Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Обсяг грошових переказів в Україну повертається на докризовий рівень. За підсумками першого півріччя кількість переказів в Україну від приватних осіб склала $5,3 млрд. – це на 3,8% менше, ніж за аналогічний період 2019 року, але все ж непогано. За даними НБУ, другий місяць поспіль кількість платежів з-за кордону зростає. За підсумками травня в Україну надійшло $805 млн, у червні – $856 млн. Більша частина коштів була переведена за допомогою банківських систем і міжнародних платіжних систем. Banker.ua розбирався, як працюють міжнародні платежі в Україні і через які ресурси вигідно відправляти гроші в країну.
Банківські платіжні системи
Традиційно основними країнами, з яких здійснюються грошові перекази, залишаються країни Східної Європи і Росія, де найчастіше працюють українці. На заробітчан припадає 60% міжнародних переказів в Україну, а головними центрами відправки грошей є США, Італія, Ізраїль, РФ, Німеччина, а також Польща і Чехія.
“Значну частину трансферів з-за кордону забезпечують IT-компанії, зареєстровані в країнах з розвиненим інноваційним кліматом (США, Ізраїль). Такі компанії створюють офіси в Україні і набирають працівників, яких оформляють як підрядників (ФОПи або фізособи з рахунками за кордоном). Ці фахівці випускають “цифрову сировину” і передають її в головні офіси за кордоном, де збирають вже повноцінний програмний продукт. Після продажу продукту головні офіси переводять кошти на рахунки «підрядників». За такою схемою працюють близько 150-200 тисяч українських айтішників”, – повідомив економіст Олексій Кущ.
Переказати гроші в Україну простіше через банківські системи. Сьогодні вітчизняні банки пропонують різні умови для переказу грошей з-за кордону в Україну. Одним з найпоширеніших способів є грошовий переказ через систему Privat Money від “ПриватБанку”. Відправити долари або євро можна з таких країн, як Австрія, Азербайджан, Великобританія, Угорщина, Греція, Грузія, Ізраїль, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Молдова, Польща, Словаччина, Фінляндія, Чехія, Швеція, Естонія.
Для тих, хто на заробітках у Польщі, найбільш вигідним способом пересилання грошей залишається інтегрована платіжна система “Ідея Банку”, який працює з польським Getin Bank. Переказ здійснюється без комісії, але за зняття готівки в Україні доведеться заплатити комісію в розмірі 1% від суми.
Функцію міжнародних переказів надає і “Альфа-банк”, який отримав широку популярність серед заробітчан з Росії. Вартість комісії за переказ з картки на картку іноземної валюти становить 50 грн.
“Глобус Банк” пропонує широкий асортимент послуг для здійснення міжнародних платежів, як з інших держав в Україну, так і з України в країни Європи, СНД і Близького Сходу.
Олена Кортнєва, радник Голови Правління АТ ” КБ “ГЛОБУС”:
– На сьогоднішній день країни, де працюють наші заробітчани, диктують нам свою тарифну політику в зв’язку з тим, що Україна є країною-реципієнтом грошових переказів.
Але у першому півріччі поточного року змінилась ситуація з основними гравцями ринку грошових переказів, що здійснювали перекази в Україну. Так, якщо у 1-му півріччі 2019 року переважали перекази з Польщі в Україну, які складали 7% від усіх переказів через системи переказу коштів, то в аналогічний період 2020 року змінився напрямок цих переказів і стали переважати перекази з України в Польщу, які складають 4%. Це більшою мірою пов’язано з підтримкою наших заробітчан, які перебували в Польщі у період карантину з березня по травень та тимчасово були без роботи, зі сторони їхніх родичів.
Відправляючи переказ з Польщі або Чехії в Україну, клієнт може обрати такі міжнародні системи як Western Union і MoneyGram, але необхідно мати на увазі, що тариф за відправку буде близько 5% при сумі 350 доларів США в еквіваленті. Альтернативою є платіжні системи, створені банками та небанківськими фінансовими установами України, у яких тариф доступніший. Так, при здійсненні переказу з Чехії в Україну через міжнародну платіжну систему ГЛОБУС, платіжною організацією якої є АТ «КБ «ГЛОБУС», відправник сплатить лише 2,6% від суми переказу, а при відправлені коштів з України в Чехію – 1,5%. При цьому сам сервіс не поступається вищезазначеним відомим міжнародним системам грошових переказів, і такий переказ буде доступний для виплати в Україні вже через пару хвилин.
З моменту заборони у 2017 році діяльності переказів російського походження в Україні, одним з основних варіантів здійснення переказу з Росії в Україну залишається Western Union та MoneyGram.
При перерахуванні коштів з інших країн СНД клієнт може використовувати такі системи, як RIA, IntelExpress та Хазрі. Тариф за переказ коштів складає від 1 до 3%.
У нашій міжнародній платіжній системі ГЛОБУС здійснення переказу як в Молдову, так із Молдови буде коштувати клієнту лише 1% від суми переказу.
Але міжнародні платіжні системи-нерезиденти можуть змінювати тарифи за відправку переказів в Україну, тому відправнику необхідно уточнювати актуальний тариф у пункті відправки або ж на сайті платіжної системи.
У зв’язку з внесенням у квітні цього року змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» збільшено максимальну суму переказу, яку можливо здійснити без відкриття поточного рахунку у банку – до 400 000 гривень у еквіваленті. Але при цьому посилено вимоги щодо ідентифікації клієнта при сумі, що дорівнює або перевищує 5 000 гривень в еквіваленті, що передбачає пред’явлення паспорту та здійснення відповідальною особою пункту відправки чи виплати переказу копіювання даного документу.
Клієнту також необхідно враховувати вимоги та обмеження самих платіжних систем і законодавства країни відправки чи отримання переказу, інформацію про які їм повинен донести операціоніст пункту відправки або виплати переказу або ж сайт системи.
У відділеннях АТ «КБ «ГЛОБУС» при здійсненні грошових переказів наші спеціалісти проводять кваліфіковану консультацію клієнтів за всіма питаннями. Тому клієнт, що здійснив у нас переказ один раз, у подальшому стає нашим постійним клієнтом.
Для виключення проблем зі здійсненням міжнародного переказу коштів в Україну, важливо використовувати міжнародні платіжні системи, які зареєстровані Національним банком України. Інформацію про такі системи розміщено на сайті Національного банку у розділі «Платежі та розрахунки».
“Акордбанк” пропонує своїм клієнтам можливість переказу валюти, як в Україну, так і в інші країни.
Наталія Заїка, керівник проекту з розвитку систем грошових переказів ПУАТ «КБ ” Акордбанк»:
– В “Акордбанку” можна виконати перерахування коштів за кордон на рахунок фізичної або юридичної особи. Юридичні особи проводять міжнародні міжбанківські операції, використовуючи систему SWIFT. А ось фізичні особи користуються різними системами грошових переказів. На сьогоднішній день наш банк пропонує вибір з шести найпопулярніших, а саме: MoneyGram, Ria, IntelExpress, Weslend, Швидка копійка, Акордбанк-Експрес. Правила обслуговування і ліміти для кожної з країн регламентуються згідно з їх чинним законодавством. Відповідно до введених правил в Україні у квітні 2020 року, резиденти та нерезиденти можуть здійснювати перекази в еквіваленті 400 000 грн в один операційний день без поглибленої ідентифікації.
Перекази через платіжні системи
Переказати гроші в Україну можна також через спеціалізовані платіжні системи, такі як WesterUnion, MoneyGram, TransferWise та інші. Отримати переказ можна в іноземній валюті або в гривні в будь-якому відділенні системи.
Порівняння тарифів на переказ за 1000 доларів США
WesterUnion | 1,0% |
MoneyGram | 1,0% |
WellSend | 15% |
INTEL-Express | 15% |
TransferWise | около 1% |