В НБУ відзначили знакові події валютного ринку в 2019 році

Національний банк України вважає минулий 2019 рік досить позитивним для розвитку фінансового ринку: зроблено чимало революційних кроків, поставлені нові рекорди. Про це повідомляє Banker.ua з посиланням на звіт досягнень Нацбанку України за 2019 рік.

Серед знакових подій НБУ відзначає такі:

Валютна лібералізація. Набрав чинності революційний за своєю суттю Закон України «Про валюту і валютні операції», а разом з ним і нова ліберальна нормативна база НБУ з валютного регулювання. Для бізнесу скасовано обов’язковий продаж валюти, ліміт на репатріацію дивідендів, попереднє резервування гривні для купівлі валюти, заборону на купівлю валюти за кредитні кошти тощо. Громадянам дозволено купувати валюту онлайн та скасовано ліміт на щоденний обсяг купівлі валюти. Запроваджено зручну систему е-лімітів для інвестування за кордон як фізичними, так і юридичними особами. Загалом зроблено близько 40 валютних послаблень.

Встановлення депозитарієм НБУ лінку з міжнародним депозитарієм Clearstream усунуло технічні та адміністративні перешкоди для припливу іноземних інвестицій в державні цінні папери Уряду. Як результат, за підсумками 2019 року, нерезиденти інвестували в гривневі облігації (ОВДП) близько 4,3 млрд дол. США. А обсяг угод на вторинному ринку облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), номінованих у гривні, у 2019 році зріс на понад 70% – з 72 млрд грн до 123 млрд грн.

Зростання валютного ринку. Завдяки зростанню експорту та припливу іноземних інвестицій обсяг міжбанківського валютного ринку у 2019 році перевищив 94 млрд дол. США. Порівняно з минулим роком середньоденний обсяг операцій між банками виріс в 1,5 рази – до $380 млн. Позитивною залишалась і ситуація на готівковому ринку, який зріс на 40%. Громадяни, як і в три попередні роки, продовжували продавати валюти більше, ніж купувати.

Збільшення міжнародних резервів. Вони зросли до найвищого за сім років рівня – 25,3 млрд дол. США. Важливо, що це зростання відбулося у рік пікових виплат за зовнішнім державним боргом, що є свідченням подальшого посилення макрофінансової стабільності.

Рекордна купівля валюти НБУ. Сприятлива ситуація на валютному ринку упродовж майже всього року дала змогу НБУ викуповувати надлишок валюти, сформований надходженнями від експортерів та іноземних інвесторів. Загалом чиста купівля валюти НБУ у минулому році сягнула 7,9 млрд дол. США. Це найбільше значення за останні 14 років.

Зміцнення гривні. Курс гривні під впливом ринкових факторів зміцнився на понад 14%, а його середньоденне значення було на 5% вищим, ніж у 2018 році. Перша в українській історії стрімка ревальвація гривні стала важливим чинником уповільнення інфляції та фундаментом для зміцнення довіри до національної валюти та подальшої дедоларизації економіки.

Відмітимо, що загалом у 2019 році банківська система України стабілізувалась і продемонструвала рекордний прибуток. Про інші ключові досягнення Нацбанк відзвітувався у Программі дій на 2020 рік.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)