли видатних результатів у своїх галузях, а й визначають майбутнє бізнесу в Україні. Це не просто розповіді про успіх. Це глибокий аналіз рішень, які створюють майбутнє. Сьогодні публікуємо колонку Сергія Наумова, Голови правління Ощадбанку.
Матеріал підготовлено для 16 номера журналу Banker, який можна придбати тут.
Робочі будні банківського працівника можуть бути дуже різноманітними. Ось, приміром, як описує робочу ситуацію мій колега Андрій із Сумського обласного управління Ощадбанку: «Біля машини стоїть голова сільради — і я поруч із нею. Бачимо, над головою на висоті метрів 200 пролітає «шахед». І я беру її за руку, завожу всередину машини і кажу: «Стоїмо тут, бо тут броня». Вона не боїться — все гаразд. Проходить 15-20 днів, і ми знову в цьому населеному пункті. І ця сама ситуація повторюється».
Що ж це за машина така, яка не боїться ударів «шахедів»? І чому мій колега опиняється в тих самих населених пунктах декілька разів на місяць?
Усе пояснюється просто. Андрій — водій мобільного підрозділу Ощадбанку «на колесах» у Сумській області. Я познайомився і поспілкувався з ним особисто, коли вивчав роботу мобільних відділень на Сумщині. Декілька разів на місяць із касиром та охоронцями він об’їжджає віддалені райони області, де не працює жоден інший банк. Іноді йому доводиться давати раду небезпечним ситуаціям, про одну з яких я згадав на початку цієї колонки. Сумщина складається з 51 об’єднаної територіальної громади, 22 з них — у зоні високого воєнного ризику, 15 з них обслуговує наш мобільний підрозділ.
Мобільні відділення: від КрАЗів до FORD TRANSIT
Історія мобільних відділень Ощадбанку розпочалась із початком російсько-української війни. Біля витоків цього проєкту стояв колишній керівник Ощадбанку, а нині очільник НБУ Андрій Пишний. У 2014-2015 роках Ощаду довелось закрити 60% відділень у Донецькій та 65% відділень — у Луганській області. Проте на контрольованих Україною територіях, де стаціонарні банківські відділення припинили роботу, лишились клієнти, і вони потребували банківських сервісів. Саме тоді було спроєктовано власну унікальну розробку Ощадбанку, яка не має аналогів у світі — «банк на колесах». Базою для проєкту став вітчизняний КрАЗ. Величезна 20-тонна машина була повністю автономною та надійно панцерованою — для безпеки клієнтів та персоналу. Її було оснащено сигналізацією і тривожними кнопками, системою пожежогасіння, кондиціонування, вентиляції, дистанційного зв’язку, переговорними пристроями та автономним енергозабезпеченням.
Презентація нових відділень відбулась у листопаді 2015 року, і після неї «відділення на колесах» виїхали на маршрути в Донецькій та Луганській областях. Вони успішно працювали там до самого повномасштабного вторгнення, після початку якого були передані на потреби оборони. Одне з них нині працює як штаб ОВА, інше знаходиться на передовій і використовується як центр боротьби з ворожим РЕБ.
Мобільні банки Ощаду на базі КрАЗів і нині виконують важливу місію, проте вже не можуть використовуватись для того, для чого вони задумувались, а саме для надання банківських послуг там, де це необхідно. Саме тому через певний час ми вирішили створити нові мобільні відділення. Їх було презентовано наприкінці 2023 року, а на початку минулого року вони виїхали на маршрути.
Новітня розробка суттєво відрізняється від попередньої. Нині її створено на базі автомобіля FORD TRANSIT. Ці машини значно легші — близько 6 тонн. Але при всьому тому вони так само панцеровані й гарантують максимальну безпеку для працівників банку та клієнтів: є броня бокова, броня на стелі, броня в кабіні для касира, броньованими є всі вікна. Ці машини повністю відповідають всім державним стандартам захисту спеціалізованих автомобілів. Саме тому водій Андрій декілька разів під час повітряної загрози ховав у відділенні голову сільської ради. Так само, як і попередники, ці автомобілі автономні, адже мають на борту StarLink та потужний генератор. Ці банківські підрозділи оснащено супутниковим зв’язком, сигналізацією і тривожними кнопками. Тут є автономне електропостачання, системи відеоспостереження, пожежогасіння, кондиціонування та вентиляції.
Ощадбанк повертає життя у громади
Проєкт мобільних підрозділів для Ощадбанку дуже важливий, адже він реалізується в рамках нашої програми «Моя безбар’єрність». Завдяки йому ми можемо надавати банківські послуги тим українцям, які до цього були позбавлені можливості їх отримувати, а саме мешканцям небезпечних або просто географічно віддалених територій. Ми ламаємо бар’єр між ними та фінансовими сервісами.
Нові мобільні відділення на базі автомобіля в 2024 році переважно працювали в п’яти областях України: Донецькій, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській. Цьогоріч ще дві машини виїхали на маршрути в Дніпропетровській області та ще одна — в Миколаївській. Наразі 8 мобільних підрозділів обслуговують клієнтів в 125 віддалених громадах. Незабаром ще два «банки на колесах» почнуть обслуговувати 8 громад у Запорізькій та Одеській областях.
Вони мають усе необхідне обладнання для надання банківських послуг як у звичайному банківському відділенні. Там можна відкрити поточний рахунок, оформити депозит, перевипустити платіжну картку, здійснити грошовий переказ, отримати соціальну допомогу тощо.
Колеги з прифронтових відділень розповідають, що повернення Ощаду до міст і сіл є надзвичайно важливим для їхніх мешканців — і я переконався в цьому на власні очі, коли відвідував Сумщину. Без перебільшення — як дерева зміцнюють ґрунт, так і наші відділення роблять громади більш стійкими. З Ощадом до населених пунктів повертаються люди, яким є де отримувати пенсії, перекази, соціальні виплати. До міст і селищ повертається життя. Саме тому ми й надалі робитимемо все можливе, щоб наших відділень — особливо на прифронтовій території — було якомога більше.
У тих населених пунктах, які вони відвідують, значно збільшується кількість клієнтів Ощадбанку. Завдяки цим відділенням ми формуємо лояльність мешканців цих населених пунктів до банку на довгі роки.
Графік курсування відділення, час роботи мобільних підрозділів та місце їхнього розташування ми визначаємо спільно з органами місцевої влади та обласними військовими адміністраціями. Вони можуть коригуватись відповідно до безпекової ситуації в тому чи іншому регіоні.
Чи справді критичною для мешканців віддалених громад та населених пунктів на небезпечних територіях є робота наших мобільних підрозділів? Відповідь стає абсолютно очевидною, якщо особисто ознайомитись із їхньою роботою. Попит на фінансові послуги в невеликих містечках та селах, особливо близько лінії фронту, великий. На жаль абсолютно всі потреби українців у фінансових послугах задовільнити через дистанційні канали обслуговування неможливо. І великим залишається прошарок співгромадян, яким важко користуватися «банком в смартфоні», а от банком «на колесах» — цілком по силах. Тому цей проєкт ми плануємо розвивати й надалі.
До речі, з відеозвітом про роботу наших мобільних підрозділів у Сумській області можна ознайомитися за посиланням.
Довідка
Сергій Володимирович Наумов
Голова правління Ощадбанку
Дата народження: 25 вересня 1969 року, м. Баку
Освіта і карʼєра у банківському секторі
Вищу технічну та економічну освіти здобув у Національному авіаційному університеті (НАУ) та Міжрегіональному інституті ринкових відносин. Додатково навчався за міжнародною програмою ACCA (Association of Chartered & Certified Accountant) та здобув ступінь MBA в IBR / Kassel International Management School у Німеччині.
Маючи 30-річний досвід у фінансовій сфері, Сергій Наумов очолював низку провідних банків із західним капіталом, зокрема Укрсиббанк (BNP Paribas Group, Франція), Правекс Банк (Intesa Sanpaolo Group, Італія) та Піреус Банк (Piraeus Bank Group, Греція). У 2020 році він виграв конкурс на посаду голови правління Ощадбанку, і вже у листопаді того ж року розпочав виконання обов’язків керівника.
Головні виклики на посаді
«У мене було чимало викликів протягом кар’єри, але я не можу нічого порівняти з тим, що сталось на початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Тоді кожна година приносила багато запитань. На частину з них ми мали відповіді, адже в Ощаді заздалегідь було створено план безперервної діяльності. Проте на всі виклики «заготовок» у нас не було.
Багато рішень делегувалось на місця. Багато чого доводилось вирішувати «з коліс». Як доставляти готівку, якої так потребують багато клієнтів? Залишати чи не залишати відділення, якщо населений пункт захопив ворог? Під час війни класичний банк має згортати свою діяльність, адже ситуація дуже волатильна. Скорочувати мережу і персонал, припиняти кредитувати, всі зусилля спрямовувати на мінімізацію втрат. Ми діяли не так, адже добре розуміли, що на перше місце в такій ситуації потрапляє не бажання заробити чи зберегти зароблене, а соціальна відповідальність і прагнення допомогти людям та підприємствам пережити складні часи. І наші клієнти це сприйняли дуже позитивно», — згадує Сергій Наумов.
Досягнення на посаді CEO
Попри повномасштабну війну, під керівництвом Сергія Наумова Ощадбанк демонструє рекордні фінансові результати, підтримуючи стабільну роботу мережі відділень та дистанційних каналів обслуговування. Банк активно збільшує кредитну підтримку приватних осіб, мікро-, малого та середнього бізнесу, а також великих корпорацій.
Ощадбанк став лідером у впровадженні інклюзивних ініціатив та популяризації ідеї безбар’єрного суспільства. Велику увагу приділено HR-ініціативам, спрямованим на створення людиноцентричної корпоративної культури, що підтверджується відзнакою «СЕО року 2024» у рамках HR PRO Awards.
Що надихає і мотивує в роботі
«Бігти» далі, концентруватись на робочих завданнях, долати нові складні виклики – під час нинішньої ситуації це не лише ознака професійності, а й шлях до психічного спокою. Нам усім потрібна якась важлива справа, щоб не перебувати під постійним тиском тривожних новин.
Окрім того, протягом останніх двох років дуже допомагає усвідомлення, наскільки важливим Ощадбанк є для українців та вітчизняного бізнесу. Ми належимо до критичної інфраструктури і від нас справді багато що залежить: приміром, виплати пенсій та соціальної допомоги, проєкти антикризової підтримки підприємців тощо. Це не дозволяє розслаблятись.
Надихають усіх зараз наші мужні захисники, які взяли на себе величезний тягар: боронити свободу в Україні й цілому світі. Серед них більше 500 ощадівців. Перебуваючи в тилу, ми маємо пам’ятати, завдяки кому знаходимося у відносній безпеці».
Правила, цінності
- Чіпляйтеся за шанси. В житті їх може бути не так багато.
- Прагніть нового. Якщо будете стояти на місці, інші вас обженуть.
- Будьте голодними до знань. У кар’єрних перегонах часто перемагає більш обізнаний.
- Ставте амбітні цілі. Підкорити гори може лише той, хто наважився кинути їм виклик.
- Будуйте свою кар’єру системно. Підкорення вершини складається з декількох етапів — плануйте їх перед тим, як починати кар’єрну подорож.
Вподобання
Література: професійні книги, історична белетристика.
Різножанрова музика.
Їжа: улюбленою стравою є узбецький та азербайджанський плов, який пан Сергій чудово готує в будь-яких умовах.
Риси, які вважає визначальними для успішного керівника
- Розуміння потреб клієнта і того, що він очікує від банку.
- СЕО має бути лідером, наставником і не стояти у підлеглих «над душею», контролюючи кожну ініціативу, кожен їхній крок.
- Керівник банку повинен мати хороший управлінський досвід та глибоке розуміння таких царин, як ІТ, диджиталізація, штучний інтелект, big data та управління змінами.
Основні управлінські принципи
- готовність змінювати банк відповідно до потреб клієнтів/суспільства та затвердженої стратегії;
- довіра та делегування;
- розвиток персоналу та розбудова корпоративної культури.
Особисте життя і хобі
Сергій Наумов одружений, має чотирьох синів. У родині є кіт і собака. Останнього підібрали з вулиці взимку 2013 року під час сильних снігопадів, і він живе у родині досі попри поважний вік.
Позаробочий час Сергій Володимирович присвячує читанню, перегляду фільмів і серіалів, переважно наукових, вивченню історії, колекціонуванню олов’яних солдатиків. Займається фітнесом і, за словами його друзів, непогано співає.
Професійна та громадська діяльність
Як і багато українців, Сергій Наумов особисто непублічно займається благодійністю. І, звісно ж, підтримує разом із колективом деякі військові частини та підрозділи, в яких воюють співробітники Ощадбанку.
Він регулярно виступає на профільних подіях, а також активно комунікує зі стейкхолдерами через акаунти у Facebook (загальна громадськість), Telegram (клієнти) і LinkedIn (англомовні партнери).
Також спілкується з молоддю, зокрема з дітьми співробітників або зі студентами під час екскурсій банком, а ще особисто бере участь у зустрічах з новими співробітниками Ощадбанку.