Інфляція сповільнюється, а кількість непрацюючих кредитів знижується: огляд соціальних мереж експертів з 14 по 18 грудня

18 Грудня 2020

Кінець року став для української економіки часом потепління. За інформацією експертів, кількість непрацюючих кредитів скорочується, що позитивно впливає на економічну ситуацію в країні, а також на підвищення привабливості країни на світовому ринку. Також експерти заявляють, що зростання інфляції в країні сповільнюється на тлі збільшення надходжень до бюджету. Про що писали експерти у своїх соціальних мережах, дізнався Banker.ua

Віктор Скаршевський і боротьба з контрабандою

Верховна Рада всерйоз вирішила боротися з контрабандою, тому прийняла кілька законопроектів, які набудуть чинності з першого січня 2022 року. Під “сито фіскалізації” потраплять як мінімум 1,5 млн підприємців, що ставить під загрозу роботу малого бізнесу в країні.

“Всім прекрасно відомі імена 8-9 основних контрабандистів в Україні. Їх знає і ініціатор законопроектів Данило Гетманцев, і правоохоронці, і всі інші. Чому ж не зайнятися саме ними і залишити малий бізнес у спокої”, – задається питанням Віктор Скаршевський.

Прийняття законопроектів дасть податковим службам додаткові підстави штрафувати бізнес навіть за найменше порушення, наприклад, за неправильно вказаний код товару або інше.

Віталій Шапран про монетарну стратегію НБУ

Член Ради Національного банку України Віталій Шапран поділився з передплатниками фрагментами свого виступу під час засідання Правління НБУ. Він запропонував своє бачення стратегії розвитку монетарної політики, яка включає в себе кілька основних пунктів: створення відсутніх сегментів ринку, таких як ринок деривативів, зміна рівня готівки в грошовому агрегаторі М1, так як збільшення кількості готівки сприяє зростанню інфляції.

“На мою думку, обидва фактори підштовхують Україну до збільшення коридору коливань інфляційного таргету. Багато країн, в яких інфляційне таргетування визнано МВФ в якості монетарного режиму, мають коридор коливань на рівні 40-50% від встановленого таргета. З метою стабілізації і більш передбачуваного руху облікової ставки такий досвід, на мою думку, варто застосувати і в Україні, встановивши коридор коливань на рівні 50% від таргета, тобто при поточному значенні таргета-на рівні 5% + /-2,5 п.п”, – написав Віталій Шапран.

На мою думку, обидва фактори підштовхують Україну до збільшення коридору коливань інфляційного таргету. Багато країн, в яких інфляційне таргетування визнано МВФ у якості монетарного режиму, мають коридор коливань на рівні 40-50% від встановленого таргету. З метою стабілізації та більш передбачуваного руху облікової ставки такий досвід, на мою думку, варто застосувати і в Україні, встановивши коридор коливань на рівні 50% від таргету, тобто при поточному значенні таргету – на рівні 5% +/-2,5 п.п”, – написал Виталий Шапран.

Детальне обговорення монетарної політики України заплановано на 2021 рік. Віталій Шапран пообіцяв ділитися новинами зі своїми передплатниками.

Кирило Шевченко про непрацюючі кредити

Глава НБУ повідомив, що в Україні знижується число непрацюючих кредитів, і це величезний плюс. Якщо в 2017 році наша країна була на першому місці в Європі за кількістю непрацюючих кредитів, то в поточному 2020 році була проведена величезна робота, і кількість непрацюючих кредитів скоротилося на 45%.

“За третій квартал частка непрацюючих кредитів скоротилася на 2.9 п. п. до 45.6% кредитного портфеля. У жовтні цей процес продовжився і на 1 листопада частка NPL становить 43.4%. Суттєву роботу виконали державні банки, які в червні-листопаді списали 111 млрд грн зарезервованої заборгованості. Це дозволило їм вперше за довгий час зменшити частку NPL у своїх портфелях нижче 60%”, – написав Кирило Шевченко.

“За третій квартал частка непрацюючих кредитів скоротилася на 2.9 в. п. до 45.6%  кредитного портфеля. У жовтні цей процес продовжився і на 1 листопада частка NPL становить 43.4%. Суттєву роботу виконали державні банки, які в червні-листопаді списали 111 млрд грн зарезервованої заборгованості. Це дозволило їм вперше за довгий час зменшити частку NPL  у своїх портфелях нижче 60%”, – написал Кирилл Шевченко.

Керівник Національного банку України звернувся до керівництва інших банківських установ з проханням продовжувати роботу в даному напрямку і скоротити кількість непрацюючих кредитів наскільки це можливо.

Богдан Данилишин про інфляцію в Україні

Професор Київського державного економічного університету ім. Вадима Гетьмана Богдан Данилишин опублікував докладний звіт про економічну ситуацію в країні. За словами експерта, в Україні спостерігається помірне зростання інфляції. Багато в чому стримуванню зростання інфляції сприяло збільшення ціни на сировину на світовому ринку.

“Ціни на нафту зросли за тиждень на 3%, на природний газ – на 11,5%, на пшеницю – на 2,5%, на сталь – на 5,8%, на вугілля – на 10,3%, на залізну руду – на 14,2%”, – написав Данилишин.

При цьому він зазначив, що в країні продовжує збільшуватися число безробітних. На початок грудня кількість безробітних збільшилася на 2,3%, а кількість вакансій, навпаки, знизилася на 14,5%.

Говорячи про бюджетну сферу України, експерт відзначає рекордне залучення коштів на первинному аукціоні з розміщення ОВДП.

“На первинному аукціоні з розміщення ОВДП, який відбувся 15 грудня, Міністерством фінансів був залучений рекордний обсяг коштів для фінансування нинішнього дефіциту бюджету – 42,1 млрд.гривень (на термін від 3 місяців до 5 років), 266 млн. США і 52,7 млн. євро (на 1 рік). Середньозважена прибутковість гривневих ОВДП була близькою до рівня попереднього аукціону (від 8.12.2020) і склала: по 3-місячним ОВДП – 10,0%, по 6-місячним – 10,5%, за 7-місячним – 10,75%, по 1-річним – 11,56%, по 1,5-річним – 11,7%, по 3-річним – 11,98%, по 5-річним – 12,18%”, – написав Данилишин.

Анатолій Гулей про курс долара

Анатолій Гулей, член Науково-консультативної ради Державної податкової служби, відповів на запитання, яке хвилює більшу частину українців. У 2021 році середньозважений курс долара по відношенню до гривні складе 29 грн. Ось тепер і плануйте свої інвестиції, витрати і доходи від цієї суми.

Хоча не виключено, що на початку року ціна долара знизиться до 27,5 грн за долар.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: