Податкова знижка на навчання 2024: документи, терміни повернення, розмір компенсації

В Україні можна отримати повернення коштів за навчання на 2024 рік. Виконання процедури не вимагає багато часу; щоб отримати знижку, потрібно зібрати певний пакет документів, не мати податкових заборгованостей. Знижка діє для офіційно працевлаштованих громадян.

Що таке податкова знижка на навчання?

Ця сума формується з прибуткового податку, який сплачують працездатні громадяни. Платник має право вимагати від держорганів повернення частини суми, витраченої на навчання за попередній рік, згідно зі ст. 166 ПК України. Отримані гроші фізичні особи зможуть витратити на оплату навчання, погашення кредитів, оплату житла або купівлю ліків.

До яких навчальних закладів відноситься знижка?

Повернення коштів за навчання можливо для наступних установ:

  • Заклади вищої освіти.
  • Акредитовані приватні навчальні заклади.
  • Школи.
  • Дошкільні організації.
  • Аспірантура.

Винятком є ​​тільки військова кафедра, за неї податкова гроші не поверне.

Для кого діє така компенсація?

Податкові відрахування діє не тільки для громадян України, які проживають на території країни постійно, але і для внутрішніх переселенців, наприклад, з Донбасу. Подати заяву до податкового органу зможуть наступні кандидати:

  • Офіційно працевлаштоване фізична особа незалежно від громадянства.
  • Юридична особа, яка оплачує прибутковий податок.

В обох випадках у заявників не повинно бути заборгованостей з податкових зборів.

Хто може отримати податкову знижку:

  • Сам студент, якщо він має офіційний дохід та самостійно сплачує навчання.
  • Батьки, якщо у договорі із навчальним закладом вони платники послуг.

Як це працює?

Заява в податкову подається за місцем проживання заявника. Для того щоб можна було отримати виплату, необхідно надати договір між заявником та навчальним закладом, а також чеки про оплату навчання. Боргів бути не повинно.

Має значення те, хто вносить оплату за навчання. Наприклад, якщо студент оплачує своє навчання сам, він повинен подати заяву від свого імені, а якщо на його навчання виділяють кошти батьки, заяву повинні подавати вони. Податкове повернення поширюється не тільки на власні кошти заявника, витрачені на навчання, а й гроші, отримані за кредитною програмою в банку або МФО. Якщо мав місце кредит, до документів потрібно додати договір з банком і чеки, якщо оплата за договором про кредитування вже вносилася.

Список необхідних документів

Для того щоб отримати повернення коштів за навчання у 2024 році, потрібні наступні документи:

  • Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування
  • Копії сторінок паспорта, які підтверджують паспортні дані
  • Податкова декларація про майновий стан і доходи за формою
  • Довідка про заробітну плату за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги;
  • Копію договору з навчальним закладом
  • Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за навчання
  • Документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини, якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб)
  • Реєстраційний номер облікової картки платника податків

Всі документи подаються до податкового органу, після чого він розглядає можливість повернення коштів. Зазвичай на це йде близько двох місяців.

Важливо! Якщо буде бракувати хоча б однієї квитанції про сплату за цей рік, держава не компенсує податок. Послуга не діє на освіту за кордоном, не поширюється на проживання у гуртожитку та воєнну кафедру.

Терміни повернення податку за навчання

Варто звернути увагу на те, що відповідно до ПК України повернення ПДВ за навчання передбачений тільки за попередній рік, тобто в 2024 році можна отримати гроші за 2022 рік навчання. При цьому заява має бути подана не пізніше грудня 2024 року. Якщо термін подачі документів буде пропущено, можливість повернути відрахування пропадає. Суми не складаються і не подовжуються на наступний рік.

Розмір компенсації

Компенсація за навчання буде не повною, Податковий Кодекс передбачає повернення не більше 18% коштів, витрачених на навчання. Таким чином, при витратах 20 000 гривень можна розраховувати отримати від держави 3600 гривень.

Яке значення має офіційна зарплата?

18% – це максимальна сума виплати, на яку можна розраховувати, однак відсоток змінюється в залежності від величини зарплати заявника. Якщо заявник у минулому році заплатив податки на суму нижче розрахованої, то величина компенсації зменшиться. Відсоток утриманих податків вираховується саме завдяки довідці з місця роботи. Вивчивши дані, податкова служба скаже, на який відсоток ви можете претендувати.

На замітку: якщо ваш оклад мінімальний, то ви можете розраховувати на пільгу 18%.

Після того як в податкову інспекцію будуть подані всі документи і заява, заявник повинен буде вказати номер розрахункового рахунку. На нього податковий орган перерахує компенсацію. Потрібно буде вказати номер рахунку в формі IBAN, номер картки не підійде. Таку послугу може надати будь-який банк, уточнити ви можете у своїй фінансовій організації, зателефонувавши туди або завітавши до відділення.

Скільки раз можна отримати повернення?

За умови сумлінної сплати податків громадянином і своєчасну подачу документів, він може розраховувати на щорічну компенсацію. Варто відзначити, що якщо в сім’ї кілька дітей, і батьки оплачують їх навчання, можна розраховувати на виплату за кожного студента. Це правило поширюється і на багатодітні сім’ї. При цьому не потрібно подавати документи на кожного учня окремо. Досить зібрати тільки один пакет документів, але докласти два договори з навчальним закладом.

Якщо ви не знаєте, як правильно скласти документи, зверніться до фіскальної служби за місцем прописки. Інспектор допоможе скласти декларацію про доходи, пояснить, які документи потрібні і яких не вистачає, зможе відразу назвати ваш особистий відсоток повернення. Якщо все в порядку, чекати потрібно близько 60 днів, після цього гроші надійдуть на вказаний вами розрахунковий рахунок.

У деяких випадках податкова інспекція може відмовити заявнику, причину вони повинні обов’язково вказати в письмовому вигляді. Ви можете виправити недоліки, якщо, наприклад, відмова пов’язана з неправильно заповненими документами, і подати заявку повторно. Якщо ви подасте документи до 31 грудня поточного року, ви зможете отримати виплату за 2022 рік, якщо документи будуть подані в 2024, то відрахування за 2024 отримати вже не можна. Проте, можна подати на повернення коштів за 2024 рік, якщо навчання до цього моменту не припинилося.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)