Відбудова нової України: хто, як та скільки допомагатиме нашій державі відновлюватися

22 Листопада 2023

Попри те, що повномасштабне вторгнення триває вже двадцятий місяць, Україна дивиться у майбутнє. Уряд вже давно й активно готує план відновлення та відбудови країни. На це знадобиться вкрай багато коштів, часу та ресурсів. Саме тому нам важливо й необхідно заручитися допомогою міжнародних партнерів. У свою чергу, компанії та банки світу готові допомагати нам не тільки у будівництві, а й у видачі іпотечних кредитів, фінансуванні тощо. Україна має шанс стати історичним прикладом динамічного поствоєнного відновлення. Banker.ua розбирався, які держави й компанії вже зголосилися допомагати нашій країні відбудовуватися.

Матеріал підготовлений для десятого номеру журналу Banker.

Головний Telegram-канал банкірів

У чому наш план?

Через повномасштабну війну найбільше страждають цивільна інфраструктура та мирне населення: знищено безліч закладів освіти, медичних установ, залізничних вокзалів, об’єкти культурної спадщини, релігійні споруди та найгірше — житлові помешкання. І поки війна триває, на жаль, будуть нові факти руйнування. Тому уряд вже готує масштабний План відновлення України, який розрахований на 10 років.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що план має бути повністю готовий ще до завершення війни. Оскільки ворог знищив вагому частину нашої інфраструктури, системна відбудова має починатися вже зараз. Це посилить відчуття повноцінності, надасть гарантії безпеки для людей, які повертатимуться на батьківщину з-за кордону. Українці зможуть без перешкод звертатися до медичних закладів, бути впевненими в достатній кількості робочих місць, а батьки проводжатимуть своїх дітей до школи — саме так аргументує свій задум президент.

План відновлення України розділили на 3 довготривалі етапи.

Перший етап — відновлення всього, що потребує терміновості та має критичне значення для життя українців. Насамперед це стосується ремонту  водогонів і відновлення водопостачання у звільнені міста, налагодження можливості термінових переправ, аби люди могли вільно переміщатися між населеними пунктами та областями.

Другий тривалий етап стосується великого відновлення. Його розпочнуть вже після завершення воєнних дій, оскільки йдеться про тисячі проєктів відбудови. Саме тому масштабний план готується вже зараз, адже потребує стратегічної міжнародної підтримки для України. Це не лише гроші, а й технології, фахівці, можливості для зростання, які необхідні для повернення безпечного життя, для модернізації та соціального розвитку.

Третій та завершальний етап плану стосується довгострокових змін. Він пов’язаний із перспективою переродження освіти, медицини, переходу до «зеленої» енергетики та нового військово-промислового комплексу.

Які країни допоможуть відбудувати регіони України

План майбутньої відбудови України досить швидко поширився світом. Деякі країни, ознайомившись з оголошеними намірами й задумами, ухвалили їх і погодилися долучитися до спільного відновлення нашої держави.

У липні 2022 року проходила Міжнародна конференція в Лугано, на якій представили карту відновлення міст України. Ті країни, що погодилися долучитися до відбудови, розділили між собою певні регіони України.

Так, Німеччина й Франція відбудують Чернігівську область, а Канада — Сумську область.

Житомирщина опинилася «під крилом» країн Балтії — Естонії, Латвії та Литви. Також область отримує допомогу від польських міст Ґданськ, Ґдиня й Сопот, американського Ноблсвіла, італійського міста Віченца та німецького Дортмунда. Житомир приймає співпрацю, побудовану на передачі гуманітарного обладнання, вантажів, спецтехніки й матеріалів.

Донецька та Луганська області наразі постраждали найбільше з усіх областей України. За деякими даними, на відбудову Луганщини може піти щонайменше 10 років, тому допомагати у відновленні області будуть одразу кілька країн: Швеція, Фінляндія, Чехія. Донецьку область закріпили за собою Італія та Польща.

Не краща ситуація й на Херсонщині, тому там Швеція та Нідерланди візьмуть допомогу на себе. Харківська область отримає допомогу від США й Туреччини одразу після війни, а Кіровоградська — від Норвегії.

Одеську область готова підтримати Швейцарія, а саму Одесу — Франція. Греція також долучилася до допомоги місту, попри те, що взяла на себе відповідальність за Маріуполь, оскільки саме в цьому місті колись мешкала велика етнічна грецька громада.

Австрія заявила про готовність допомогти у відновленні Запорізької області. Велика Британія взяла шефство над Київщиною та конкретно столицею, а Ірландія запропонувала допомогу Рівненській області.

Данія згодилася відбудовувати житлові будинки, економічну, соціальну та транспортну інфраструктури Миколаєва. Країна вже розпочала роботу над відновленням критичної інфраструктури — передала місцевій владі очищувальні системи для води,  потужні насоси для її постачання, а також обладнання для опалення будинків. Свою допомогу Миколаєву запропонувала й Бельгія.

Крім розподілу на рівні цілих регіонів, країни та деякі світові архітектори долучилися до відновлення окремих об’єктів інфраструктури та напрямів. Так, архітектор Apple Park Норман Роберт Фостер прагне допомогти відбудувати споруди Харкова, а в Маріуполі Греція відбудує зруйнований пологовий будинок, Італія допоможе повернути тамтешній драмтеатр. Південна Корея допоможе з атомною енергетикою, розвитком відновлювальних джерел енергії, технологіями захисту й безпеки енергооб’єктів України, а також з реабілітаційними центрами та відбудовою шкіл.

Оскільки значна частина економіки, промисловості, бізнесів та інфраструктури страждає, інвестування коштів у їхнє відновлення та розвиток принесе неабиякі прибутки міжнародним інвесторам

Варто зазначити, що цей перелік ще буде поповнюватися відповідно до масштабів руйнувань у ході звільнення українських територій від російських окупантів.

Важливим моментом у прийнятті міжнародної допомоги є те, що партнери можуть принести свій унікальний досвід і розуміння: як збудувати якісно нове середовище, сформувати новий міський простір, побудувати об’єкти за найкращими стандартами. Ця синергія дозволить забезпечити трансформацію регіонів і перетворити Україну на сучасну, привабливу й перспективну державу.

План відновлення наразі оцінюється в понад $750 млрд, а основним його джерелом мають стати конфісковані активи pф і російських олігархів.

Навіщо інші країни нам допомагають

Напевно, більшість із нас задумуються над очевидним питанням щодо тих країн, які погодилися допомогти Україні відновлювати міста: яка користь із цього для них буде в результаті.

Є кілька аспектів, якими керуються міжнародні партнери. Перший з них — суто моральний аспект як підтвердження того, що країни намагаються продемонструвати підтримку не лише словами, але і справою, значною допомогою.

Ще один цілком очевидний аспект — економічний, який у цьому випадку пов’язаний із інвестиційними проєктами. Оскільки значна частина економіки, промисловості, бізнесів та інфраструктури страждає, то інвестування коштів у їхнє відновлення та розвиток принесе неабиякі прибутки міжнародним інвесторам.

Також можна виділити політичний аспект. Розвинені країни світу бачать у нашій державі саме ту молоду демократію, яка протистоїть диктаторському режиму країни-агре­сора. Це може стати всесвітньо відомою історією успіху на прикладі України.

Компанії інвестують у відновлення нерухомості

Іноземні компанії також розглядають інвестиції в Україну, оскільки тут є привабливі бізнес-можливості та великий потенціал. Більшість компаній переконані, що чим швидше зайти на цей потенційно цікавий ринок, тим більше шансів на успіх і розвиток.

І хоча наразі інвестування у нерухомість здається досить ризикованим, деякі компанії вважають це за потрібне, допомагаючи не лише у створенні майбутніх домівок для українців, а й нових робочих місць, розвитку економіки та збільшенні податкових надходжень до бюджету.

Так, австрійська компанія Trafin, інвестор ТРЦ Respublika Park у Києві, долучиться до участі у проєктах з відновлення України. Trafin є частиною групи компаній T&F, яка активно діє у сфері нерухомості та реалізує масштабні проєкти в різних країнах. За словами керівного директора Trafin Василя Толстунова, наразі компанія працює над кількома новими інвестпроєктами для реалізації в Україні. Крім розширення портфеля комерційної й житлової нерухомості, компанії цікаві інвестиції, спрямовані на відновлення країни та розвиток інфраструктури.

Але не західними компаніями єдиними. Ренесанс сталевого будівництва обіцяє Україні і компанія Метінвест, яка готова допомагати створювати проєкти швидкого будівництва житла зі стальних конструкцій. Запуск проєкту «Сталева мрія» від Метінвесту планують одразу після закінчення війни. Наразі компанія допомагає українцям лагодити пошкоджене житло або надає тимчасове тим, хто залишився без даху над головою. 

Іпотечне кредитування: Укрфінжитло вже діє

Українська економіка потребує підтримки не тільки в залученні інвестицій, але й у збільшенні спроможностей державно-приватного партнерства, реалізації програми доступної іпотеки «єОселя» та технічно-консультаційної допомоги від міжнародних компаній.  Тож багато іноземних партнерів зацікавлені у співпраці та долучаються до розвитку.

Так, сприяти розвитку іпотечного кредитування в України погодився Світовий банк, який співпрацюватиме з Укрфінжитлом. Сторони домовились про спільний пошук інструментів довгострокового кредитування, надання фінансових гарантій для реалізації державної житлової політики, що  дозволить в майбутньому розширити  можливості фінансування програми «єОселя».

Партнерство з J.P. Morgan передбачає отримання рекомендацій щодо залучення фінансування від іноземних інвесторів шляхом випуску облігацій, забезпечених іпотечними угодами, та здійснення сек’юритизації

Також Укрфінжитло співпрацюватиме зі світовим фінансовим холдингом J.P. Morgan та Європейським дочірнім підрозділом консалтингової компанії Alvarez & Marsal над підвищенням інституційної спроможності, що дасть додатковий поштовх для розвитку ринку іпотеки України. Компанія допоможе Укрфінжитлу проаналізувати структуру Товариства, підібрати оптимальні моделі фінансування «bridge financing», провести діагностику й оцінити діяльність Української фінансової житлової компанії (Due Diligence).

Окрім цього, партнерство з J.P. Morgan передбачає отримання практичних рекомендацій щодо залучення фінансування від іноземних інвесторів шляхом випуску облігацій, забезпечених іпотечними угодами, та здійснення сек’юритизації. Також передбачається консалтингова допомога Укрфінжитлу з питань процедур та порядку регулювання випуску облігацій, забезпечених іпотекою, у країнах ЄС.

Тож, як бачимо, Україна отримує надзвичайну допомогу від інших країн світу. Окрім моральної підтримки та натхненних слів, наша держава має безліч дієвих партнерів, підписані договори про співпрацю, військове та грошове фінансування, гуманітарну допомогу тощо. А найголовніше — є готовність партнерів інвестувати, фінансувати, відбудовувати й відновлювати нашу державу, перетворюючи її на сильну, фінансово незалежну та перспективну країну світу.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: