Розмитнення авто в Україні 2024: скільки коштує і як розмитнити машини з США і Європи

Придбання авто супроводжується митним оформленням. Воно передбачає обов’язкову процедуру легалізації транспортного засобу зарубіжної збірки. Проводити розмитнення авто в Україні необхідно незалежно від того, ввозиться транспортний засіб на деякий час або з метою довгострокової експлуатації.

{calc}

Як розраховується вартість розмитнення?

Розглянемо на прикладах приблизні розрахунки розмитнення різних видів транспорту.

Для початку необхідно взяти до уваги всі обов’язкові платежі. Без них розрахунки не проводять. В обов’язкові платежі входить:

  • митне оформлення;
  • акцизний збір залежно від типу транспортного засобу, а також від обсягу двигуна, віку авто;
  • державне мито, яка розраховується як відсоток від оціночної вартості транспортного засобу;
  • податок на додану вартість (20% від оціночної вартості авто разом з акцизним збором і ввізним митом).

На ціну розмитнення авто може впливати:

  • технічні характеристики авто;
  • юридичний статус особи, яка взяла транспортний засіб;
  • ринкова вартість автомобіля;
  • тип транспортного засобу;
  • тип двигуна;
  • країна, яка виробляє машину;
  • рік випуску.

Розмитнення легкових автомобілів

За останній рік процедура розмитнення не отримала особливих змін. Для розмитнення автомобіля в Україні існують два основні способи: самостійне оформлення або звернення до митного брокера.

У рамках процедури розмитнення покупець сплачує:

  • ввізне мито (10% від ціни — для легковиків, 20% — для автобусів і вантажного транспорту, 0% — для електромобілів);
  • акцизний збір;
  • податок на додану вартість — 20% від ціни автотранспорту разом з акцизом і держмитом. За легкові електрокари ПДВ не сплачується.

Митна вартість може визначатися за:

  • договором купівлі-продажу чи рахунком-фактурою;
  • середньоринковою ціною, встановленою Держмитслужбою для певної моделі;
  • інформацією з незалежних джерел — якщо транспортний засіб був подарований, а також у разі відсутності моделі в переліку Держмитслужби.

Акциз розраховуються на основі типу та об’єму двигуна:

Тип двигунаОб’єм ДВЗ, куб. смСтавка податку, євро
Бензиндо 3000 включно50
понад 3000100
Дизель і напівдизельдо 3500 включно75
понад 3500150

Приклад, як розмитнити легкове авто в 2024 році:

Для розрахунку візьмемо транспортний засіб 2015 року, бензиновим двигуном (об’ємом 2500 куб. см). Вартість авто дорівнює 8 000 євро. Виходячи з тарифів, будуть виведені наступні суми:

  • Мито – 800 євро;
  • ПДВ – 1985 євро;
  • Акциз – 1125 євро.

Якщо скласти всі суми, то вийде 11 910 євро, які необхідні буде сплатити власнику легкового автомобіля.

Розмитнення авто: євробляхи

Євробляхами називають автомобілі, які були ввезені на територію країни з європейським номером. Такі транспортні засоби заборонені в Україні і підлягають негайній легалізації.

Порушників чекає штраф до 170 тис. гривень. Виявляти незаконні євробляхи будуть представники поліції.

Розмитнення транспортних засобів виконують за стандартною процедурою, як і легкові автомобілі: акциза і мінімальна сума платежу за стандартом Євро-2.

Розмитнення електромобілів

Такий тип транспортного засобу, як електромобілі, буде проводитися за спрощеною схемою розмитнення: нульове мито і відсутність сплати ПДВ. У такому варіанті залишається тільки акциз, розмір якого становить 1 євро за 1 споживаний кВт тягового акумулятора.

Наприклад, якщо потужність двигуна електромобіля складає 150 кВт, то йому доведеться сплатити 150 євро, що в перерахунку на гривні буде приблизно 6520.

Як розмитнити авто самостійно: документи і алгоритм дій

Перед тим, як приступити до процедури розмитнення авто, необхідно зібрати перелік документів. З ними вже можна буде йти до відповідних органів.

Список документів:

  • рахунок-фактура або інший документ, який підтверджує вартість автомобіля;
  • документ, який підтверджує право власності на машину (договір купівлі-продажу, дарування);
  • реєстраційний документ на авто (технічний паспорт);
  • документ, який підтверджує факт зняття машини з обліку в країні реєстрації;
  • документ, який підтверджує екологічний стандарт транспортного засобу (митне оформлення нових автомобілів можливе за умови відповідності екологічним нормам не нижче рівня “ЄВРО-5” та для тих, що були в використанні не нижче “ЄВРО-2”.

Всі вищевказані документи послужать підставою для оформлення транзитної декларації.

Кроки для самостійного розмитнення авто:

  1. Купівля авто та його оформлення за кордоном з отриманням договору купівлі-продажу та техпаспорту.
  2. Подання попередньої митної декларації, без якої в’їзд на митну територію неможливий. Подавати декларацію необхідно в митницю, де проходитиме оформлення. Перед цим етапом необхідно перерахувати на рахунок відповідної митниці грошову заставу у розмірі повної вартості розмитнення транспортного засобу. Якщо аванс перевищить підсумкову вартість оформлення транспорту, цю різницю повернуть власнику.
  3. Перетин кордону.
  4. Доставлення авто в зону митного контролю. За необхідності треба буде доплатити кошти той самий рахунок митниці. Це може бути через коливання курсу або зміну ціни на транспортний засіб;
  5. отримання сертифіката відповідності.
  6. Заповнення митної декларації.
  7. Постановка авто на облік в Україні.

Перевірка співробітниками митної служби відбувається в кілька ключових етапів:

  1. Заповнення правильності митної декларації – у документ вносять основні дані про власника авто і сам транспортний засіб. У цей момент декларації привласнюють реєстраційний номер для занесення його до бази даних.
  2. Далі передають декларацію разом зі всіма зібраними документами інспектору. Він проводить огляд на відповідність встановленим вимогам. Також інспектор може поцікавитися у власника про необхідність ввезення авто в Україну та іншими питаннями, які стосуються автомобіля, щоб визначити, чи може власник авто претендувати на будь-які пільги.
  3. Митна служба приймає рішення про ввезення транспортного засобу. Якщо документів буде недостатньо, вони можуть вимагати їх пред’явити.
  4. Спеціалізовані співробітники перевіряють технічну базу автомобіля на встановленому майданчику в присутності власника. Якщо будуть виявлені порушення або невідповідність документів, інспектор може скласти протокол про недотримання вимог і відправити автомобіль на тимчасовий склад зберігання. Автомобіль може стояти там безкоштовно не більше 2 місяців.
  5. На завершення, якщо співробітники митної служби все-таки готові надати дозвіл для легального ввезення авто на територію країни, вони приступають до розрахунку вартості процедури.

Важливо! Власники авто, яким доводилося стикатися з розмитненням, рекомендують визначати розмір мита і оплатити грошові кошти до того, як доведеться перетинати прикордонний контроль. Це допоможе звести терміни реєстрації до мінімуму і забезпечити успіх процедури.

Вирахувавши, скільки коштує розмитнити авто його власнику, співробітник митної служби поставить особисту печатку, підпис, своє ПІБ, дату перевірки, потім передасть пакет до відділу оформлення автомобіля. Відомості про авто внесуть в базу даних, після чого водієві видадуть свідоцтво про ввезення і паспорт транспортного засобу.

Скільки часу займає розмитнення?

Згідно із законодавством, розмитнення авто в Україні займає близько 72 годин. Але в окремих випадках термін може бути збільшений до 15 днів. Остаточний термін визначається ступенем завантаженості співробітників митної служби, а також відповідності документів на транспортний засіб встановленим вимогам.

Розмитнення автомобілів у “Дії”

У квітні Верховна Рада України проголосувала в першому читанні за законопроєкт, який дасть можливість розмитнювати автівки в “Дії”. Це дозволить прибрати людський фактор та корупцію з процесу розмитнення та зробити його максимально прозорим та зручним.

Після ухвалення законопроекту в цілому для розрахунку ціни розмитнення використовуватимуть лише сталі характеристики авто, на які не зможе вплинути людина. Інформація про вартість буде перевірятись у базі історичних даних.

Базу сформує Мінцифри на основі даних митниці. У системі буде митна вартість нових легкових автомобілів, які проходили митне оформлення в Україні з 2007 року, із деталями: марка, модель, рік випуску, тип і обʼєм двигуна. Усе це дозволить автоматично розрахувати справедливу митну вартість для автівки.

Крім того, увесь процес розмитнення буде онлайн та триватиме не більше години. Користувачу достатньо буде авторизуватися в Дії, обрати потрібний сервіс і ввести VIN-код, фактурну вартість автомобіля та додаткові відомості про авто. Дія розрахує митні платежі на основі цих даних і сформує митну декларацію. Користувачу залишиться перевірити її та підписати. Після цього Дія передасть декларацію до митниці. Далі відбувається пошук вартості авто за заданими параметрами у Базі даних та можливе коригування в чітко визначених випадках. Потім користувач має сплатити митні платежі, банк перерахує ці кошти на рахунок митниці і автомобіль може перетинати кордон.

Наразі на законопроєкт чекає друге читання. У разі ухвалення, він вступить у дію на наступний день після його опублікування.

Розмитнення авто з США і Європи: переваги і недоліки

Перегнати автомобіль з іншої країни в Україну, а не купувати його на території своєї держави, може бути вигідно і корисно з кількох причин. Давайте розглянемо їх, щоб розбиратися, коли варто робити, а коли ні.

Отже, переваги того щоб розмитнити авто з США і Європи:

  1. Бажання придбати рідкісну або раритетну модель автомобіля, якої немає в Україні.
  2. Заощадити на покупці імпортного авто.
  3. Митна перевірка виробляє ретельний огляд документації та стану автомобіля. У разі обману власник може пред’явити тій компанії або людині, у якого він купував авто, претензії.
  4. Можна пригнати такі моделі автомобілів за вигідними цінами, які в країні коштують набагато дорожче, ніж при купівлі за кордоном з урахуванням розмитнення.
  5. Отримати надійну і перевірену машину з країни виробника.

Але у процедури розмитнення є і свої мінуси:

  • Чим дорожче автомобіль, тим більше буде треба витратитися на розмитнення.
  • Зверніть увагу, що якщо провозити автомобіль без розмитнення, то справа дійде до кримінальної та адміністративної відповідальності.
  • Штрафи можуть досягати до 200 тис. гривень в залежності від ступеня порушення, а кримінальний термін до 3 років.

Висновок

Тепер ви знаєте, скільки коштує розмитнення авто і в якій послідовності відбувається процедура «легалізації» транспортного засобу. Для зручності ми все-таки рекомендуємо використовувати наш калькулятор розмитнення авто в Україні на 2024 рік, а не розраховувати все самостійно для своєї ж зручності.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)