Інвестування в облігації: плюси і мінуси

15 Липня 2020

Купівля облігацій внутрішньої державної позики-практично безризикове вкладення. У цьому запевняють багато брокерів, які спеціалізуються на управлінні інвестактивами. Фактично, купуючи облігації у держави, ви інвестуєте в розвиток країни і ще отримуєте дивіденди у вигляді річних процентних виплат. Чи все так райдужно з інвестуванням в цінні папери, розбирався Banker.ua.

Чи можна довіряти державі

Інвестування в облігації внутрішньої державної позики ( ОВДП) – одна з альтернатив банківському депозиту. Тільки у випадку з купівлею облігацій виплати за вкладами гарантуються державою, а не приватним банком. Отже, що ж таке ОВДП і як заробити на інвестуванні в них.

Облігації внутрішньої державної позики – це цінні папери, які випускаються Міністерством фінансів України і надаються для продажу фізичним особам. Річна ставка за українськими ОВДП становить 9%. Виплата відсотків гарантована державою. Іншими словами, інвестування в ОВДП – найбільш безпечний вид інвестування в цінні папери, виплата прибутку за якими гарантована на державному рівні.

Скільки ж можна заробити на вкладах в ОВДП? Якщо взяти для прикладу суму в 250 тис грн, то всього за рік вкладень в держоблігації інвестор може отримати 22 162 грн чистого прибутку. При інвестуванні в банківські депозити прибуток складе всього 18 112 грн. Чому така різниця в прибутковості? Справа в тому, що вклади в облігації не обкладаються податками. Наприклад, ви не будете сплачувати податок на дохід в 18%, а також звільняєтеся від сплати ПДФО. Однак сплатити військовий внесок доведеться, як з депозиту, так і з вкладу в облігації.

До інших переваг інвестування в облігації належать:

– 100% гарантія виплат;

– щомісячні виплати на відміну від депозитів. У деяких випадках процентні виплати за депозитами видаються клієнту тільки в кінці терміну вкладу;

– фіксований прибуток на весь термін інвестування. Для депозитів фіксована ставка     передбачена тільки на перший рік дії вкладу;

– можливість дострокового зняття коштів без втрати прибутку.

В цілому інвестування в облігації є досить поширеним засобом примноження капіталу. Наприклад, інвестуванням в цінні державні папери активно займаються мешканці Казахстану, США, Сінгапуру та ряду інших країн.

Найкраще інвестувати в ОВДП в доларах. Це дозволить отримати більш істотний прибуток від вкладень

Де та як купити ОВДП в Україні

Купити ОВДП можна в спеціалізованих інвестиційних компаніях або в банках. Деякі комерційні банки країни пропонують облігації внутрішньої державної позики своїм клієнтам. Для того, щоб придбати облігації, необхідно:

– вибрати продавця. Як ми говорили вище, це можуть бути інвесткомпанії або ж банки;

відкрити рахунок у цінних паперах, на якому і зберігатимуться облігації;

– підписати договір купівлі-продажу облігацій;

– внести на рахунок суму, що еквівалентна кількості облігацій.

Враховувайте, що в паперовому вигляді облігації ВГЗ не існують. Тому не варто чекати, що у вас з’являться на руках якісь папери. Облік і оборот облігацій відбувається тільки в електронному вигляді.

На даний момент вартість ОВДП становить:

– UA4000209225 – 95.896 грн (термін погашення 25.10.2020);

– UA4000203723 – 109.628 грн (термін погашення 24.03.2021);

– UA4000204572 – 114.670 грн (термін погашення 03.08.2022);

– UA4000201255 – 112.199 грн (термін погашення 24.05.2023);

– UA4000207518 – 90.263 грн (термін погашення 26.05.2027).

Всі котирування вказані на дату написання матеріалу. Ціни можуть змінюватися.

Купувати облігації можна в гривнях, доларах, євро.

Інвестування в ОВДП - найбільш безпечний вид інвестування в цінні папери

Ризики інвестування ОВДП

Незважаючи на те, що облігації є більш безпечним інструментом інвестування, ніж депозити, криптовалюта або інвестиції в нерухомість, тим не менш, необхідно навчитися ним користуватися. Наприклад, інвестор повинен чітко стежити за ринком і розуміти, в який момент краще продати облігації, щоб отримати максимальний прибуток.

Так як облігації можуть бути продані раніше зазначеного терміну, то необхідно максимально чітко стежити за поведінкою ринку і вивчати економічну стратегію країни.

Крім того, експерти рекомендують не інвестувати всі наявні накопичення в облігації, а виділити тільки невелику частину для вкладу в ОВДП, щоб зрозуміти, яким чином працює цей інструмент.

Вкладати в цінні папери держави можна в гривнях, євро або доларах. Найкраще інвестувати в ОВДП в доларах. Це дозволить отримати більш істотний прибуток від вкладень.

Так як облігації випускає виключно держава, то і ризики, пов’язані з економічною ситуацією в країні, також лягають на власників облігацій. Раніше в Україні вже була проведена реструктуризація держоблігацій, в результаті якої був значно продовжений термін їх дій, що призвело до втрати прибутку інвесторів. Звичайно, держава гарантує виплату за ОВДП і ще жодного разу за всю історію країни не відмовлялася від своїх зобов’язань, проте, термін дії деяких цінних паперів був значно продовжений, що знизило прибутковість облігацій як інвестицій.

Крім того, необхідно враховувати, що якщо в країні настануть важкі фінансові часи і держава опиниться на межі дефолту, то виплати за облігаціями можуть бути заморожені, а самі облігації реструктуризовані. Однак шансів на такий результат мало.

Так що, ОВДП дійсно є надійним інвестиційним інструментом для тих, хто вже має досвід інвестування і розуміє, як працює ринок цінних паперів. Новачкам же краще або пройти спеціальне навчання, або довірити професіоналам розпоряджатися облігаціями .


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: