Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Сьогодні українські банки активно пропонують послугу овердрафту як для юридичних, так і для фізичних осіб. Однак поки ця послуга не набула широкого поширення. А даремно! У деяких випадках овердрафт може стати справжнім порятунком для бізнесу або сім’ї. Banker.ua розбирався, чим кредит відрізняється від овердрафту і де його краще оформити.
Овердрафт або кредит: що вибрати?
Овердрафт дослівно перекладається як “перевитрата”, тобто це сума коштів, яка потрібна користувачеві понад наявного бюджету. Іншими словами, овердрафт – це той же кредит, який видається банком на заздалегідь обумовлених умовах: сума кредиту, процентна ставка, терміни повернення і т. д.
Щоб краще зрозуміти, як працює овердрафт, розглянемо простий приклад. Наприклад, користувач банку збирається придбати новий холодильник і оплачує покупку з кредитної картки. Навіть якщо на даний момент коштів на карті недостатньо, платіж все одно буде здійснено. Як тільки кошти надійдуть на карту, банк автоматично спише суму перевитрати. Це і є овердрафт.
Овердрафт має масу переваг:
- не потрібно оформляти додаткову кредитну карту. Досить використовувати свою зарплатну карту;
- овердрафт підключається до карти один раз і діє постійно;
- банк буде автоматично списувати кошти з картки в рахунок погашення боргу. Користувачеві не потрібно турбуватися про прострочення по платежах;
- переплати по овердрафту завжди мінімальні, набагато нижче, ніж при звичайному кредиті.
Розглянемо основні відмінності кредиту від овердрафту
Овердрафт | Банківський кредит |
Діє для дебетових карт | Тільки для кредитних карт |
Повернення грошей має бути здійснено протягом місяця | Повернення коштів може бути здійснено протягом декількох тижнів або місяців |
Сума овердрафту не може бути вище середньомісячного доходу | Кредит може перевищувати середньомісячний дохід у кілька разів |
Овердрафт гаситься одноразово | Кредит гаситься рівними частинами протягом певного проміжку часу |
Відсоток по овердрафту вище, але так як овердрафт гаситься відразу, то переплата в результаті невелика | Процентна ставка зазвичай нижче, але через тривалість кредиту переплата виявляється вище |
Тому овердрафт може стати відмінним рішенням для бізнесу і роздрібних користувачів, коли грошей не вистачає на конкретну покупку. При цьому сума перевитрати відносно невелика.
Де оформити овердрафт
«ПриватБанк» пропонує овердрафт для бізнес-клієнтів на термін до 1 року. Процентна ставка в гривні становить 11% річних, а сума овердрафту дорівнює сумі, яка щомісяця надходить на рахунки підприємства, відкритого в «ПриватБанку». Комісія становить від 0,25 – 1% у гривні.
Український бізнес-банк ПУМБ реалізує програму овердрафт «Легкий». Для клієнтів доступний овердрафт до 2 млн грн, а термін дії становить 1 рік. Рішення про видачу овердрафту приймається протягом 3 днів, а ставки встановлюються індивідуально.
Програму овердрафту для малого та середнього бізнесу пропонує і «Правекс Банк». Максимальна сума овердрафту становить 750 тис грн, а термін дії – 12 місяців. Оновлення програми овердрафту відбувається кожні 30 днів. Фіксована річна ставка становить 18%, а одноразова комісія позначена на рівні 1%.
«Укрексімбанк» пропонує кредит «Овердрафт» у розмірі до 60% від щомісячних надходжень на рахунок банку. Процентна ставка в гривні становить 14,60%. Овердрафт видається під заставу ліквідного майна.
Овердрафт для малого та середнього бізнесу надає також «Альфа-банк». Максимальний ліміт овердрафту становить 7,5 млн грн без застави і до 20 млн грн із заставою, в якості якого виступає нерухомість/транспорт підприємства/обладнання. Фіксована процентна ставка коливається від 13,8% до 19,5%. Комісія становить 0,9%. Термін дії овердрафту – 12 місяців. Також банк залишає за собою можливість збільшення або зменшення ліміту овердрафту, в залежності від щомісячних надходжень на рахунок, відкритий в банку.
Державний «Ощадбанк» також реалізує програму овердрафт для фінансування малого та середнього бізнесу. Сума овердрафту встановлена на рівні 100% від щомісячних надходжень на рахунок власника. Річна процентна ставка становить 14%, а комісія при видачі овердрафту встановлена на рівні 0,5%. Варто зазначити, що максимальна сума кредиту без застави становить 10 млн грн.
«Райффайзен банк Аваль» пропонує овердрафт під 14,45% річних, а максимальна сума кредиту становить 4,5 млн грн. Одноразова комісія становить 1%, а термін кредитування встановлений на рівні 36 місяців.
«Банк Кредит Дніпро» пропонує простий овердрафт для малого та середнього бізнесу. Максимальна сума овердрафту становить 1 млн грн. Комісія за оформлення відсутня, а процентна ставка встановлюється індивідуально для кожного клієнта.
«ОТП Банк» пропонує кілька видів овердрафту для малого та середнього бізнесу. У класичному варіанті максимальна сума овердрафту становить 2 млн грн, а термін дії кредиту встановлений на період в 1 рік. Комісія за користування овердрафтом встановлюється індивідуально. Інші умови овердрафту можна дізнатися безпосередньо в банку.
Овердрафт може стати ідеальним рішенням для бізнесу або роздрібних користувачів для здійснення невеликих важливих покупок. При цьому переплати по кредиту будуть мінімальними, що вкрай важливо для підприємців і сімей.