Україна в штормі: як врятувати економіку і мінімізувати збитки

31 Березня 2020

Економіка світу входить в рецесію через диспропорції у виробництві і торгових війн. Пандемія нового захворювання COVID-19 порушила ланцюжок поставок в глобальній торгівлі і тільки підштовхнула світову економіку до падіння. Banker UA вирішив оцінити ризики для України в умовах пандемії і скорочення ділової активності.

Нафта Brent падає до $25,5 за барель, гривня тримає оборону біля позначки 28 за долар, а економічні аналітики, здається, оголосили конкурс на найгірший прогноз. Зниження ВВП США в II кварталі обіцяють на 10% (ING), на 24% (Goldman Sachs) або на 30% (Morgan Stanley). Глава Федерального резервного банку Сент-Луїса Джеймс Баллард заявив, що ВВП США і зовсім може обрушитися на 50%, а безробіття вирости до 30%.

Німеччина обіцяє падіння ВВП на 5-8%. Про падіння ВВП в Італії навіть песимісти не хочуть говорити, настільки страшна картина в цій країні. Мінімум півроку світ перебуватиме в економічному шоці. Все частіше починають говорити про явище Великої Депресії-2. Якщо в США трапиться такий обвал, то це потягне за собою вниз переважну більшість економік світу і Україна, безсумнівно, буде в їх числі.

З огляду на те, що в Ухані епідемія вже завершилася, думаю, ми можемо взагалі не отримати обвалу експорту
img
Віталій Шапран, член наглядової ради НБУ

І все це через якийсь вірус, скажете ви? Звичайно, ні. Глобальна економіка вже давно переживає не найкращі часи. Дисбаланси у світовій системі, що проявилися в 2008 році у вигляді фінансової кризи, нікуди не поділися. Світ повністю закредитований і цей борговий навіс, що обчислюється десятками трильйонів доларів, з кожним роком збільшується, провокуючи нові флуктуації.

Епідемія COVID-19 виявилася лише додатковим поштовхом. Заблокувавши ланцюжки поставок по всьому світу, епідемія призвела до зупинки виробництва і посилила охолодження глобальної економіки. Але як світова просадка відобразиться на нашій країні?

Експорт просяде, але не сильно

В останні роки економіка України трималася на плаву за рахунок чотирьох основних джерел валютних надходжень. Виручка від експорту, грошові перекази трудових мігрантів, зовнішні донори (МВФ, Світовий банк, ЄБРР) і спекулятивний капітал, який фондує дефіцит бюджету держави.

Ціни на наш основний експорт впали не сильно, тому тут Україні поки не загрожує обвал. Сталь, руда, зернові торгуються поки на високих рівнях в порівнянні навіть з позаминулим роком. Тому в найближчі місяці очікувати скорочення валютної виручки від наших експортерів не слід. «Ці ринки звичайно впадуть, якщо пандемія триватиме більше 2-3 місяців, але, з огляду на що в Ухані епідемія вже завершилася, думаю, ми можемо взагалі не отримати обвалу експорту», – розповів Banker UA член наглядової ради НБУ Віталій Шапран.

Реальний сектор у великих втратах

Карантин вже істотно уповільнив виробництво і сферу послуг. За оцінкою економіста Олексія Куща, за 30 днів карантину економіка України може втратити приблизно 250 млрд грн у випуску товарної продукції, а якщо говорити про послуги і працю, ще близько 115 млрд грн. Це еквівалент 4 млрд євро.

«У сумарні втрати включено і вплив на національну економіку зниження цін і попиту на світових сировинних ринках. Це цілком може привести до уповільнення ВВП на 1,5 – 2% за підсумками року», – уточнив для Banker Олексій Кущ.

Мобілізаційний потенціал нашої економіки обмежений одним місяцем простою. Якщо обмеження будуть продовжені, то у держави не буде вистачати грошей на соціальні зобов’язання і стимуляцію реального сектора.

Незважаючи на економічну кризу, потреба в українцях в країнах Європи не скоротиться
img
Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування

Трудові мігранти зменшать переклади

Ситуація в сфері експорту праці виглядає складніше – це дуже вразлива частина нашого платіжного балансу. Важко спрогнозувати, як влада Польщі, Чехії, Угорщини регламентуватимуть розпорядок підприємств в умовах пандемії COVID-19, а це прямо впливає на зайнятість трудових мігрантів з України.

«Незважаючи на економічну кризу, потреба в українцях в країнах Європи не скоротиться. Місцеві громади продовжують страждати від демографічної кризи і зажадають робочі руки, яких вкрай не вистачає», – вважає Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціація компаній з міжнародного працевлаштування.

Україна, яка знаходиться поруч з Євросоюзом, є останнім великим резервом робочої сили в Європі. Якщо українські зарабітчани не зможуть оперативно повернутися на роботу в ЄС, то за оцінками Віталія Шапрана втрати надходжень тут складуть – $1-2 млрд.

Спекулянти виводять валюту

Коли на фінансових ринках хвилювання, валютні спекулянти тікають першими. «Тут Україна втратить $2 – $3 млрд, але я не раджу їм поспішати з продажем паперів за безцінь на вторинному ринку. Українські спекулянти готові викупити у нерезидентів ОВДП з дисконтом 25% – 45%», – відповів у коментарі для Banker UA Віталій Шапран.

За його словами, в Раді НБУ зараз ведуться дискусії з приводу скасування обмежень на операції Нацбанку на вторинному ринку. Все, що віддаляє НБУ від операцій на вторинному ринку, це заборона Ради НБУ, яка можливо буде знята найближчим часом. Поки НБУ розмірковує, до викупів облігацій держпозики на вторинному ринку готуються українські банки.

Банковская система весьма устойчива

Банківська система України легко увійшла в умови карантину і глобальну рецесію. При цьому всі банківські відділення продовжують працювати в звичайному режимі, а кредитування підприємств триває.

Валютний ринок стабілізувався. Центральні банки ЄС і США вже оголосили про надзвичайні заходи з підтримки ліквідності, тому доларів і євро буде більш ніж достатньо. «Короткостроковий ажіотаж на готівковому валютному ринку виник через брак готівки доларів. НБУ вже отримав партію готівкового долара бортом з США, щоб поповнити каси банків», – говорить Banker UA Віталій Шапран.

Євро в Україні вже привезли, і як показують останні аукціони, коли готівка з’явилася в Києві населення та банки до них збайдужіли. Курс гривні до долара також стабілізувався на рівнях 28 28,2 грн за долар США.

Сумарні втрати, включно із впливом на національну економіку зниження цін і попиту на світових сировинних ринках, цілком можуть привести до уповільнення ВВП на 1,5-2% за підсумками року
img
Олексій Кущ, економіст

Схоже, що економічні збитки від епідемії будуть значно більші, ніж соціальні. Для того, щоб врятувати реальний сектор економіки потрібен цілий комплекс заходів щодо стимулювання виробництва. Тут НБУ пішов на зміну постанови №351, щоб спростити банкам надання бізнесу кредитних канікул, тобто відстрочки у погашенні кредитів і виплаті відсотків по ним. Це стосується бізнесу, який найбільше постраждав від режиму карантину, тобто, ті, хто повністю зупинився.

Щоб мінімізувати збитки від простою більшість роботодавців нададуть працівникам можливість працювати віддалено. Втрати, безсумнівно, будуть, тому бізнес також отримав деякі послаблення на час карантину. Згідно «карантинному» законодавству, був введений мораторій на перевірки від податкової, ФОПів звільнили від сплати ЄСВ, а також скасовані штрафи за несплату деяких податків і прострочення в наданні звітності. Було і відстрочено введення нових правил РРО.

30 березня Рада прийняла в цілому законопроект № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавирусної хвороби. Документом передбачили збільшення лімітів ФОПам, мораторій на неподаткові перевірки до 1 червня, звільнення від оплати орендних платежів у зв’язку з карантином і інші додаткові заходи.

Поки можна тільки припускати про масштаби падіння нашої економіки, але цілком зрозуміло, що нова реальність може затягнутися надовго. Гостра фаза епідемії закінчиться, а ось світова економіка увійде в тривалу стагнацію, яка характеризується повільними темпами зростання в районі до 1% ВВП на рік протягом тривалого періоду. На думку Олексія Куща така ситуація може розтягнутися від одного до трьох років.

Максим Нечипоренко


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: