Бізнес третій квартал поспіль очікує зростання ділової активності – індекс НБУ

Очікується стрімкіше зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника.

Бізнес третій квартал поспіль очікує зростання ділової активності в наступні 12 місяців, хоча й дещо нижчими темпами. Про це свідчить Індекс ділових очікувань підприємств, який становив 101,6% порівняно зі 104,5% у ІІІ кварталі 2023 року, передає Banker.ua з посиланням на пресслужбу Нацбанку.

Головний Telegram-канал банкірів

Попри безпекові ризики та логістичні труднощі з перетином кордону, респонденти прогнозували відчутніше зростання обсягів виробництва товарів та послуг, а також були позитивно налаштовані щодо розвитку власних підприємств. Тривало поліпшення інфляційних очікувань, водночас курсові очікування дещо погіршилися.

Незначне пожвавлення ділової активності прогнозується завдяки збереженню позитивних очікувань щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар і майбутньому фінансово-економічного стану.

Бізнес третій квартал поспіль прогнозував зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців, посиливши позитивні очікування: баланс відповідей становив 15,2% порівняно з 9,8% у ІІІ кварталі. Зростання очікували підприємства всіх видів економічної діяльності та розмірів за кількістю працівників.

Очікування щодо рівня девальвації нацвалюти незначно погіршилися: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 40,06 грн/$1 (в попередньому кварталі – 40 грн/$1). Більша частина респондентів (55,4% порівняно з 56,5% у ІІІ кварталі) очікують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців не перевищить 40 грн/$1.

Водночас поточний фінансово-економічний стан підприємств усе ще слабкий, попри поступове його поліпшення: баланс відповідей становив “мінус” 5,6% порівняно з “мінус” 5,8% у ІІІ кварталі.

Бізнес стримано оцінив поліпшення фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 4,1% (у ІІІ кварталі 2023 року – 6%). Поліпшення фінансово-економічного стану очікують підприємства більшості видів економічної діяльності, найоптимістичніші у своїх оцінках – підприємства переробної промисловості та будівництва.

бизнес

Залишаються негативними прогнози респондентів щодо зміни кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – “мінус” 6,5% (у ІІІ кварталі – “мінус” 7%). Найстриманіші у своїх прогнозах респонденти добувної промисловості, будівництва, а також транспорту та зв’язку. Водночас респонденти підприємств торгівлі та інших видів діяльності очікують збільшення кількості працівників.

Очікується стрімкіше зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей – 57,9% проти 47,2% у ІІІ кварталі.

НБУ проводив опитування з 31 жовтня до 28 листопада 2023 року. В опитуванні взяли участь 659 підприємств із 21 регіону країни.

Читайте також: Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (8 – 12 січня)

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що Viber відкриває офіс у Києві та планує запустити сервіс цифрового гаманця.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)