Більше контролю: за що НБУ став відбирати ліцензії у гравців ринку

01 Грудня 2021

З того часу, як Національний банк став регулятором небанківських фінустанов, він посилив свій контроль у цьому сегменті. Причому останнім часом почастішали випадки анулювання ліцензій різних фінансових організацій. Banker.ua вирішив розібратися, як і за що НБУ може позбавити ліцензії, а також як перевірити організації та зрозуміти, чи все законно та прозоро в роботі компаній.

Головний Telegram-канал банкірів

Відмова від проведення перевірок

Відмова від проведення перевірок є однією з найпопулярніших причин анулювання ліцензії. Наприклад, у жовтні цього року НБУ анулював страховій компанії ТДВ «СК КРОК» усі ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг у сфері страхування.

Як зазначає регулятор, у серпні було призначено проведення позапланової інспекційної перевірки зазначеної страхової компанії. Проте фахівці Департаменту інспектування Нацбанку встановили та зафіксували факт відмови від проведення перевірки, оскільки страховиком не було забезпечено надання інформації, пояснень, документів та їх копій щодо предмета перевірки, а також доступу до інформаційних систем. Це унеможливило проведення позапланової інспекції компанії.

Відмова небанківської фінансової установи у проведенні перевірки, зокрема, ненадання документів, інформації про предмет перевірки – підстава для застосування заходу впливу у вигляді відкликання (анулювання) ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг. Це передбачено вимогами чинного законодавства, зокрема, статтею 381 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Після відкликання ліцензій фінансова установа позбавляється права провадити діяльність за видами відкликаних ліцензій. Відкликання ліцензій не позбавляє фінансову установу виконання своїх зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг.

Недотримання вимог

Також регулятор анулює ліцензію у разі недотримання законних вимог.

Наприклад, у листопаді НБУ анулював усі ліцензії КС «Гарант» та продовжив термін виконання рішення про усунення порушень КС «Добра справа».

За даними регулятора, учасник ринку не дотримувався вимог, що обмежують ризики щодо операцій з фінактивами, і тривалий час порушував норматив достатності капіталу.

А ось кредитна спілка «Добра справа» після подання відповідного клопотання НБУ отримала додатковий час на усунення порушень, пов’язаних із недотриманням нормативу концентрації кредитних ризиків (К4) та вимог щодо обмеження частки непродуктивних активів.

У Нацбанку нагадують, що спочатку учасник ринку мав усунути порушення та причини, що сприяли їхньому вчиненню, до 1 грудня 2021 року, але пізніше термін було продовжено до 25 квітня 2022 року.

Які ще є причини для відкликання ліцензії

Є ще низка інших причин, через які Нацбанк позбавляє фінансові компанії ліцензій.

Наприклад, якщо учасники ринку небанківських фінансових послуг не виконали рішення Комітету щодо усунення порушень законодавства України про фінансові послуги, зокрема, не подали до Національного банку звітність за певний квартал чи звіт про усунення порушення та належним чином засвідчені документи, що підтверджують усунення порушення.

Як перевірити, чи є у компанії ліцензія

На сторінці КІС НБУ можна перевірити по Державному реєстру фінансових установ інформацію про страхові компанії, кредитні спілки, фінансові компанії та ломбарди.

А також перевірити наявність або відсутність таких небанківських фінансових установ ліцензій на:

  • залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо подальшого їх повернення;
  • фінансовий лізинг;
  • надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту;
  • надання гарантій у сфері страхування;
  • факторинг;
  • переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків;
  • торгівлю грошовими цінностями.

Якщо ж ви хочете дізнатися, чи має певна фінансова установа ліцензії на здійснення валютних операцій (крім ліцензій на торгівлю валютними цінностями), надання банкам інкасаційних послуг, то таку інформацію можна знайти тут.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: