Експерти радять диверсифікувати заощадження. Як мені вкласти гроші правильно, а не в усе підряд?

7 карток, 03 Грудня 2024
1
Всі кажуть, що гроші краще вкладати частинами в різні активи. В цьому є сенс?

Коли мова йде про заощадження й інвестиції, знаходиться дійсно багато експертів, які знають, куди вкласти гроші. «В золото треба», «краще в нерухомість», «раджу ризикнути з криптою» – ці поради друзів і знайомих, звичайно, мають місце бути. Але якщо послухати дійсно фахівців, фінансових експертів, то всі як один скажуть, що потрібно диверсифікувати свої інвестиції. І для цього є безліч інструментів, у тому числі банківських.

2
Ну і куди ж зараз модно вкладати? І як це зробити правильно?

Якщо подивитися на структуру розподілу активів у світі, то основна частка припадає на нерухомість, світовий борг, валюти провідних країн і цінні папери. Зовсім трохи займають золото та деривативи (договори). І зі значним відривом йде криптовалюта, а замикає цей список срібло.

У будь-якому випадку, кожній людині необхідно мати хоча б маленький «портфель» – вкладати потроху в різні активи, це правильний підхід. Інакше можна зіткнутися з ситуацією, коли ви вклали всі заощадження, наприклад, в долари, а завтра курс може різко обвалитися, і ви прогоріли.

3
А які інструменти доступні українцям?

Щоб вибрати активи і пропорції, тобто яку частину ви готові вкласти в кожен з них, ви повинні зрозуміти, наскільки великий ризик готові сприймати. Якщо просто відкрити депозит як фізособі, та ще й на невелику суму, то ризик тут мінімальний. Звичайно, і бажаний рівень прибутковості для всіх інвесторів різний. Наприклад, люди, які купують акції, як правило, не розглядають дохід менше 10% річних.

Українцям же можна диверсифікувати вкладення за рахунок доступності долара і євро. Хайлевел – відкрити депозит у своїй валюті, вкласти частину в інвалюти, інвестувати в нерухомість і, наприклад, в акції.

4
Чому всі вкладають тільки в долар і нерухомість? А, ну і гривневий запас мають у кращому випадку

Такий вибір українці роблять, ймовірно, тому що у країні відсутній ринок цінних паперів. Крім того, Нацбанк обмежує інвестиції українців за кордон, що посилюється ще і незнанням правового поля, нерозумінням ринку та іншими факторами. Тому весь портфель у людей зосереджений в основному в нерухомості всередині країни і грошах.

Але радує те, що НБУ додали до цих інструментів держоблігації, хоча частка фізосіб тут незначна. Це більше підходить юрособам.

5
Припустимо, у мене не дуже велика сума для вкладень. Як мені вчинити?

Розбийте, як мінімум, свої інвестиції на фінансові та матеріальні активи. Найдоступніший вид – депозит. Це низькоризикований інструмент, вклади захищені державою, тому ви зможете стабільно отримувати свій відсоток. Суть цього методу зводиться здебільшого навіть не до накопичення, а до збереження капіталу, так що високоприбутковим його не назвеш.

Знову ж таки, дивлячись що вважати «невеликою» сумою. Якщо є тисяч 5-10 доларів, спробуйте вкласти в ОВДП – дохідність буде вища, ніж у депозитів, на 3-7%.

Плюс, можете купувати стійкі світові валюти, але не вкладайте туди основну частину коштів.

Відносно матеріальних активів, можете інвестувати в банківські дорогоцінні метали (вони часто тільки зростають у ціні). Кілька грам золота, наприклад, ETF, GLD або GLDM, зайвими не будуть. Та й срібло подорожчало останнім часом.

 

6
А крім банківських інструментів, які ще є варіанти?

Все залежить від наявної суми, готовності ризикувати і чекати. Можна купити комерційну або житлову нерухомість для подальшої здачі в оренду, тоді інвестиції почнуть окупатися в найкоротші терміни. Можна купувати акції компаній. До речі, варто звертати увагу на недооцінені компанії. Але тоді більший прибуток доведеться почекати. Однак облігації все ж у цьому сенсі більш цікаві. Заради інтересу можете за бажанням навіть з криптовалютами познайомитися. Загалом, інвестпортфель може і повинен бути різноманітним.

7
Для мене, як для дрібного інвестора, є якісь перспективи?

Той факт, що українці обмежені в інвестиціях, вже знатно приївся і набрид. Однак надія є. Регулювання ринку цінних паперів в Україні не так давно зазнало деяких змін. Тому, якщо законодавство вдасться адаптувати під нові вимоги до 2021 року, то інвестори країни значно розширять географію і інструменти для інвестицій. А це великі можливості для українців.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: