Валютні обмеження НБУ: як знайти компроміс між платіжним балансом та економічним зростанням?

20 Травня 2022

Тетяна Путінцева, CEO ComInBank

Протягом 2014-2022 років регулятор послідовно дотримувався політики послаблення валютних обмежень та формування повністю вільного від адміністративних заборон валютного ринку. Завдяки системі таргетування інфляції та незакріпленого валютного курсу, ринок фактично самостійно визначав актуальний курс гривні до іноземних валют, у той час як ключовою функцією Національного Банку України залишалось згладжування надмірних коливань на валютному ринку.

Головний Telegram-канал банкірів

Лютневе вторгнення росії в Україну призвело до неможливості функціювання валютного ринку у тому режимі економічної свободи, у якому цей ринок функціонував у мирний час. Тому Національний Банк України ухвалив серію екстраординарних заходів, направлених на підтримання української банківської системи та недопущення швидкої девальвації української національної валюти. Серед найважливіших заходів, які здійснив регулятор:

– Фіксація курсу гривні до долара США. Національний Банк зафіксував офіційний курс національної валюти до долара США на довоєнному рівні 29,2549 гривень за 1 долар США. І це був дуже правильний сигнал як банківській спільноті, так і населенню, адже така фіксація дозволила не допустити гіперінфляції у перші тижні війни, коли довіра до української національної валюти знаходилась на найнижчому рівні.

– Обмеження на непродуктивний вивіз капіталу. НБУ, з метою захисту валютних резервів, тимчасово обмежив можливості виведення іноземної валюти  за кордон за допомогою низки обмежень: від заборони виплати дивідендів до обмежень на фізичну купівлю валюти в Україні.

При цьому, регулятор встановив ряд пільг для фізичних осіб: зокрема, дозволив p2p (peer-to-peer) перекази до 100 000 гривень на закордонні картки фізичних осіб, а також повністю забезпечив спроможність всіх карток українських банків здійснювати оплату товарів та послуг за кордоном. Окрім цього, з українських карток можна знімати кошти за кордоном, також дозволені платежі на лікування та навчання українців. Таким чином, попри наявні обмеження, українські банки продовжують виконувати свою важливу транзакційну функцію та забезпечувати невідкладні потреби українців як в межах нашої держави, так і за кордоном.

Безумовно, вказані обмеження за своєю природою є тимчасовими та вимушеними. Вже сьогодні, ще до завершення воєнного стану, посадовці Національного Банку кажуть про можливість поступового послаблення валютних обмежень та переходу до режиму незакріпленого валютного курсу.

На мою думку, завдяки процесу поступового економічного відновлення валютні обмеження будуть поступово слабшати. Безумовно, це не буде швидким процесом, адже основне завдання Національного Банку України сьогодні — стримування монетарної інфляції та контроль рівнів золотовалютних резервів. Тому саме збільшення експортних надходжень та покращення платіжного балансу у наступні місяці дозволить НБУ зменшити рівень адміністративних обмежень, повернувшись до ринкових механізмів впливу на курсову та валютну політику.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: