“Шахрай, гудбай”: як захистити свої гроші від кібершахраїв

8 карток, 25 Листопада 2024
1
Чув, що шахраї можуть вкрасти гроші під час онлайн-шопінгу або гри в онлайн-ігри. Чи це так?

Дійсно, кібершахраї можуть вкрасти дані паспорта, банківської карти або рахунки через мобільні гаджети або комп’ютери, якщо вони підключені до мережі Інтернет. Найчастіше для крадіжки особистих даних злочинці використовують спеціальні алгоритми і віруси, які вбудовуються в операційну систему комп’ютера і передають дані аферистам. При цьому вірус-шпигун потрапляє в пристрій через електронну пошту, скачування підозрілих програм або файлів, а також під час відвідування неперевірених сайтів.

Також шахраї можуть красти готові прокачані акаунти геймерів або вимагати плату за повернення аккаунта.

2
Як зрозуміти, що шахраї полюють на тебе?

Кібершахраї, як і звичайні аферисти, грають на почуттях людей, а саме на жадібності і бажанні отримати що-небудь даром. Наприклад, ви – просунутий геймер і ваш профіль в грі має досить високий рівень. Злочинці можуть надіслати вам пропозицію про нову акцію або безкоштовну роздачу подарунків, нібито від організаторів гри. Щоб отримати подарунок, просять залишити логін і пароль, що більшість геймерів роблять без проблем. Далі шахрай змінює пароль і логін на новий і виставляє аккаунт на продаж або ж пропонує власнику викупити аккаунт назад за кругленьку суму. Найчастіше для злочинних дій шахраї використовують фейкові аккаунти, тому виявити їх дуже складно.

3
А чим можуть бути небезпечні покупки в інтернеті?

Сьогодні більше половини всіх покупок українці здійснюють в інтернеті. Як правило, для оформлення замовлення покупець повинен заповнити спеціальну форму, де потрібно вказати особисті дані одержувача товару, а також заповнити модуль для оплати онлайн, вказавши номер карти, термін дії, а в деяких випадках і захисний код CVV. Робити цього не варто. Надаючи повний набір відомостей про банківську карту, ви ризикуєте потрапити на шахраїв, які виведуть всі кошти з вашого рахунку і заблокують його.

4
Мені прийшла sms від банку з акційною пропозицією. Просять вказати номер картки, щоб отримати грошовий приз. Чи варто це робити?

Акційні розсилки від банків – один з найпоширеніших способів крадіжки даних. Ніколи (!!!) не вказуйте номер своєї картки і тим більше код CVV, поки не з’ясуйте справжність пропозиції. Для цього зверніться в офіційний колл-центр банку або  зв’яжіться з менеджером чату на сайті банку і дізнайтеся подробиці акції. Щороку українці втрачають мільйони гривень саме на цій схемі обману. Тому не довіряйте різним акціям і подарункам, адже безкоштовний сир завжди буває тільки в одному місці – мишоловці.

5
Подзвонив співробітник банку і сказав, що гроші з моєї карти вкрадені. Просить назвати номер картки, щоб упевнитися, що вона належить мені. Що робити?

Якщо вам телефонують співробітники банку і говорять про те, що карта була зламана і гроші вкрадені, то не варто вірити на слово. Швидше за все, перед вами шахрай, який намагається отримати номер вашої картки. Аферист обов’язково попросить номер карти, щоб перевірити вашу особистість і “допомогти вам у вирішенні проблеми”. Не довіряйте таким дзвінкам і не розголошуйте дані карти.

По-перше, банк не буде дзвонити вам і говорити про крадіжку коштів. Будь-які підозрілі транзакції просто блокуються. Вам дійсно може зателефонувати співробітник банку і запросити до найближчого відділення для розгляду, але ніколи не запропонує вирішити питання по телефону.

По-друге, співробітники банку не будуть питати номер карти і ваші дані, так як ця інформація у них є в базі даних.

По-третє, ви можете перевірити стан своєї картки самостійно, скориставшись мобільним додатком або онлайн-банкінгом.

6
Гроші пропали з карти. Що робити?

Якщо  біда вже трапилася і з вашої картки дійсно була знята певна сума, то насамперед потрібно звернутися в банк з відповідною заявою. Чим швидше ви це зробите, тим більше шансів, що банк встигне заблокувати транзакцію і не пропустити передачу грошей шахраям. Далі вас запросять у відділення банку для з’ясування обставин і заповнення спеціальної форми. Банк допоможе в розслідуванні і надасть необхідну інформацію в органи поліції.

7
А чи повернуть мені вкрадені гроші?

Залежить від ситуації. Якщо гроші були вкрадені шахраями без вашої згоди, тобто ви навмисно не розголошували свої дані, то банк вирішить питання і гроші будуть повернуті. Однак, якщо ви назвали свої дані самостійно, то банк може відмовити в поверненні коштів. Кожна ситуація індивідуальна, тому краще напряму звернутися в банк при крадіжці коштів. У будь-якому випадку, банк надасть допомогу в розслідуванні і допоможе захистити ваші кошти від повторних атак кіберзлочинців.

8
Які компанії приймають участь у програмі "Шахрай гудбай"

Організатором проекту є Національній бан України. Партнерами проекту виступають більш ніж 60 компаній: банкиб платіжні системи, онлайн-магазини тощо. Серед них “Альфа-банк”, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль, Ощадбанк, OLX, MasterCard, Visa, Vodafone, Київстар и другие.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: