Чув, що ПриватБанк та інші банки знову заговорили про ліміти. Що це означає?

7 карток, 03 Грудня 2024
1
Що трапилося?

ПриватБанк обмежив витрати для банківських карток. Якщо за місяць обіг за картою клієнта перевищив 500 тис. грн, банк запитує додаткове підтвердження джерел доходів. Плюс у цьому разі клієнт має актуалізувати особисті дані у розділі про офіційний дохід. Для підтвердження українці отримують від банку запит на надання документів через Приват24, Viber або їм може зателефонувати співробітник ПриватБанку.

За відмови клієнта надавати у банк необхідні документи на його рахунки накладаються обмеження на видаткові операції.

Головний Telegram-канал банкірів
2
Це лише у «Приваті» чи у всіх банках?

Оскільки такі дії з боку банку продиктовані чинним законодавством, зокрема, фінмоніторингом, запитувати підтвердження коштів і тимчасово обмежувати ліміти за картками можуть усі банки. Однак є деякі великі фінустанови, на які люди активно скаржаться в інтернеті. Карткові рахунки українців почали блокувати під час досягнення готівкових надходжень у 400 тис. грн. І це не разове зарахування одразу 400 тисяч, що підлягає обов’язковому фінмону, а внесення кількох дрібніших сум. І коли загальний обсяг грошей сягає 400 тисяч, рахунок блокується.

3
Через війну в Україні начебто говорили про лояльніший фінмон. Чи ні?

Справді, під час військового стану в країні Нацбанк скасував планові та позапланові виїзні перевірки банків та небанківських установ з метою спостереження у сфері фінмоніторингу, дотримання валютного та санкційного законодавства. З 17 березня набрав чинності закон №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України про дію норм на період дії воєнного стану». Але незважаючи на це, в самих банках поступово повертаються колишні норми.

4
Тобто банки «допитують» клієнтів на власний розсуд?

Не зовсім так. На початку квітня саме НБУ дозволив банкам обмежувати операції фізосіб, якщо їхня сума перевищує 400 тис. грн. І якщо клієнт не зможе документально підтвердити походження коштів, то гроші можна витратити лише на благодійність чи купівлю військових облігацій.

Тож і за законом, і за правилами обслуговування банк має право розірвати співпрацю з тим клієнтом, з яким він не може працювати з якихось причин.

5
А хто може потрапити під блокування та чому?

Найчастіше це відбувається з українцями, які проводять підозрілі операції, чи банку здалося, що вони такими є. Наприклад, якщо великі суми операцій нетипові для клієнта, і при цьому він не надав на запит банку офіційного підтвердження за цією операцією. У таких випадках банк блокує рахунок та спрямовує дані до СБУ. І коли СБУ підтвердить, що не підозрює людину у злочинних діях та фінансуванні тероризму, банк розблокує рахунок. Проте терміни спрогнозувати складно.

Крім того, раніше українцям дозволяли заводити готівку на рахунок та проводити операції на загальну суму 400 тис. грн на місяць. Зараз, під час військового стану, діє накопичувальний ліміт на внесення готівки та операцій з карток, тому слід пам’ятати, що при досягненні порогового обсягу можуть бути жорсткі перевірки.

6
Що робити, щоб уникнути проблем?

Підтверджувати документально походження коштів. Як варіант, зареєстрований ФОП та обіги за ним, дивіденди, офіційний продаж майна. Тобто йдеться лише про поповнення рахунку готівкою через касу банку, платіжний термінал чи банкомат. Обмеження не поширюються на випадки безготівкових перерахувань. Якщо гроші було переведено з одного рахунку на інший – блокування не повинно бути. Вважається, що вони попередньо перевірені банком та «прозорі».

7
Якщо обіг до 500 000 грн, можна розслабитися?

Повернемося до того, що поріг у 500 тис. грн собі визначив у цьому випадку ПриватБанк, а згідно із законом загальна сума у ​​400 тис. грн вже може викликати питання. Звичайно, у випадку з дрібними сумами банк не може блокувати операції та вимагати довідки (хоча трапляється всяке).

Але якщо набігає велика сума, якщо банк не розуміє, чому клієнт проводить перекази, якщо операції проводяться за участю чиновників чи депутатів, банк зобов’язаний ставити своїм клієнтам питання.

При цьому банки не контролюють суми, витрачені на допомогу ЗСУ або купівлю військових облігацій.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: