Нацбанк створює умови для дешевих кредитів

Українська економіка, яка фактично ніколи в своїй історії не бачила кредитів в гривні нижче під 15-20%, отримала історичний шанс знизити їх вартість до 10%, а то і менше. На початку цього року вартість запозичень уряду вже впала до однознакової позначки. Про це повідомляє Banker.ua з посиланням на пост в facebook прес-служби НБУ.

Низька інфляція – запорука дешевих кредитів, а країна, валюті якої не довіряють навіть власні громадяни, ніколи не зможе забезпечити дешевий кредитний ресурс для економіки. Про це заявив директор департаменту монетарної політики і економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський.

Як зазначив Лепушинський, протягом майже 25 років в Україні постійні стрибки інфляції і регулярні валютні кризи підривали довіру до гривні і знищували передумови для довгострокового бізнес-планування.

Він нагадав, що в 2015 році НБУ ввів режим інфляційного таргетування, де основним інструментом для досягнення мети є облікова ставка, а обов’язковим принципом – плаваючий валютний курс. НБУ протягом 2019 року знизив облікову ставку з 18% до 13,5%, інфляція знизилася до 4,1%, а гривня рекордно зміцнилася.

Як заявив представник НБУ, в кінці минулого року і на початку 2020 року банки вже почали знижувати процентні ставки по гривневих депозитах і кредитах. За його словами, вартість ресурсів для економіки буде знижуватися і надалі, прямуючи слідом за обліковою ставкою НБУ.

“Не дивлячись на всі економічні досягнення Національного банку, зниження вартості боргових ресурсів є лише однією з передумов для дешевих і доступних кредитів. Недостатня захищеність прав кредиторів і “непередбачувана” судова система в комбінації з високим рівнем неповернення кредитів, існування касти “недоторканних” позичальників змушують банки закладати у вартість кредитів надто високу премію за ризик. Тому добросовісні позичальники платять відсотки по тих, хто має право їх не оплачувати”, – додав Лепушинський.

Проте згідно до держпрограми з надання доступних кредитів для малого і середнього бізнесу вже з 1 лютого 2020 року для українців на відкриття власної справи повинна бути запущена програма доступного кредитування 5-7-9%.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)