На ринку України з’явилися компанії-оболонки. Що це таке і як з ними боротися?

6 карток, 27 Квітня 2024
1
Чув, що НБУ попереджає банки про загрози, пов'язані з компаніями-оболонками. Що це таке?

Компанія-оболонка – це юридична особа або траст, яка створюється для участі в схемах відмивання коштів, ухилення від сплати податків, приховування корупційних та інших злочинів. Фактично це компанія, яка веде діяльність тільки на папері. Термін “життя” більшості таких компаній – до року.

2
І як же розпізнати компанію-оболонку?

Важлива ознака – сумнівність кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) компанії. Якщо при перевірці виявилося, що він є номінальним утримувачем, директором або бухгалтером багатьох інших компаній, то компанія з високою ймовірністю є компанією-оболонкою.

3
А де реєструються такі компанії? В Україні чи в офшорних зонах?

Потрібно звернути увагу на місце реєстрації КБВ. Якщо місце реєстрації – офшорна юрисдикція або законодавством цієї держави передбачено механізм номінальної або довірчої власності, або кінцевим бенефіціарним власником є людина, яка за своїм фінансовим станом, соціальним статусом, віком не може бути власником бізнесу, це також ознаки компанії-оболонки.

 

4
Які ще ознаки можуть вказувати на компанію-оболонку?

Керівник компанії – особа, що належить до соціально вразливих верств населення, а керівництво компанії, кінцеві бенефіціарні власники і її назва часто змінюються, це може вказувати на компанію-оболонку. Якщо компанія не має виробничих потужностей, торгово-складських приміщень, має невелику кількість співробітників, не подає фінансову звітність до фіскальних органів або органів статистики, це також можуть бути компанії-оболонки.

Також якщо компанія для розрахунків використовує векселі або договори бартеру, залучила значні довгострокові запозичення (крім облігацій) від громадян або компаній, які не входять до її структури власності, вона може бути компанією-оболонкою.

5
Як банки України проводять моніторинг компаній і виявляють "оболонки"?

Компанія-оболонка не здійснює реальної господарської діяльності. Тому лакмусовим папірцем для перевірки можуть стати: фінансова звітність, підтверджена незалежним зовнішнім аудитом, документи, що підтверджують фактичний рух товарів, надання послуг, виконання робіт, сплати податку на прибуток, наймання персоналу або наявність виробничих або офісних приміщень та інші фактори.

6
А що говорить новий закон про фінмоніторинг?

Новий закон про фінансовий моніторинг надав право банкам обмінюватися інформацією про клієнтів, віднесених до категорії з неприйнятно високим ризиком. Такий обмін інформацією можуть налагодити й інші суб’єкти первинного фінансового моніторингу – страхові компанії, поштові оператори, кредитні спілки. Обмін інформацією про компанії-оболонки, яким відмовлено в ділових відносинах між суб’єктами фінансового моніторингу, сприятиме мінімізації ризиків їх використання для відмивання коштів, отриманих від різних злочинів.

 


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: