Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
У 2021 році державна програма доступного кредитування для розвитку бізнесу «5-7-9%» розвивалася в кілька разів активніше, ніж у 2020-му, коли її запустили. Це говорить про те, що такий продукт затребуваний, популярний та ефективний для українських підприємців.
Banker.ua проаналізував етапи та підсумки розвитку програми за минулий рік.
Що це за програма
Державна програма «5-7-9%» покликана спростити доступ підприємцям-представникам малого та середнього бізнесу до банківського кредитування, а також сприяти посиленню конкурентоспроможності ММСБ, поверненню з-за кордону трудових мігрантів та створенню в країні нових робочих місць.
Програма доступного кредитування пропонує потенційним позичальникам три відсоткові ставки. Так, підприємці, виручка яких не перевищує 25 млн. гривень і які створюють протягом першого кварталу мінімум 2 робочі місця, можуть розраховувати на 5% річних.
Водночас бізнесу, виручка якого становить менше 25 млн гривень, пропонують при кредитуванні 7% річних, тоді як власники компаній з виручкою до 50 млн гривень можуть розраховувати на 9% річних.
Наскільки активно видавали кредити у 2021 році
2021 рік розпочався з того, що українські банки встигли прокредитувати підприємців на понад 330 млн гривень. На той час з моменту запуску «5-7-9%» уповноважені банки прокредитували малий та середній бізнес на 17,8 млрд. гривень.
Вже на початку квітня обсяги кредитування досягли 30,8 млрд. гривень: 14,206 млрд. підприємці отримали як рефінанс, 11,913 млрд. — у вигляді антикризових кредитів, і 4,691 млрд. — на інвестиційні цілі. Число підписаних кредитних договорів досягло 12 539.
У липні банки прокредитували бізнес на 52,5 млрд. грн. Левова частка фінансування — на суму 26,153 млрд гривень — представлена антикризовими позиками. 19,833 млрд. гривень клієнти МСБ отримали як рефінансування раніше взятих кредитів, тоді як 6,474 млрд. гривень банки видали бізнесу на інвестиційні цілі.
На початку жовтня сума кредитів зросла до 65,6 млрд. грн. Так, антикризових кредитів бізнес встиг набрати на 35,97 млрд гривень, як рефінанс банки видали підприємцям загалом 21,78 млрд гривень, а на інвестиційні цілі позичили 7,88 млрд грн.
В останній тиждень минулого року підприємці-учасники програми «5-7-9%» взяли у банках на розвиток бізнесу позик на суму 1,89 млрд. гривень. Усього з 27 по 31 грудня фінустанови підписали з клієнтами ММСБ 564 нові кредитні договори.
Загалом, починаючи з лютого-2020, коли було запущено програму, банки прокредитували бізнес-клієнтів на суму 81,35 млрд гривень. За неповні 2 роки фінустанови видали ММСБ антикризових позик на 48,71 млрд, рефінанс на 23,17 млрд та інвест-кредитів на 9,47 млрд грн.
Число договорів, укладених у рамках «5-7-9%», на кінець 2021 досягло 31 658.
Результати програми за 2021 рік
За кількістю доступних позик, наданих українським підприємцям у рамках 5-7-9%, лідером 2021 року став державний ПриватБанк.
За підсумками минулого року, держбанк став абсолютним лідером програми «5-7-9%», у рамках якої українські ММСБ отримують доступні позики на розвиток бізнесу.
Так, на кінець 2021-го «Приват» підписав із малим бізнесом 11 300 кредитних договорів: обсяг кредитування при цьому становив 8,1 млрд гривень. Крім того, держбанк став лідером за обсягами інвесткредитів, наданих клієнтам ММСБ, а його частка у позиках, виданих усіма учасниками «5-7-9%», сягає 35%.
При цьому за кількістю підписаних договорів «Приват» випереджає наступний за ним у рейтингу банк у 2,66 раза.
Інший державний банк Ощадбанк видав бізнес-клієнтам 7,7 млрд гривень. Про це заявив голова правління Ощада Сергій Наумов.
За його словами, Ощадбанк — один із лідерів програми «5-7-9%»: за кількістю наданих позик та обсягом виданих підприємцям інвесткредитів фінустанова знаходиться на другому місці серед усіх банків-учасників.
Також він зазначає, що держпрограма безперечно відкрила можливості кредитування тим українським підприємцям, які раніше позик у банках не брали. Наумов каже, що програма спонукає малий та середній бізнес вести прозору діяльність.
До того ж, звертає увагу банкір, програма навчила позичальників повертати борги банкам: за доступними кредитами немає прострочення.
Що ж до секторів економіки, в яких позики «5-7-9%» є найбільш популярними, то, зазначає банкір, лідери за обсягами кредитування серед клієнтів «Ощада» — аграрії, сфера торгівлі та підприємці, задіяні в переробній промисловості.
Усього за весь час дії програми її лідером є Райффайзен Банк (видав кредитів на 13,1 млрд грн). У першу п’ятірку, крім Привату та Ощаду, також входять ПУМБ (7,8 млрд грн) та Прокредит Банк (7,4 млрд грн).