Чому уроки фінансової грамотності не працюють

Життя в умовах економічної нестабільності показало, наскільки важливо правильно витрачати кошти і планувати бюджет. Гаманець який стрімко спустошується, регулярні борги, нескінченна кредитна кабала і зіткнення з шахрайством – все це наслідки неграмотності. Поводження з грошима вимагає знань і умінь. Фінансова грамотність – сукупність інформації, навичок, орієнтирів і поведінкових алгоритмів, які визначають здатність контролювати витрату, примножувати дохід і досягати економічного благополуччя.

Що дає фінансова грамотність в реальному житті

З вересня 2019 року в українських школах з’явилися уроки фінансової грамотності. Предмет має просту і актуальну мету – заздалегідь дати дітям відповіді на питання, які обов’язково виникнуть у майбутньому:

  • як заробляти достатньо грошей;
  • як грамотно витрачати зароблене;
  • як накопичувати і де зберігати;
  • як примножувати наявні фінанси.

Курс не вирішує питання профорієнтації підлітків, але може допомогти краще зорієнтуватися на ринку праці і знайти продуктивну «точку входу» у доросле життя. 58% українців відзначають, що найчастіше їх доходи не покривають витрат, причому проблема простежується серед груп з різним достатком. Багато з нас не вміють розпоряджатися грошима і створювати фінансові подушки, які важливі на випадок екстрених проблем зі здоров’ям або роботою, при терміновому переїзді, а також в старості. Виходить, тепер діти можуть уникнути наших помилок. Але чи все так просто?

Наскільки ефективні уроки фінансової грамотності

Сфера освіти побудована на витрачання зусиль, тоді як людина всіляко прагне до їх мінімізації. «Я збираюся вступати на лінгвіста, навіщо мені квантова фізика?», «Ваші інтеграли ніде не знадобляться», «Я за покликанням програміст, навряд чи вірші Пушкіна будуть корисні для розвитку в професії» … І нинішні, і колишні школярі дружно бракують «зайві »дисципліни і не розуміють, для чого ці знання їм дають. Фінансову грамотність як предмет з великою ймовірністю чекає та ж доля.

Другий фактор відторгнення виникає з першого: теорія не працює ефективно, тому що не викликає належного інтересу у підлітків. Можливо, хімія в школах зацікавила б більшу кількість дітей, якби кожен урок проходив в форматі захоплюючих експериментів, як на YouTube. Але ніхто не буде водити дітей за руки по магазинах, шукати разом з ними вигідні пропозиції в EVA або на практиці викривати маркетингові виверти. В результаті цільовою аудиторією уроків фінграмотності стають майбутні банкіри та економісти, а інші вважають за краще не завантажувати голову тим, що їм нецікаво.

Як почати правильно поводитися з грошима

Нам властиво вірити привабливим пропозиціям і набивати власні шишки замість того, щоб аналізувати чужі. Шлях дій і досвіду здається цікавіше теорії, але фінанси – та категорія, в якій ціна помилки часом дуже висока. То чи не краще вберегти себе від проблем та їх наслідків?

Кілька порад з фінансової грамотності:

  • Ведіть облік заробітку і витрат, щоб чітко розуміти, куди йдуть гроші і як спланувати подальші витрати.
  • Намагайтеся витрачати менше, ніж заробляєте. Перегляньте своє дозвілля, спробуйте дати бій шкідливим звичкам, якщо вони є.
  • При плануванні бюджету відразу відкладайте на базові та необхідні потреби: рахунки за комуналку, транспорт, інтернет, прожиток.
  • Не робіть спонтанних покупок. Звертайте увагу на акції, вивчайте аналоги і купуйте тільки те, що вам дійсно потрібно.
  • Використовуйте дисконтні карти, кешбек-сервіси та інші бонусні програми, які регулярно виручають і реально допомагають економити.
  • Щомісяця відкладайте 10% від свого доходу. Суму про запас потрібно мати завжди. Якщо не будете пропускати, зможете пристойно накопичити.

«Люди, які не поважають гроші або зловживають ними, як правило, домагаються того, що гроші починають зловживати ними самими. Дбайте про гроші, а вони, в свою чергу, подбають про вас», – сказав підприємець, фінансовий гуру і автор бестселера «Багатий тато, бідний тато» Роберт Кіосакі.


Коментарі (0)