Тимчасовий успіх «ручного» управління економікою має свою ціну – НБУ

Кирилл Шевченко

Поточна модель управління фінансовою системою будується на трьох конфліктуючих засадах, зазначають у НБУ.

Психологія бізнесу та громадян починає змінюватися: економічна логіка заміняє психологічний шок початку війни та переважання благодійних мотивів. Про це в авторській колонці на zn.ua пише голова Нацбанку Кирило Шевченко, повідомляє Banker.ua.

За словами голови НБУ, перехід на «ручне» управління економікою та фінансовою системою в умовах повномасштабної військової агресії з боку росії дозволив угамувати паніку та стабілізувати роботу фінансово-економічної системи країни.

Тим не менш, дедалі більш відчутними при поступовому відновленні економіки стають негативні та дестабілізуючі ефекти від «ручного» управління, яке добре працює лише у стресових умовах.

«Поточна модель управління фінансовою системою держави фактично будується на трьох конфліктуючих засадах», – зазначає у публікації Кирило Шевченко.

По-перше, пише голова НБУ, фінансування регулятором переважної частини бюджетного дефіциту з емісії формує девальваційний та інфляційний тиск.

По-друге, збереження низької прибутковості гривневих держоблігацій посилює інфляційний та девальваційний тиск.

По-третє, девальваційний та інфляційний тиск стримуються завдяки посиленню валютних обмежень та фіксації Нацбанком обмінного курсу.

Головний Telegram-канал банкірів

За словами Кирила Шевченка, тимчасовий успіх «ручного» режиму має свою ціну:

  • валютні обмеження та занижені ставки за ОВДП оплачуються власниками швидко знецінюваних гривневих заощаджень та доходів;
  • фіксація обмінного курсу гривні оплачується міжнародними резервами НБУ та надходженнями експортерів;
  • зниження податків перекривається переважно емісією НБУ та міжнародними позиками та грантами.

Проте, зазначає голова НБУ, наразі психологія бізнесу та громадян починає змінюватися, що має враховуватися в економічній політиці, яка потребує поступового переходу до більш ринкових механізмів.

«Економічна логіка починає заміщати психологічний шок початку війни та переважання благодійних мотивів», – наголосив Кирило Шевченко.

рукопожатие

Читайте також: Цифрова карта та платіжні гаманці: чому українцям можна не перейматися через відсутність кешу

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, через війну, розв’язану російським агресором в Україні, сьогодні не працює майже 35% української економіки.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)