В Україні зросло кредитування у березні

Водночас корпоративне кредитування продовжує стагнувати.

За даними Нацбанку, залишок гривневих кредитів, наданих резидентам (бізнесу і населенню), у березні порівняно з минулим місяцем збільшився на 1,9% (+13,7 млрд грн). У порівнянні з аналогічного періоду минулого року залишок збільшився на 7,1% (+49,4 млрд грн), передає Banker.ua з посиланням на слова голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева.

Головний Telegram-канал банкірів

За його словами, кредитування населення зростало швидшими темпами. У порівнянні з березнем минулого року, роздрібні кредити зросли на 15,8%, а корпоративні – на 3,8%. При цьому кредити населенню займають 30% у структурі всього кредитного портфелю, а корпоративні – 70%.

Приріст кредитів населення багато в чому пояснюється активізацією споживчого, в т.ч. карткового кредитування та нарощуванням обсягів за програмою доступної іпотеки (єОселя), що наразі розглядаються банками як менш ризикові.

Зокрема, обсяг виданих нових іпотечних кредитів торік сягнув показників останнього довоєнного 2021 року (8,85 млрд грн). У першому кварталі за програмою єОселя видано іпотечних кредитів ще на суму 3,8 млрд грн.

“Утім корпоративне кредитування за великим рахунком продовжує стагнувати. І якщо б не держана програма 5-7-9, яка компенсує частину кредитної ставки, і є зараз основним драйвером кредитування, то обсяги останнього мали серйозно зменшитись”, – повідомив Данило Гетманцев.

За його словами, щодо кредитування бізнесу, діє багато негативних факторів:

  • не зовсім здоровий фінансовий стан окремих галузей (насамперед сільського господарства, металургії, добувних галузей),
  • відносно висока частка непрацюючих кредитів (36,6%),
  • висока вартість кредитних ресурсів (як похідна від процентних ставок і ризиків в економіці),
  • прогалини у дизайні флагманської програми 5-7-9, що зараз переформатовується Мінфіном разом із Мінекономіки як частина меморандуму з МВФ.

“Думаю, що принаймні частину із цих питань, які зараз гальмують банківське кредитування, нам вдасться зняти у разі запуску спеціалізованої установи (банку або фонду) розвитку, яка б займалась відновленням країни від наслідків війни і стимулюванням необхідних структурних змін в економіці. Перезапуск і збільшення кредитування за підтримки держави в умовах війни, з урахуванням усіх ризиків і обмежень пов’язаних із цим, і на повоєнному етапі є топ-пріоритетом для підтримки стійкого зростання”, – додає Данило Гетманцев.

Читайте також: Такого не було 15 років: чому BlackRock вирішив купити Global Infrastructure Partners і чи справді ринок інфраструктури стане найбільш перспективним?

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що НБУ оприлюднив форму письмового повідомлення про призначення аудитора для страховика.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)