Що буде далі? (ЩБД #10): гривня втрачає позиції, ціни на пальне також прориваються догори

17 Грудня 2021

Традиційно Banker.ua разом із експертами проаналізував, якою була ситуація на валютному та паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, а також чи були зміни на ринку криптовалют за минулий тиждень. Також експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися в наступні сім днів.

Тут банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Головний Telegram-канал банкірів

Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:

Після різкого стрибка на початку грудня до рівня 27,40 грн/$ курс на початку цього тижня відкотився до 26,85-26,90 грн/$, але вже до кінця тижня знову повернувся до рівня 27,20 грн/$.

На ринку помітні спроби спекулянтів розкачати курс на тлі будь-яких новин на українському та міжнародному ринку. Цього тижня НБУ виходив на ринок із продажем валюти, щоб заспокоїти нервозність гравців ринку.📊

Зростання курсу на початку грудня мало більш психологічний характер у зв’язку з різкими заявами щодо можливого вторгнення російських військ на територію України.

Після проведення телефонних переговорів між президентами США та Росії ситуація заспокоїлася, і зараз ми бачимо бажання НБУ підтримувати курс на поточних рівнях 27,00-27,20 грн/$.

Наприкінці року очікуються великі витрати бюджету, за нашими оцінками, у межах 50-100 млрд. грн. Частина цих грошей може піти на валютний ринок.

Також після спаду напруги очікується повернення нерезидентів ринку ОВДП.

Зростання облікової ставки має відобразитись і на вартості залучення держборгу у бік зростання, що має стати привабливим для нерезидентів-інвесторів, відповідно під ці цілі нерезиденти заведуть валюту на ринок.

Крім цього, на ринку останніми днями активізувалися продавці валюти, аграрії та металурги.💰

Всі ці фактори повинні збалансувати ринок, і ми не бачимо передумов для різкого коливання курсу до кінця року. До кінця року ми очікуємо на курсовий коридор 26,80-27,40 грн/$.

Герман Марченко, директор Департаменту казначейства КомІнБанку:

На початку тижня гривня зміцнилася до рівнів 26,90-26,95 грн/$, при цьому НБУ виходив із покупкою долара за курсом 26,89 грн/$, проте вже у вівторок під тиском переважаючого попиту котирування досягли 27,20 грн/$.

Національний банк був присутній на торгах міжбанку, тому у понеділок він викупив надлишок валюти за курсом 26,89 грн/$, у вівторок-середову продав 100 млн доларів із резервів з метою згладжування валютних коливань за курсами 27,05 та 27,22 грн/$ .

Курсовий коридор готівкового ринку точно слідував за міжбанком, клієнтського ажіотажу не спостерігалося, пропозиція валюти дещо переважала над попитом.

На наступному тижні є можливість збільшення обсягу залучення ресурсів у зв’язку з розміщенням Мінфіном гривневих та валютних ОВДП на аукціоні, що відбудеться 21.12.2021 року.

Водночас, у другій половині грудня очікується збільшення бюджетних платежів, що, у свою чергу, призведе до збільшення попиту на іноземну валюту.💸

Наступного тижня прогнозую наступний курсовий коридор долара США – 27,00-27,50 грн/$, євро – 30,60 – 31,50 грн/€.

У середу ФРС США на своєму засіданні відклав підвищення облікової ставки США, що призвело до зростання курсу золота.

Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:

Поточний тиждень розпочався з помірного зміцнення гривні на торгах МВРУ. Проте тренд на зміцнення національної валюти протримався недовго – у вівторок курс повернувся до позначки 27 грн/$.💵

За даними Національного банку, портфель ОВДП нерезидентів за тиждень виріс на 2 млрд грн, що є значною сумою в поточних умовах. Але не варто переоцінювати рівень впливу цього фактора на курс національної валюти. Цього тижня Міністерству фінансів, в результаті проведеного ОВДП аукціону, вдалося залучити 10,8 млрд. грн., проте більша частина залученої суми була з боку українських банків.

Аналізуючи та прогнозуючи курсовий тренд до кінця року, варто враховувати суттєвий момент, який полягає в тому, що валютний ринок України входить у період високої невизначеності, де ситуативні сплески попиту та пропозиції як на валюту, так і на гривню будуть серйозно впливати на курс. . На тлі цієї невизначеності вагомим фактором залишатиметься Національний банк України.

Тому наступного тижня я чекаю досить великої волатильності на МВРУ та курсу в коридорі 27 -27,45 грн/$.

Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:

На минулому тижні на валютному ринку домінував висхідний курсовий тренд. Активізація покупців у середині тижня призвела до значного дисбалансу на ринку, що змусило НБУ виходити на торги з продажем валюти. У вівторок-середу обсяг інтервенцій регулятора становив близько $130 млн, хоча ще у понеділок Національний банк виходив на торги із купівлею $5 млн у рамках класичної стратегії.

На тлі переважаючого попиту з понеділка по четвер курс долара зріс із 26,9 грн/$ до 27,2 грн/$. На піку котирування піднімалися ще вище, проте збільшення обсягу попиту іноземну валюту було ситуативним. Як тільки він був задоволений, котирування трохи опускалися.📉

Підтримку гривні минулого тижня надавали покупки ОВДП нерезидентами. За тиждень (п’ятниця-п’ятниця) їхній портфель зріс на 1,4 млрд грн. Тобто приріст вкладень іноземних інвесторів у держоблігації продовжується вже другий тиждень. І, з урахуванням зростання апетиту до ризику серед інвесторів, є підстави вважати, що до кінця року помірний приріст портфеля збережеться.

На наступному тижні підвищена турбулентність на МВРУ з високою ймовірністю зберігатиметься на тлі значних платежів щодо повернення ПДВ, бюджетних видатків та закінчення фінансового року. Ситуативні сплески попиту та пропозиції можуть призводити до досить сильних коливань курсу протягом дня. При цьому в середньому попит переважатиме, а на ринку збережуться тенденції до помірної девальвації гривні. За моїми оцінками, торги наступного тижня проходитимуть у межах 27,15-27,50 грн/$.

Сергій Гнєзділов, начальник департаменту по роботі на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ«РАДАБАНК»:

Цього тижня курс долара коливався з 26,90 до 27,25 грн/$ на міжбанківському ринку і, зважаючи на все, закінчить тиждень на рівнях 27,10/27,20 грн/$. На цей рух вплинув попит із рівнів 26,90-27,00 грн/$, оскільки покупцям цей курс видався цікавим. Населення також зацікавилося курсом у районі 26,95-27,00 грн/$ після зльотів до 27,35 грн/$, і курс знову почав зростати. Аукціон Мінфіну не допоміг курсу піти вниз і в четвер знову були спроби штурмувати 27,25 грн/$, проте безрезультатно – п’ятниця однозначно стартує нижче за 27,20 грн/$.

Наступний тиждень у Європі святковий і, можливо, велика кількість людей, які працюють у Європі, на свята повернуться до України, що цілком імовірно вплине на готівковий курс у бік зменшення. А міжбанківський ринок тепер піде за готівкою. Прогноз на тиждень – 26,95/27,25 грн/$.🎉

Юрій Гриненко, казначей Банку Кредит Дніпро:

Торги у понеділок відкрилися на рівні 26,92 грн/$, і долар зростав практично весь тиждень, за винятком четверга, коли на ринку була нетривала корекція до рівня 27,14 грн/$, але п’ятничні торги ми вже закривали на рівні 27,285 грн/$.

Основним тригером зростання цього тижня стала виплата гривні за «зеленою» енергетикою. Далі до покупців підключилися нафтовики та покупці вугілля.

У разі більш раннього відшкодування ПДВ та бюджетних виплат на нас чекає продовження висхідного тренду та повторне тестування максимумів на рівні 27,4 грн/$, але до цих рівнів ми можемо наблизитися вже ближче до кінця наступного тижня.

Наступного тижня прогнозую коридор 27,2-27,4 грн/$. 💸

Фахівці діляться своєю думкою щодо стану паливного ринку найближчим часом.

Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:

За період з 13 по 17 грудня середня ціна країни бензину А-92 знизилася на 2 коп./л і склала 29,48 грн/л, бензин А-95 подешевшав на 5 коп./л — до 30,21 грн/л , а дизельне паливо – на 6 коп./л, до 29,46 грн/л.

Зниження цін стало результатом коригування вартості палив відповідно до постанови уряду про граничну торгову націнку. При цьому зростання європейських котирувань, яке спостерігається з початку грудня, сприятиме підвищенню цінників на стелах АЗС наступного тижня.

Автогаз за тиждень у роздробі виріс несуттєво, на 1 коп/л., до – 19,06 грн/л. На роздрібну ціну зрідженого газу так само продовжують впливати високі ціни на ресурс у Європі. 📈

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

До кінця року ми відзначаємо стабілізацію цін на ринку. Стрімке зростання вартості квадратних метрів, яке ми спостерігали аж до осені 2021, змінилося різними акційними пропозиціями, за допомогою яких забудовники залучають інвесторів у відділи продажів.

Споживчий попит дещо знизився. По-перше, частина інвесторів завмерла, чекаючи на стабілізацію ситуації на російсько-українському кордоні. По-друге, вартість житла в нових проектах така, що потенційні покупці все активніше розглядають іпотеку та умови розстрочення від забудовника, що впливає на попит. Комерційні банки спільно із забудовниками активно розробляють нові вигідні умови щодо іпотеки.🏠

Компанія «Інтергал-Буд» завершує роботи з будівництва та введення в експлуатацію каналізації, яка з’єднуватиме будинки приміського комплексу «Озерний гай Гатне» з київськими мережами. Орієнтовний термін закінчення – кінець цього року.

За минулий тиждень було запущено ЖК Riverdale, ЖК Standford (нова секція) та «Сучасний квартал» (нова секція).


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: