“Українська економіка активно відновлюється після епідемії коронавірусу», – економіст Сергій Фурса

23 Жовтня 2020

Економіка України успішно вистояла в боротьбі проти коронавірусу, а вплив епідемії не став настільки руйнівним, як у Європі. Сьогодні економіка України активно відновлюється і готується до другої можливої хвилі карантину. Що очікує країну в найближчому майбутньому і наскільки вітчизняні компанії цікаві іноземним інвесторам, Banker.ua дізнавався у економіста Сергія Фурси.

– Україна стоїть на порозі другої хвилі коронавірусу. Як вітчизняна економіка зреагує на другу хвилю епідемії і чи варто очікувати глобальних погіршень?

С.Ф.: Все залежить від того, чи будуть вжиті карантинні заходи і які. Якщо жорсткі карантинні заходи все-таки будуть введені, то, звичайно, удар по економіці буде. Якщо карантин не вводитиметься або буде помірним, то удар буде значно меншим.

Перша хвиля карантинних заходів вдарила по економіці, але не критично. Її наслідки в Україні були легшими, ніж у Європі, оскільки вжиті заходи були не надто жорсткими. А далі все залежить, який карантин ми застосуємо в Україні і чи будемо його запускати взагалі.

– Які галузі найбільше постраждали від карантину в першу хвилю?

С.Ф.: Постраждали найбільше ті галузі, які зупинялися. В основному постраждала сфера послуг, транспорт. Тобто, постраждали ті, хто не міг працювати. Ті, хто міг, не постраждали.

– Одним з антикризових заходів було зниження базової процентної ставки. Сьогодні вона залишається на рівні 6%. Це найнижча ставка за всю історію країни. Чому ж при низькій ставці кредити залишаються такими дорогими?

С.Ф. Зниження процентної ставки ніяк не пов’язане з карантинними заходами і підтримкою економіки. Національний банк поступово знижував ставку протягом останніх двох років. Це політика Національного банку і вона ніяк не пов’язана з карантином. Інфляція була взята під контроль і знижувалася. Чому такі високі кредити? У нас ставка рекордно низька по Україні, але вартість грошей вище. Якщо у всьому світі гроші коштують нуль, то у нас –  6%. Природно, що і кредити у нас дорожче. Виправити це жодним чином не можна, так як ризики залишаються високими. Коли зараз для держави процентна ставка в доларах становить 9%, то розраховувати, що кредити всередині країни стануть дешевше, просто неможливо.

Перша хвиля карантинних заходів вдарила по економіці, але не критично

– У поточному році скоротилася кількість партнерських пропозицій від забудовників і банків. З чим це пов’язано?

С.Ф.: Можу припустити, що, можливо, надійність українських забудовників викликає великі питання. Та кількість афер, банкрутств із забудовниками змушують банки бути обережними. Поки на ринку будівництва не наведуть порядок, банки будуть дуже обережно ставитися до програм із забудовниками.

– Зовсім недавно з’явилася інформація, що Пенсійний фонд України є глибоко дефіцитним. Експерти припускають, що він може бути розформований і управління передадуть приватним пенсійним фондам. Наскільки це ймовірно?

С.Ф.: Пенсійний фонд дійсно дефіцитний, так як податкових відрахувань не вистачає, тому що число працюючих не відповідає числу пенсіонерів. Але ніхто не розформує Пенсійний фонд, це божевільні фантазії. Про що йде мова, так це про можливий запуск другого рівня пенсійного забезпечення, яке пов’язане з накопичувальними пенсіями. Але другий рівень стосуватиметься тільки тих, хто ще не досяг 35 років. Якщо ви старше, то ви просто не встигнете нічого накопичити. Запускати чи ні другий рівень – такі дискусії зараз йдуть. І головне питання в цих дискусіях полягає в наступному: «Чи варто збільшувати оподаткування для бізнесу?». Адже введення додаткових податків негативно позначиться на роботі бізнесу, і він просто почне йти в тінь.

– Наскільки сьогодні Україна є привабливою для іноземних інвесторів?

С.Ф.: Ніяка сфера в Україні не є привабливою для іноземних інвесторів.

– Якою ви бачите роботу банків у 2021 році?

С.Ф.: Банки – заручники макроекономічної ситуації, і все залежатиме від того, куди рухатиметься економіка і держава. Щоб банківська система була надійною, працювала без збоїв, нам необхідно, щоб була макрофінансова стабільність.

– Як Україна завершить цей рік? Яка буде інфляція? Рівень ВВП?

С.Ф.: Рівень ВВП зараз залежить від того, чи буде другий локдаун. Якщо будуть введені обмеження, ВВП дійсно постраждає. Якщо не буде введено карантин, то ВВП впаде десь на 6%. Інфляція у нас рекордно низька в цьому році, вище 4% навряд чи ми побачимо за підсумками року.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: