Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (8 – 12 січня)

15 Січня 2024

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Рожкова про потенціал для продажу держбанків до завершення війни

Приватизацію підконтрольних державі банків, кількість яких зросла до п’яти, а частка на ринку за розміром активів — до 56% за підсумками дев’яти місяців минулого року, може бути розпочато ще до завершення війни. Про це минулого тижня заявила перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова.

«Якщо стане цікаво комусь з інституційних інвесторів, великих інвесторів, придбання одного з державних банків, то я б цього (завершення війни) не чекала», — сказала вона.

За словами Рожкової, Нацбанк просить Міжнародну фінансову корпорацію (IFC) і Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) продовжити роботу над приватизацією Укргазбанку та Ощадбанку відповідно, яка розпочалася ще до повномасштабного вторгнення рф в Україну.

«Ми їх (ЄБРР і IFC. — ред.) і просимо, і закликаємо продовжити цю роботу, підготовчу роботу до приватизації, щоб потім це можна було зробити найбільш ефективно», — сказала перший заступник голови НБУ.

Вона також повідомила, що НБУ має намір провести ревізію оновлених стратегій і фінансового стану державних банків для ухвалення подальших рішень щодо їхньої приватизації. Зокрема, як зазначила Рожкова, Нацбанк за підсумками перевірки стратегій і фінстану держбанків зможе визначитися з рекомендацією, у який спосіб краще приватизувати ту чи ту фінустанову: повністю або частково тощо.

Українські банки заробили 130,5 млрд грн за неповний 2023 рік

За даними Опендатабот, 130,5 млрд грн заробили банки в Україні за 11 місяців 2023 року.

Кількість банків скоротилася, натомість їхні прибутки зросли вдвічі порівняно з періодом до початку повномасштабного вторгнення у 2021 році. Лише 4 банки з 63 отримали збитки.

87% від загального прибутку, або ж 112,95 млрд грн, припадає на першу десятку банків. Наразі до рейтингу входять 4 державні банки, 4 — з іноземним капіталом та 2 — з приватним.

61,5% загального прибутку припадає на 5 державних банків. З них 41,7%, або 54,46 млрд грн, заробив ПриватБанк — він стабільно утримує лідерство. Заробітки Привату зросли вдвічі у порівнянні з відповідним періодом у 2021 році.

14 банків з іноземним капіталом отримали 32,8 млрд грн прибутку за 11 місяців 2023-го. Незмінним лідером цієї групи залишається Райффайзен — 7,43 млрд грн.

17,47 млрд грн заробили банки з приватним капіталом за 11 місяців 2023 року. 2/3 від сукупного прибутку цієї групи припадає на 2 банки: ПУМБ, який є лідером групи, — 6,69 млрд грн, та Універсал банк (monobank) — 4,95 млрд грн.

В НБУ повідомили, як за рік змінився готівковий курс долара

Курс долара у 2023 році впав після зростання протягом 2022 року на 47,7% – з 27,21 до 40,19 грн/долар. За даними НБУ, середній курс готівкового євро за 2023 рік знизився на 1,5% із 41,81 до 41,17 грн/євро.

Курс долара на готівковому валютному ринку поступово знижувався з початку року. Однак у липні, серпні та вересні спостерігалися стрибки долара. Максимальний курс у вересні був на рівні 38,60 гривень.

Крім того, НБУ з 1 грудня зняв усі обмеження для банків на продаж ними готівкової іноземної валюти населенню. Тепер банки зможуть купувати валюту на міжбанку у НБУ за нижчим курсом та продавати її на готівковому ринку.

Наприкінці року спостерігався сплеск попиту валюту, викликаний великими бюджетними платежами. У результаті курс на міжбанку перевищив 38 грн/долар, а на готівковому ринку — 39 грн/долар.

Дані НБУ свідчать, що офіційний курс НБУ за 2023 рік зріс на 3,9% – з 36,57 грн/долар до 37,98 грн/долар. При цьому середній курс за рік становив 36,57 грн/долар, що на 13,1% вище, ніж 2022 року.

Після свят гривня зміцнила свою позиції протягом тижня

Протягом останнього тижня гривні вдалося зміцнити свої позиції відносно двох ключових іноземних валют після новорічних свят.

Так, долар станом на понеділок, 15 січня, втратив у ціні 24 копійки і знизився до 37,84 грн/$ – тиждень тому він коштував 38,08 грн/$. У свою чергу, євро також трохи здешевшав – наразі офіційний курс становить 41,39 грн/€, хоча минулого понеділка офіційний курс становив 41,57 грн/€, тобто на 18 копійок більше.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: